historia
czytelnik

Książka dotyczy rokoszu Lubomirskiego, konfederacji wojskowej zawiązanej w roku 1665 przeciw Janowi II Kazimierzowi przez hetmana polnego koronnego Jerzego Sebastiana Lubomirskiego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Slawinio | 2018-05-02
Na półkach: Przeczytane, XVII wiek

Ten tomik Dziejów narodu i państwa polskiego, ma mocno zawężający tytuł. Traktuje bowiem nie tylko o tytułowym rokoszu, ale opisuje również wojny, które zachwiały fundamentami Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz rządy Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
Mamy więc skrótowo opisane wojny z Kozakami (po powstaniu Chmielnickiego), wojnę z Turcją (Kamieniec Podolski i Chocim), Szwedami (Potop), Rosją (najbardziej cenny opis, który wskazuje, że już przed wkroczeniem Szwedów, mieliśmy nie ciekawą sytuację na Litwie – inaczej można spojrzeć na „zdradę” Radziwiłła). Przy opisie tej ostatniej wojny zdumiewać może fakt wyprawienia się na Szwedów w 1659 do Danii, gdy Litwa była wciąż okupowana przez Rosję. Świetne zwycięstwa przeciwko Rosji roku 1660, mogły wskazywać na to, że Rzeczpospolita nie tylko odzyska straty, ale jeszcze wzmocni się względem Rosji. W tym momencie pojawiają się jednak problemy finansowe RON – zawiązywanie się konfederacji i buntów nie opłaconych oddziałów. Paradoks tej...