Spalony

Wydawnictwo: Buchmann
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Michał

Poruszająca historia człowieka, który tak wiele wygrał, ale jeszcze więcej przegrał. Andrzej Iwan z przejmującą szczerością opowiada o uzależnieniach od alkoholu, hazardu, a nawet o próbach samobójczych. Tłem dla jego historii pozostaje piłka nożna ? widziana od środka, oczami wybitnego zawodnika, reprezentanta Polski w finałach mistrzostw świata w 1978 i 1982 roku. Iwan oddaje klimat czasów komuny, przedstawia życie całego pokolenia zawodników, których do tej pory - poza nielicznymi wyjątkami - widzieliśmy jako idealnych herosów.

Jest to książka, przy której czytelnik wielokrotnie powinien się roześmiać - i to na głos, ale też kilka razy zapłakać. Iwan dzięki fotograficznej pamięci oddaje szczegóły zdarzeń sprzed dwudziestu czy trzydziestu lat, odkłamuje historię polskiego futbolu, rzuca nowe światło na największe piłkarskie nazwiska, ale przede wszystkim ukazuje zawodników jako zwykłych ludzi - z poplątanymi losami, lękami, fobiami, problemami czy chorobami, często niestety śmiertelnymi. Opisuje to wszystko, czego zwykli ludzie nie mieli szans zobaczyć - opisuje, co dzieje się, gdy gasną jupitery, a noc jest jeszcze młoda.

- To nie będzie książka o triumfach, chociaż i one się zdarzały. Więcej znajdziecie tu upadków, bo moje życie naznaczone jest upadkami, po których nieporadnie próbowałem się pozbierać. Ale będzie to też książka z moim prywatnym happy-endem: dziś, kiedy patrzę w przeszłość, wiem jedno - mogło być gorzej. Upadałem, ale stoję. Tutaj, przed wami. Stoję, odarty z tajemnic, obnażony, żebyście mnie wszyscy usłyszeli. Opowiem historię - swoją, swoich przyjaciół, swojej rodziny, swojego miasta, historię naszej piłki też. Może ku przestrodze, może dla samego siebie, dla pewnego oczyszczenia, dla wyrzucenia na zewnątrz tego całego syfu, który noszę w sobie. A może też dla rozrywki? Może ktoś z was po prostu się uśmiechnie? Dużo widziałem, bardzo dużo. Jeśli byliście kiedyś w wesołym miasteczku, a na pewno byliście, wyobraźcie sobie największy możliwy roller-coaster. Z nieba aż do piekła, i nie do końca z powrotem. Tak właśnie wyglądało moje pieprzone życie. Roller-coaster, bez pasów i po torach, które gwarantowały mnóstwo adrenaliny, ale w gruncie rzeczy prowadziły krętą drogą donikąd - napisał we wstępie.

źródło opisu: Wyd. Buchmann, 2012

źródło okładki: www.buchmann.com.pl

veinylover | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

Dobrze, że ta książka została napisana. Powinien ją przeczytać każdy młody człowiek, któremu śni się kariera piłkarska. Biografia szczera do bólu. Poruszająca. Jest tam wielka nadzieja i jeszcze większa beznadzieja. Tragiczna. Pełna przejmującego smutku. Słuchając audiobooka odbierałem cierpienie. Potrafię sobie wyobrazić, co się czuje, gdy nieomal wszystko, co można tylko w życiu schrzanić człowiek próbuje schrzanić. Do samozniszczenia.
Co jest w niej światłem? Rodzina. Syn. Córka. Żona. Niektórzy ważni ludzie, których spotkał. Ciemnością? Inni spotkani ludzie i on sam.
Alkohol. Hazard. Nie wiadomo co gorsze.
Ale bohater opowieści nie wybrał jednej z możliwości, wszedł w jedno i drugie. Najgorszy wariant. Szalony facet. Dziki. Nieokrzesany.
Po przeczytaniu ma się jakiegoś kaca, dyskomfort, żal, że to poszło tak, a mogło inaczej. Czuje się złość na pewnych ludzi i na niego też...

Karol | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

O ile historia Wojtka Kowalczyka którą opisywałem ostatnio była wesoła, zabawna i niesamowicie optymistyczna, o tyle historia Andrzeja Iwana to jej kompletna odwrotność. Jest kilka zabawnych historii, autor wielokrotnie podkreśla że zarówno karierę jak i życie miał fajne, ale nie sposób zauważyć że nie wszystko przez co przeszedł było takie pozytywne.

