Pearon

Wielokrotnie wznawiana książka, jest pamiętnikiem autora z lat II wojny światowej. Historia w niej opisana zaczyna się w momencie, kiedy został oficerem broni podwodnej na ORP "Wilk", a kończy ją powrót do Polski na pokładzie ORP "Błyskawica". W książce opisane są losy polskiej floty podwodnej z czasów II wojny. Począwszy od legendarnego Orła, przez Wilka, Dzika, Jastrzębia i Rysia.

źródło opisu: Finna, 2002

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Marcin Zieliński | 2019-03-26
Przeczytana: 25 marca 2019

Ciekawe wspomnienia polskiego podwodniaka - Bolesława Romanowskiego, napisane niemal prozą. Czyta się ciekawie i z zapartym tchem. Naprawdę kawał dobrej książki!

Jacek | 2018-01-29
Przeczytana: 15 października 2018

"Torpeda w Celu" (Bolesław Romanowski)

Bardzo dobra książka opisująca szlak bojowy Kapitana Romanowskiego. Dla osób zainteresowanych historią Polskich Sił Zbrojnych w czasie II WŚ lektura obowiązkowa,tym bardziej, że książek na temat Dzika nie ma zbyt wiele. Więcej uwagi poświęcano Orłowi.

Polecam.

Piotruszka | 2017-04-21
Przeczytana: 2015 rok

Jeśli przeczytałeś "Okręt" i ci się spodobał, weź coś z naszego podwórka. Jak pewnie wiesz polskie okręty nosiły nazwy zwierząt. Niemcy niechybnie musieliby podbijać sasiednie galaktyki, aby znaleźć odpowiednia liczbę gatunków fauny na wszystkie swoje Uboty. Nie wiem czy miało to wpływ na grubość książki, ale "Torpeda w celu" jest chudsza od swojego germańskiego odpowiednika. Przyjemność z czytania jednak taka sama, choć krótsza.

Roman Dłużniewski | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Pasjonująco, z humorem przedstawione życie na pokładzie okrętu podwodnego ORP "Dzik". Świetna książka, nie tylko dla miłośników wojennych morskich opowieści.

wisz | 2016-10-04
Przeczytana: 2016 rok

Wspaniała książka, fascynujące opisy wojny podwodnej, pełna napięcia. Mimo, że są to wspomnienia czyta się jak powieść sensacyjną. Najlepsza książkę opisująca ten rodzaj działań wojennych, może dlatego że dotyczy naszego okrętu.

Tomasz Kamiński | 2016-09-11
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Super opowieść pisana "oczami" Bolesława Romanowskiego - Komandora Polskiej Marynarki Wojennej. Częściowo już znam opisane w niej historie z książki "Odwaga Straceńców". Mimo to super się czytało! ... Jeszcze bardziej umilał czytanie fakt że wydanie książki pochodziło z 1958 roku (cena w tamtym czasie 180,-) oraz że okładkę zdobi rysunek mojego ulubionego malarza marynisty Adama Werki...

| 2016-08-14

Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Warszawa-1981r.

"Wspomnienia swe poświęcam memu Ojcu i Synowi którzy nie doczekali się wydaniach ich,a tak byli ze mnie dumni"

Wspomnienia oficera marynarki wojennej,który we wrześniu 1939r. uczestniczył w brawurowym przedarciu się ORP"Wilk"przez cieśniny duńskie do Anglii,następnie jako dowódca ORP"Jastrząb"przeżywał chwile grozy podczas tonięcia tego okrętu i wreszcie dowodząc okrętem podwodnym"Dzik"odniósł wiele sukcesów w akcjach Na Morzu Śródziemnym.

Tibora | 2015-09-21

Tą książkę czyta się jak najlepszą powieść.
Jest w niej za równo patryiotyzm, siła przyjaźni, codzienne życie podwodniaków jak i groza II wojny światowej.

Kyuzo | 2015-07-19

Uwielbiam to uczucie (trwające przecież godzinami) które pojawia się, gdy wzięta niby przypadkiem z półki książka okazuje się wspaniałym, interesującym i pouczającym dziełem, a każda chwila z nią spędzona tak wzbogaca i sprawia, po prostu, ogromną przyjemność.
Takie właśnie uczucie pojawiało się za każdym razem, gdy sięgałem po tę książkę.
Ku pamięci kpt. Bolesławowi Romanowskiemu, wielkiemu dowódcy i wspaniałemu pisarzowi, a także wszystkim walczącym teraz i niegdyś.
Dziękuję za "Torpedę w celu!"

tomek | 2013-11-16

wciągająca, o udziale polskiej marynarki w wojnie - u nas wciąż mało znana. O pracy, służbie podwodniaków. To opowieść o czymś więcej, o woli życia, o instynkcie przeżycia, walki, o odpowiedzialności i samotności dowódcy.