Rewolucja francuska 1789-1794. Społeczeństwo obywatelskie

7 (19 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
83-06-00848-0
historyczna
PeSZek

Powszechnie znany jest pogląd, że zdobyczą Rewolucji Francuskiej jest gilotyna. Ta nowa wówczas myśl techniczna pokazuje ciekawy aspekt historii Francji, jest dobitnym przykładem jak silnie polityka wdarła się w życie społeczne. Zwykły dzień lat 1789 -1794 to obrady Zgromadzenia Narodowego , lokalnych władz, teatry z politycznymi sztukami, kościoły, które również obchodzą święta rewolucyjne i ludzie dyskutujący, owładnięci duchem rewolucji. Wszystko to składa się na obraz codziennego życia wspólnoty żyjącej hasłami wolność, równość, braterstwo. Czasu społeczeństwa obywatelskiego zaangażowanego w losy swojego państwa i polityki poprzez każdy aspekt życia codziennego.
(Od Wydawcy)

Gwathgor | 2014-06-14
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Jeśli ktoś szuka tu dokładnego opisu kolejnych ważnych rewolucyjnych zdarzeń, srogo się zawiedzie. Jak sami autorzy piszą we wstępie, książka ta zajmuje się życiem codziennym w latach 1789-1794, w różnych jego przejawach. Mamy więc rozdziały dotyczące funkcjonowania władz zarówno państwowych, jak i regionalnych, wojska czy Gwardii Narodowej, ekonomii, religii czy rodziny. Lektura bardzo ciekawa, ale trzeba przed jej rozpoczęciem choć trochę orientować się już w tym okresie.

Gabrielle | 2014-09-15

Najlepsza książka o rewolucji, jaką miałam okazję czytać. Niezwykle wnikliwa, rzetelna, a w dodatku napisana bardzo lekko i przystępnie. Polecam!

Kubasz | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Niestety podczas lektury brakowało mi nieco rozeznania w chronologii zdarzeń rewolucyjnych, ale to zarzut raczej do czytelnika niż autora :) Braki nadrabiałem na bieżąco. Szkoda, że autor nie zamieścił choćby pobieżnej tabeli chronologicznej. Tym niemniej to prawdziwa kopalnia wiedzy o epoce. W dodatku przystępnie napisana.

dymek | 2016-09-19
Adrian Martynowicz | 2016-06-14