Iwan szczerze opowiada o swoim alkoholizmie, o swoim uzależnieniu od hazardu, o tym jak wielokrotnie wpadał w kłopoty, o czasie którym spędził jako więzień w jednostce wojskowej, o próbach samobójczych etc. etc. Ponure wspomnienia mieszają się z tymi przy których ciężko się nie zaśmiać, wzloty następują równie często jak upadki a pomimo wszystko Groźny zachowuje do wszystkiego zdrowy dystans i nie ma problemu z przyznaniem się do błędu.

Tak naprawdę wszystko można ująć w dwóch słowach z oficjalnej zapowiedzi - poruszająca historia. Bo ta książka potrafi poruszyć nie raz, czasami pozytywnie, czasami wręcz odwrotnie. Świetna...

anitus | 2016-05-09
Przeczytana: 07 maja 2016

Absolutnie nie jestem fanką piłki nożnej, a nazwiska polskich piłkarzy, których znam i kojarzę mogłabym wymienić na palcach jednej ręki, no może dwóch :). Dlatego też postać Andrzeja Iwana była mi zupełnie obca, dopiero teraz mąż uzmysłowił mi, że jest on obecnie komentatorem meczów ( i nawet go słuchałam).

"Spalony" jest bardzo szczerą autobiografią, odkrywającą wszystkie ciemne strony zarówno piłki nożnej, jak i piłkarzy, ale głównie samego Autora.
Jest to historia człowieka, który swego czasu był "bogiem", u którego stóp leżał PRL-owski świat, historia człowieka, który uzależniony od alkoholu i hazardu, który traci wszystkie pieniądze, a zwłaszcza traci chęć do życia.
Książka jest bardzo ciekawa i poruszająca, nawet dla takiego antyfana jak ja.
Ale żeby nie było tak smutno, jest w niej również wiele śmiesznych anegdot z życia piłkarzy. Polecam.

Samson Miodek | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

REWELACJA !!!
Przy "Spalonym" Andrzeja Iwana, książka Wojtka Kowalczyka (całkiem niezła) wydaje się wspomnieniami ministranta z pielgrzymki do Częstochowy! A człowiek zdaje sobie sprawę że tylko tracił czas przy "Pod Mocnym Aniołem" Jest w niej wszystko, od piłkarskich prześmiesznych wspomnień, po zwierzenia człowieka przegranego, alkoholika, hazardzisty, niedoszłego samobójcy, który naprawdę ma już wszystkiego dosyć, i jest mu obojętne czy tą książką komuś zaszkodzi czy nie. Nie próbuje się wybielać, wmawiać nam że jego życie to pokłosie trudnego dorastania w Nowej Hucie, jest jaki jest, kawał skurwysyna, który jednak nigdy nie odmówi kumplom w potrzebie.
Ta biografia jest dla mnie czymś wyjątkowym, jakby jakieś wspaniałe drzewo wyrosło na wyjałowionej ziemi.

Radek | 2016-01-25

Rewelacyjna , mocna i bardzo szczera biografia.Rzeczywiście Andrzej Iwan to piłkarz , który dużo wygrał ale jeszcze więcej przegrał.

almos | 2014-08-16
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Bardzo szczera autobiografia wybitnego piłkarza. To był wielki talent, porównywalny z największymi, Lubańskim, Deyną czy Bońkiem, dość powiedzieć że w na Mundialu 1978 był najmłodszym uczestnikiem turnieju. Niestety, wielkie problemy osobiste, uczestnictwo w paru rozróbach (sławna afera z pobiciem kelnerek w knajpie), uniemożliwiły mu się w pełni zrealizować jako piłkarzowi.

Książka jest lekko schizofreniczna: z jednej strony wypełniają ją opisy wielodniowych szalonych pijackich imprez z udziałem piłkarzy, prawdziwych bachanalii, czy opisy długich sesji gry w karty na pieniądze (grał z Młynarczykiem bez przerwy w pokera przez kilka dni i nocy), wtedy Iwan mówi o tym z pewną dumą: popatrzcie jaki byłem chojrak, jaki król życia! Z drugiej strony mamy przejmujący obraz uzależnień: alkoholizmu i hazardu, które kompletnie niszczą życie człowiekowi, dość powiedzieć że Iwan ma za sobą dwie próby samobójcze, zaś z fortuny zarobionej na zachodzie ostało mu się tylko mieszkanie, resztę...

