Kuropění
literatura piękna
Jaga

Ta niewielka objętościowo książka jest jednym z najbardziej znanych i cenionych tytułów Viktora Fischla (1912–2006), czeskiego prozaika żydowskiego pochodzenia, także poety, twórcy literatury faktu, autora książek dla dzieci i tłumacza. Pieśń koguta to liryczna narracja starego wiejskiego lekarza, który stojąc u progu śmierci, szuka odpowiedzi na podstawowe egzystencjalne pytania. Mający za...

Pieśń koguta to liryczna narracja starego wiejskiego lekarza, który stojąc u progu śmierci, szuka odpowiedzi na podstawowe egzystencjalne pytania. Mający za sobą gorzkie życiowe doświadczenia doktor prowadzi ciągły spór o sens istnienia ze swoim alter ego – rezolutnym i tryskającym energią kogutem Pedro, wyśpiewującym codziennie pieśń zwycięstwa na cześć słońca, piękna, cudu życia.
Pieśń koguta jest opowieścią pełną ciepła, mądrej zadumy i żywych emocji, choć jednocześnie naznaczoną smutkiem i melancholią. Bogactwo emocji towarzyszących lekturze wynika z natury autora: Viktor Fischl nie jest człowiekiem, który godzi się bez sprzeciwu ze wszystkim, co nieuniknione. Godzi się, bo nie ma innego wyjścia, ale godzi się, walcząc.

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/nowa/?ID=ksiazka&ID2=479

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Lengua | 2019-05-03
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Piękna i zabawna książka o odchodzeniu, starości, żegnaniu się ze światem - tym, którego już nie znamy, z poprzedniego wieku, na wsi. Bohater - stary, wiejski doktor pisze coś na kształt listu pożegnalnego, rozliczenia się ze światem i swoim życiem. Przez większość czasu dyskutuje też ze swoim alter ego - kogutem, którego wieczny, młodzieńczy optymizm i stoicyzm wypadają często humorystycznie z przemyśleniami doświadczonego życiem, starszego człowieka.

To prosta, ale też metafizyczna opowieść o umieraniu. Takim, jakiego sam bym chciał doświadczyć - w podeszłym wieku, mając czas na przygotowanie. Także o życiu pełnym sensu, znając dokładnie swoje miejsce, wykonywaniu swojego zawodu do końca. I o pogodzeniu się ze śmiercią.

Choć są momenty, gdzie bliżej jest do Coelho niż do Myśliwskiego, jest ich niewiele, a całość zachwyca dojrzałością, głębią i sensem. Bardzo piękna literatura.

Radosław Gabinek | 2018-04-10
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Osinskipoludzku.blogspot.com

Uwielbiam takie niby niepozorne książki, takie niby o niczym, które pod przykrywką infantylnych wręcz historii skrywają całą masę życiowych mądrości. Ogromnie cieszę się za każdym razem kiedy uda mi się na taki rarytas trafić, bo w gąszczu promocyjnej papki, wśród tzw.bestsellerów łatwo taką perełkę przegapić.

Wydawnictwo Czytelnik popełniło tę przyjemność i wydało książkę Viktora Fischla "Pieśń koguta", śledząc instagramowy profil Niespodziegadki znalazłem tę rekomendację. Już sama osoba autora rozbudza ciekawość, gdyż kiedy prześledzicie jego życiorys na Wikipedii to zauważycie, iż ten czeski prozaik i poeta żydowskiego pochodzenia to również znany i ceniony polityk, który przysłużył się zarówno Czechom jak i Izraelowi. Jego dorobek literacki zyskuje tym samym dodatkowy kontekst kiedy weźmiemy pod uwagę jego historię życiową. "Pieśń koguta" to ponoć najbardziej wartościowe z jego dzieł i doskonale widoczny jest w tym zbiorze opowiadań, a właściwie...

książek: 2060

Bardzo udany ciąg dalszy moich spotkań z literaturą czeską. Bohaterem tej lirycznej opowieści jest wiejski lekarz, przeżywający kres życia w samotności, ze spokojem i z wielką godnością, chłonąc i podziwiając naturę każdej z pór roku jak najpiękniejsze dzieło sztuki, żyjący w maleńkiej wiosce gdzieś w Czechach. Doktor ma u boku koguta Pedra - hedonistę, poganina, kpiarza, który: codziennie rano budzi go do życia optymistycznym "Kukuryku" (musisz wstawać, choćbyś miał nie wiem jaką depresję), towarzyszy w obchodach lekarskich po wsi; jest wyrozumiałym przyjacielem, zrzędzącym czasem jak stara baba i jak ksiądz wygłaszającym kazania; czasem milczącym, a czasem komentującym słuchaczem. Pedro jest nawet artystą, bo swoim pysznym ogonem "maluje" na śniegu. Wspaniałe rozmowy egzystencjalne prowadzą ze sobą! Jesteś samotny? - wymyśl sobie własnego Koguta! Zamierzam kupić kilka książek Fischla i rozdawać w prezencie - spodobała mi się ta pozornie prosta i banalna, a w istocie mądra i...

m_ght97 | 2016-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2016, Czeska
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Nie da się nią zmęczyć. Poza bardzo dobrą okładką (dzisiaj się nie robi takich okładek, wydawcom wystarczy krzykliwa bzdeta na połyskliwym papierze lub fotos z ekranizacji, nie zawsze trafnie dobrany; ta powieść nie była znana szerzej u nas, nie miała ekranizacji, więc mogli sobie pozwolić na wartościową grafikę), jest też warta przeczytania treść. To, co jest w opisie książki, stanowi całą fabułę. Zatem można zauważyć, że utwór ma w sobie coś "ponad".

Wcześniej nie znałem nazwiska autora, w Polsce chyba też nie jest popularny. Dostajemy w powieści ciekawą polemikę bohatera z jego alter ego w postaci koguta. Ciekawe? Jak tak, to zachęcam do przeczytania, by przekonać się osobiście, co z tego wyniknie. Nie miałem rozczarowania.

Witoldzio | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

To opowiesc o przemijaniu, napisana delikatnym wrazliwym tonem. Uderza wrazliwosc na piekno przyrody oraz wspolczucie dla bliznich. Opowiadanie napisane chyba przez osobe starsza ktora potrafi na zycie spojrzec z dystansu. Czuc rowniez w tym opowiadaniu nostalgie emigranta, za dziecinstwem i za domem, pisane to wszystko ja gdyby przez sen, ale jest we wszystkim pewna lekkosc i delikatne poczucie humoru, tak typowe dla literatury czeskiej.

Karolina | 2016-11-25
Przeczytana: 24 października 2016

Bardzo pięknie opowiedziana mądra historia o życiu i odchodzeniu.

ledzwarta | 2016-10-03

Bardzo, bardzo ładna historia. Chwyta za gardło.

Łukasz K | 2019-04-24
Na półkach: 2019, Przeczytane