Rewolucja francuska 1789-1794. Społeczeństwo obywatelskie

Rewolucja rewolucją, władza ludu władzą ludu, ale ostatecznie ktoś tym musi wszystkim rządzić - taki płynie główny morał z książki Jana Baszkiewicza i Stefana Mellera. Rewolucjoniści z każdym rokiem porzucali więc swoje miraże o władzy ludu (niektórzy zresztą zawsze byli jej przeciwnikami) i umacniali swoje własne rządy, głównie za pośrednictwem terroru. Ostatecznie decydowały nie żadne ludowe zgromadzenia i samorządy, ale niemalże wszechwładny Komitet Ocalenia Publicznego.

I tak dokładnie było niemalże we wszystkim. Demokracja kończyła się tam, gdzie zaczynały się opinie krytyczne wobec władzy największych rewolucjonistów, czyli oczywiście lewicowych jakobinów. Tyczyło się to również wolności prasy czy wolności wyznania - były one tolerowane dopóki nie zagrażały jakobińskim rządom.

Jeśli chodzi natomiast o samą publikację, to miejscami była dla mnie zbyt szczegółowa, tym niemniej jak widać była to pouczająca lektura. Nie powinny po nią sięgać jednak osoby nie mające podstawowej wiedzy o źródłach i przebiegu Rewolucji Francuskiej, bo nie o tym jest ta książka.

Niestety podczas lektury brakowało mi nieco rozeznania w chronologii zdarzeń rewolucyjnych, ale to zarzut raczej do czytelnika niż autora :) Braki nadrabiałem na bieżąco. Szkoda, że autor nie zamieścił choćby pobieżnej tabeli chronologicznej. Tym niemniej to prawdziwa kopalnia wiedzy o epoce. W dodatku przystępnie napisana.

Najlepsza książka o rewolucji, jaką miałam okazję czytać. Niezwykle wnikliwa, rzetelna, a w dodatku napisana bardzo lekko i przystępnie. Polecam!

Jeśli ktoś szuka tu dokładnego opisu kolejnych ważnych rewolucyjnych zdarzeń, srogo się zawiedzie. Jak sami autorzy piszą we wstępie, książka ta zajmuje się życiem codziennym w latach 1789-1794, w różnych jego przejawach. Mamy więc rozdziały dotyczące funkcjonowania władz zarówno państwowych, jak i regionalnych, wojska czy Gwardii Narodowej, ekonomii, religii czy rodziny. Lektura bardzo ciekawa, ale trzeba przed jej rozpoczęciem choć trochę orientować się już w tym okresie.

• Francja
  • Historyczne
  • Sprzedane
  • Studia kulturowe

Jan Baszkiewicz Rewolucja francuska 1789-1794. Społeczeństwo obywatelskie Zobacz więcej