Zgłosuj na książki roku 2017

S Elvírou v lázních
83-08-00051-7
literatura czeska
Czechożydek

Dla współczesnego prozaika czeskiego Miroslava Kapka perypetie miłosne starego kawalera, bohatera książki "Z Elwirą u wód", stały się pretekstem do pokazania w krzywym zwierciadle współczesnej czeskiej rzeczywistości, próbą wykpienia tradycyjnych wad czeskiej mentalności i charakteru: obżarstwa, skąpstwa, szwejkizmu, itd. Ale humor Kapka - o wyraźnie ludowej proweniencji, a w wielu sytuacjach graniczący z rubasznością - nie jest złośliwy, jego celem jest nie zniszczenie przedmiotu kpiny, lecz uzdrowienie go, wskazanie możliwości poprawy.
Powieść Kapka jest satyrycznym obrazem społeczeństwa czeskiego. Polski czytelnik odnajdzie w niej atmosferę piwiarni, uzdrowiskowego deptaka, ulicy, strzępy przewodnika turystycznego... Jest to typ literatury nie pozbawionej elementów rozrywkowych i przygodowych.
(Wg Posłowia B.S.Kundy)

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie własne

Czego w tej książce nie ma... Sensacji, absurdu, humoru, wątków kryminalnych, obyczajowych, jest tutaj dosłownie wszystko. Ale po kolei.
Głównym bohaterem jest pewien nieszczęśnik o imieniu Borzysław, który przez swoje problemy z sercem jest zmuszony pojechać do Franciszkowych Łaźni, by tam pić wody mineralne, odpoczywać i ogólnie się kurować. Na jego nieszczęście (i szczęście) podąża za nim jego narzeczona, Elwira, bez której nie może żyć. Sam Borzysław jest najzwyklejszym w świecie facetem, a wybranka jego serca stanowi uosobienie wszelkiej abstrakcji i ekscentryczności - urozmaica jego życie aż za bardzo. Ma obsesję na punkcie urodzenia ukochanemu potomka, w związku z czym pragnie dotknąć przyrodzenia figurki małego Franciszka, zdobiącej jedną z fontann: nie dane jest jej to jednak, gdyż figurka została skradziona. To tylko jeden w wielu szalonych wątków w tej książce.
Jak na to trafiłam? Szukałam jakiejś cienkiej, czeskiej książki, bym mogła ją ze sobą wozić na uczelnię. I "Z...

qbard | 2016-06-10

Typowy czeski humor a la Jaroslav Hasek (Przygody dobrego wojaka Szwejka). Rzecz dzieje się w miejscowości uzdrowiskowej, gdzie główny bohater dostaje się po zawale serca. Podąża za nim tytułowa Elwira, której na początku unika, a która staje się w końcu jego miłością. Perypetie w sanatorium obfitują w wiele zabawnych sytuacji z udziałem barwnej palety społeczeństwa czeskiego. Posłuchamy kłótni, rozmów przy piwie, żartów, otrzemy się o sprawę kryminalną, politykę, zwiedzimy muzea, parki i wiele innych. Lekka, satyryczna powieść.

Kama | 2014-01-14
Przeczytana: 04 marca 2014