Barcelona Jazz Club

Albatros
2013-09-01
2013-09-01
Karolina Jaszecka

Dobra lektura na jesień, dla czytelników, którzy, tak jak ja lubię jazz, Barcelonę... i kryminał. Ten, dodatkowo z nutką historii i gangsterskich motywów - to wszytko ma w pakiecie książka "Barcelona Jazz Club".

Dzięki tej pozycji przeniosłam się w nostalgiczną podróż ulicami Barcelony. Spędziłam czas w barach i nocnych klubach tego miasta, przypominając sobie kulturę katalońską oraz smaki i dźwięki, towarzyszące takim wizytom.
Niezwykle wartościowe jest dla mnie osadzenie fabuły w czasach panowania generała Franco, dzięki czemu mogłam poczuć klimat tych czasów oraz lepiej poznać historię Hiszpanii, co było moim celem.
Ponadto bardzo zaintrygował mnie motyw samotności głównego bohatera przedstawiony w tej lekturze. Wykluczonego cudzoziemca-muzyka w nowej (zmieniającej się) rzeczywistości.

Końcówka książki lekko mnie zaskoczyła.

Ciekawostka: Lektura, zmotywowała mnie do pierwszego, samodzielnego przyrządzenia przysmaku jakim jest tortilla española. Czytając o niej i pamiętając jej smak, nie sposób nie zgłodnieć. Niech to, ... lub wszech-towarzyszący jazz będzie dla Państwa rekomendacją do sięgnięcia po tą lekturę ! :) Bon apetit.

Literacka podróż do Barcelony przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Choć powieść niezwykle przypadła mi do gustu (dałem najwyższą notę, co nie zdarza mi się często) sądzę, że nie wszystkim się spodoba. To pozycja skierowana do osób lubiących nastrojowe opowieści o odległych miejscach i czasach. Fabuła jest tu pretekstowa - trochę romansu, trochę sensacji, dlatego czytelnicy szukający wartkiej akcji, będą rozczarowani. Jest w tej książce i subtelnych humor, i sporo nawiązań do klasyki literatury (jedne bardziej, inne mniej oczywiste),jest nawet "twist" na koniec, ale jest to twist umiarkowany.
Książka starannie przemyślana w najdrobniejszych szczegółach, dobrze skomponowana i zgrabnie napisana.

Wspaniała kryminalna opowieść o Hiszpanii z czasów generała Franco przepełniona jazzem i ze szczyptą romansu polecam z całego mojego serducha. 😊

"- Widział już pan Ramblę nocą? - mówi.
- Co?
- Ramblę. Tę ulicę, którą idziemy.
- Widzę ją po raz pierwszy. Czy w dzień, czy nocą.
- Kiepski z pana turysta.
- Obawiam się, że niezbyt dobry.
- Gdyby był pan porządnym turystą, przyszedłby pan, żeby tu pospacerować. Oczywiście w dzień. Turyści lubią Ramblę za dnia, kiedy jest pełna ludzi. Lubią zgiełk i koloryt ptaków i kwiatów.
- Jakich ptaków i kwiatów?
- Sprzedawanych w tych budkach. Kwiaty wszelkiego rodzaju i koloru oraz ptaki wszelkiego rodzaju i koloru. Ludzie, którzy wypełniają tę aleję, również są wszelkiego rodzaju i koloru. W dzień Rambla jest nieprzerwanym karnawałem. Ale ja ją wolę o świcie, tak jak teraz, kiedy jest pusta. Lubię to szczególne uczucie samotności, które można poczuć jedynie w bardzo zatłoczonych miejscach, kiedy są puste."

"- Widział już pan Ramblę nocą? - mówi.
- Co?
- Ramblę. Tę ulicę, którą idziemy.
- Widzę ją po raz pierwszy. Czy w dzień, czy nocą.
- Kiepski z pana turysta.
- Obawiam się, że niezbyt dobry.

Książka z wielu względów kompletna. A z jakich konkretnie?

Dla mnie wygrywa pióro autora i to bez dwóch zdań. Liryzm i dosadność postawione na zasadzie kontrastu, fenomenalne metafory i niebanalne dialogi to jest coś, co czyni tę książkę naprawdę wyjątkową i nieschematyczną. Głównym bohaterem powieści jest czarnoskóry pianista jazzowy, ale drugim jest miasto, w którym rozgrywa się jego dramat - Barcelona. Poznajemy jej klimat, zabytki, historię i zwyczaje. Coś niesamowitego. Od takich obrazów trudno się oderwać! Pojawia się wątek samotności, wątek miłosny, sensacyjny. Czego chcieć więcej?

Polecam z czystym sumieniem!

Książka z wielu względów kompletna. A z jakich konkretnie?

Powieść przeciętna, przez większość czasu nic się nie dzieje. Dużo opisów Barcelony, które mi niekoniecznie podeszły, ponieważ wolę szybkie tempo akcji i więcej dialogów. Podobały mi się w niej niektóre stwierdzenia, przemyślenia. Główny bohater jest interesujący, nienachalny, raczej uczciwy. Widać, że zaszła w nim przemiana i dojrzał do wielu spraw. Ogólnie ani nie polecam ani nie odradzam sięgnięcia po tę książkę.

Jakoś mnie nie poderwała, mimo wielu obietnic.

Jakoś mnie nie poderwała, mimo wielu obietnic.

7.5, trochę się niestety zawiodłam, jednakże interesująco opisana.

7.5, trochę się niestety zawiodłam, jednakże interesująco opisana.

Przyjemna lektura, nie tylko dla miłośników muzyki jazzowej. Bardzo klimatyczna i napisana dobrym językiem. To jedna z tych książek, na których fabułę spory wpływ ma miejsce, w którym rozgrywa się akcja oraz tło dziejących się tam wydarzeń, co według mnie znacząco je wzbogaca. Serdecznie polecam :)

Nowa strona Barcelony odkryta przede mną. Taka brudna, pełna szarości, poplątana z prostytucją, morderstwem i bezwzględną ulicą.
Trochę wprowadzenia - książka opisuje historię ciemnoskórego pianisty emigranta, który przybywa do Katalonii i powraca do świata żywych po latach tułaczki.

• Barcelona
  • Literatura hiszpańska