Jedraz | 2015-08-31
Na półkach: Przeczytane, 2015

Co tu dużo pisać.. tak jak nie lubię i nie czytam biografii sportowców, to ta książka naprawdę jest godna polecenia. Strasznie szczera opowieść o piłkarzach, których nazwiska były cenione na całym świecie, pokazuje jak wyglądał w tamtych czasach futbol. Momentami idzie się nieźle uśmiać a momentami człowiek łapie się za głowę i nie dowierza. Na pewno przeczytanie tej książki daje do myślenia.

Magg0t | 2012-04-14
Przeczytana: 10 maja 2012

Andrzej Iwan. Alkoholik, hazardzista, niedoszły samobójca - jeden z najlepszych polskich piłkarzy lat 70. i 80

Tak jak nie lubię biografii sportowców, tak po tę pozycję sięgnąłem bez zastanowienia z dwóch powodów. Raz, że Iwan to postać kolorowa i tragiczna, a dwa, że te wspomnienia spisał Krzysztof Stanowski, twórca weszlo.pl i współautor jedynej, jak do tej pory, biografii sportowej, która mi się podobała: "Kowal. Prawdziwa historia".

A co znajdziemy w środku "Spalonego"?

Historię narodzin gwiazdy polskiego futbolu A.Iwana i jej bolesny upadek. Od bohatera stadionów do człowieka, który nie wie czy doczeka jutra.

Czyta się te wspominki bardzo dobrze. Pełno w nich anegdot, które u każdego wywołają uśmiech. Czytelnik dowiaduje się ciekawych faktów o polskiej piłce nożnej lat 70 i 80. A z tego wszystkiego wyłania się obraz enfant terrible Andrzej Iwana. Piłkarza wybitnego, który miał nosa nie tylko do strzelania goli, lecz także do ładowania się w kłopoty. Od alkoholu i bójek z...

Adrian-O | 2013-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Autobiografia Andrzeja Iwana była poniekąd wyzwaniem dla mnie. Niestety nie pamiętam jego poczynań boiskowych, a również youtube ma niewiele do zaoferowania w tej kwestii. Przed lekturą wiedziałem że „Ajwan” komentował mecze, współpracuje z Przeglądem Sportowym, że kopał piłkę z sukcesami i dwa razy brał udział w Mistrzostwach Świata.

Prawdziwą wartością tej autobiografii jest szczerość kująca w oczy i dystans do siebie. Iwan nie słodzi nikomu jedzie walcem po wszystkich i wszystkim. Trzeba mieć naprawdę jaja ze stali, żeby narazić się tylu osobom! Niektórych ośmiesza niektórych beszta z błotem, a już największą jego ofiarą jest on sam – Charles Bukowski polskiej piłki.

„Spalonego” czyta się właśnie niczym powieści Bukowskiego – tragikomedię o piłce, hazardzie i alkoholu osadzoną w PRL-u. Nawet główny bohater dąży do nieubłaganego upadku - wódka, kobiety i karty, I weekendowa odskocznia: pograć w piłkę, ewentualnie mecz sprzedać. W miarę upływu lat wszechobecna gorzała, która...

Piotrek | 2015-10-26
Przeczytana: 24 października 2015

Generalnie nie czytam książek, byłych sportowców, i nie polecam ich, mało tego Andrzej Iwan, nie należał do moich piłkarskich ulubieńców, choć obserwowałem jedynie właściwie ostatnie lata jego kariery.
Ale warto przeczytać. Dlaczego?
Osobiście uważam, że jako jeden z niewielu piłkarzy i ludzi z tego środowiska, miał odwagę powiedzieć, co dzieje się w polskiej lidze i w piłce w ogóle, i ta odwaga jak dla mnie była autentyczna, na boisku wg mnie był „twardzielem” i tak też, jak prawdziwy „twardziel” powiedział co i jak. Ba, bynajmniej nie odnoszę się tylko do książki, otóż w latach chyba 90 tych udzielił wywiadu w którym opowiedział jak funkcjonuje liga i jaki jest poziom uczciwości w tej lidze, mało tego tyczyło się to nie tylko ligi polskiej, była to taka globalna refleksja o futbolu. Prokuratura zaczęła „reformować” ligę dużo później...
Stąd kiedy natrafiłem na ta pozycję w bibliografii, stwierdziłem, że zaryzykuję, generalnie książka składa się na opis kariery piłkarskiej młodego...