Żeglarz i sternik jachtowy

Wydawnictwo: Alma-Press
9788370204075
poradniki

Od pierwszego wydania to jest od 1986 roku podstawowy podręcznik w szkoleniu żeglarzy w Polsce. Zalecany przez Główną Komisję Szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego. Uwzględnia najnowsze przepisy, zawiera całość materiału wymaganego podczas egzaminów na podstawowe patenty żeglarskie. Obowiązkowa lektura dla wszystkich pragnących zdobyć uprawnienia żeglarskie i dla tych, którzy chcą udoskonalić swe umiejętności. Ponad 400 barwnych ilustracji ułatwia zrozumienie omawianych zagadnień.

Yrr | 2016-07-19
Przeczytana: 14 lipca 2016

Trudno o inne, szersze kompendium wiedzy z tej tematyki, niestety nie znaczy to, że jest ono idealnym. Zawiera wiele rozdziałów, które się przeterminowały i wymagają przeredagowania lub wręcz usunięcia. W niektórych miejscach są informacje bzdurne, czyli takie które teoretycznie od strony fizycznej mogły by zaistnieć, ale praktycznie się nie zdarzają.

Książka zawiera bardzo dobre ilustracje, które pomagają w zrozumieniu i zapamiętaniu niektórych kwestii, choć z drugiej strony brak sprawdzonych mnemotechnicznych tricków, które pomagają utrwalić wybrane kwestie, a przecież tak współcześnie pisze się podręczniki. Brak też przykładów i podejścia praktycznego, np. w rozdziałach o nawigacji, gdzie jeden uproszczony wzór, stosowany przez nawigatorów na prawie całym świecie, bardzo ułatwia życie młodym skiperom.

Generalnie bardzo porządna cegła w starym stylu (czyli raczej przygotowuje do zdania egzaminu, niż do samodzielnego radzenia sobie na wodzie), której przydało by się...

Krzysztof Płusa | 2015-09-21
Przeczytana: 19 września 2015

AHOJ, Żeglarzu! Kompendium wiedzy o żeglowaniu w teorii i praktyce. Świetne opracowanie i usystematyzowanie zagadnień.

DanielS | 2016-12-02
Przeczytana: 24 października 2015