100 dni Robespierre'a

Les 100 jours de Robespierre Les complots de la fin
83-11-10390-9
historia
Enhedmilcia

Jeana-Francois Fayarda, historyka z Sorbony i autora kilku dzieł o Rewolucji Francuskiej, w niniejszej publikacji interesują przede wszystkim ostatnie trzy miesiące życia Maksymiliana Robespierre'a. Oprócz wiadomości o publicznej działalności twórcy Terroru, autor dostarcza czytelnikowi wiele informacji o jego życiu prywatnym, wszystko zaś umieszczone jest w pasjonującym kontekście życia codziennego paryżan w najczarniejszym okresie Rewolucji Francuskiej.

Praca jest dobrze udokumentowana, Fayard powołuje się na różnorodne źródła, co przydaje wiarygodności jego wywodom. Dla czytelnika z pewnością interesujące okaże się tło obyczajowe, odmalowane z dużą troską o szczegóły. W książce widzimy Paryż okresu Terroru, z głodem i kolejkami po chleb, z nieprzeciętnie rozwiniętą prostytucją, z domami gry, spekulantami i spiskowcami.

Max | 2017-08-11
Na półkach: Przeczytane, MFKsiegozbior

Ciekawa pozycja dająca obraz najkrwawszego czasu Rewolucji Francuskiej. Zaskakujące punktu widzenia, zestawienia i ciekawostki. Z pewnością książka nie wyczerpuje tematu, ale na dobry początek przygody z tym strasznym czasem - godna polecnia. Dobrze i szybko się czyta. Polecam.

Bartbartek | 2013-03-03

Nie wiem dlaczego taka słaba ocena, świetnie się czyta, dużo rzeczowych informacji. Wnika w psychologie Robespierre'a i jego kolegów, pozwala wczuć się w sytuację, zrozumieć uczucia zarówno klasy rządzącej jak i ludu.