Żeglarz i sternik jachtowy

Okładka książki Żeglarz i sternik jachtowy Andrzej Kolaszewski, Piotr Świdwiński
Okładka książki Żeglarz i sternik jachtowy
Andrzej KolaszewskiPiotr Świdwiński Wydawnictwo: Alma-Press poradniki
poradniki
Alma-Press
2015-01-01
9788370204075

Żeglarz i ster... Andrzej Kolaszewski...

Przydatny podręcznik.

Przydatny podręcznik.

Ta książka to dla mnie sentymentalna podróż w czasie. Jej starsze wydanie (z 1990 r. bodajże) towarzyszyło mi na kolejnych obozach żeglarskich nad jez. Siecino na Pojezierzu Drawskim, aż się rozpadło :) Było w miękkiej oprawie.
Obecne wydanie (oprawa twarda) to niezbędne kompendium wiedzy dla początkujących żeglarzy i dla tych, którzy chcą do tego pięknego sportu wrócić lub przygotować się do egzaminu na patent żeglarza lub sternika.
Doskonałym pomysłem jest dołączenie płyty z przydatnymi dodatkami.
Gorąco polecam. Dla mnie najlepsza pozycja tego rodzaju na rynku :)

Do nauki, wiadomo. Polecam

Do nauki, wiadomo. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra książka. Znajdziemy w niej wszelkie niezbędne informacje koniczne do bezpiecznego i eleganckiego żeglowania. Bogata szata graficzna i mnóstwo rysunków poglądowych sprawiają że wiedza przekazana jest znacznie przystępniej.
Dzięki tej książce egzamin teoretyczny na petent żeglarza jachtowego nie stanowił większego problemu. Egzamin zdany, ale do książki z pewnością będę jeszcze nie raz sięgał.
Polecam!

Dzieło w swoim gatunku wybitne. Brak tu banałów, są za to wymagające nieco wyobraźni z zakresu fizyki (nautyka, aerodynamika) precyzyjne opisy wszelkich zjawisk, które żeglarzowi przydadzą się w trakcie jego przygody z żaglami. Zdecydowanie warte polecenia już od momentu szkolenia na żeglarza jachtowego. Odpowiedzi niemal na wszystkie pytania, do tego odpowiedzi dokładne, precyzyjne, logiczne, spójne i z dozą naukowości. Niesamowicie przyjemna lektura, okraszona nadto bardzo przejrzystymi ilustracjami.
Zdecydowanie warto przeczytać od deski do deski, zdecydowanie słusznie rekomenduje to także PZŻ przy szkoleniach. Polecam!

Trudno o inne, szersze kompendium wiedzy z tej tematyki, niestety nie znaczy to, że jest ono idealnym. Zawiera wiele rozdziałów, które się przeterminowały i wymagają przeredagowania lub wręcz usunięcia. W niektórych miejscach są informacje bzdurne, czyli takie które teoretycznie od strony fizycznej mogły by zaistnieć, ale praktycznie się nie zdarzają.

Książka zawiera bardzo dobre ilustracje, które pomagają w zrozumieniu i zapamiętaniu niektórych kwestii, choć z drugiej strony brak sprawdzonych mnemotechnicznych tricków, które pomagają utrwalić wybrane kwestie, a przecież tak współcześnie pisze się podręczniki. Brak też przykładów i podejścia praktycznego, np. w rozdziałach o nawigacji, gdzie jeden uproszczony wzór, stosowany przez nawigatorów na prawie całym świecie, bardzo ułatwia życie młodym skiperom.

Generalnie bardzo porządna cegła w starym stylu (czyli raczej przygotowuje do zdania egzaminu, niż do samodzielnego radzenia sobie na wodzie),której przydało by się odświeżenie lub jeszcze lepiej dobra konkurencja.

Książka zawiera...

AHOJ, Żeglarzu! Kompendium wiedzy o żeglowaniu w teorii i praktyce. Świetne opracowanie i usystematyzowanie zagadnień.

• Żeglarstwo
  • Papier
  • Żagle
  • Nauka itp
  • Żegluga, jachty
  • Inna okładka

Dodaj cytat z książki Żeglarz i sternik jachtowy