Napoleon Bonaparte

Napoléon
978-83-247-1373-8
historia
piotrex

Rewolucjonista czy jednak zwolennik monarchii? Patriota czy egoistyczny pyszałek? Geniusz taktyki wojskowej czy spryciarz? Autor, zarówno historyk, jak i powieściopisarz, świetnie umie zainteresować czytelnika. Analizując fakty, sięga do prywatnych opinii i oficjalnych deklaracji otoczenia cesarza, do krytyk jego przeciwników, pamfletów, utworów satyrycznych i piosenek politycznych. A...

Autor, zarówno historyk, jak i powieściopisarz, świetnie umie zainteresować czytelnika. Analizując fakty, sięga do prywatnych opinii i oficjalnych deklaracji otoczenia cesarza, do krytyk jego przeciwników, pamfletów, utworów satyrycznych i piosenek politycznych. A wszystko na barwnym tle epoki, a właściwie kilku epok, jakie przypadły na życie cesarza Francuzów, od Korsyki, gdzie się urodził, po Wyspę św. Heleny, gdzie umarł.

Jonasz | 2010-09-10
Przeczytana: czerwiec 2010

Biografia zbyt szkicowa by naprawde poznac ta postac. Autor zaledwie przeslizguje sie po zyciorysie Cesarz.

Wojciech N | 2014-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 października 2014

Bardzo średnia pozycja. Napisana jest niezbyt porywającym style, aczkolwiek czyta się ją całkiem nieźle. Jej główny problem to nadmierna szkicowość. Bardzo wiele rzeczy opisanych jest bardzo skrótowo, z kolei niektóre niezbyt istotne kwestie opisywane są na kilku stronach.

Tym czego mi najbardziej zabrakło były ilustracje/rysunki/mapy. Bitwy opisane są bardzo skrótowo, trudno wyobrazić sobie "geniusz" strategiczny Napoleona w sytuacji, gdy opis bitwy zajmuje pół strony i nie ma obok mapy.

Polecam tylko ludziom chcącym zapoznać się z postacią Napoleona pobieżnie.

Kamil | 2015-07-04

Poprzednio przedstawialiśmy książkę Thierry’ego Lentza - ,,Napoleon Odkłamany”, w której autor pokazywał Napoleona jako nieodrodne dziecko rewolucji. Monarchistyczny historyk G. Bordonove stawia sobie podobne pytanie: kim był cesarz, czy synem rewolucji, czy jej niszczycielem, jednakże nie daje na nie jednoznacznej odpowiedzi. Widzi w Napoleonie zarówno gorliwego wyznawcę Oświecenia jak i człowieka zafascynowanego ideą ojcostwa nad narodem, suwerennej władzy Jednego. Zaletą książki jest też jej barwny styl i brak dokładnego opisywania życia cesarza dzień po dniu, tylko skoncentrowanie się na pytaniach o istotę reżimu i charakter jego głównego reprezentanta.

Pendragon | 2016-02-10
immel | 2014-05-23