Stanisław Leszczyński

Seria: Klasycy Historiografii
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historyczna

Biografia dwukrotnego króla Polski, teścia króla francuskiego Ludwika XV i władcy Lotaryngii

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dariusz Karbowiak | 2011-05-27
Na półkach: Przeczytane, Historia

Sądząc po ISBN jest to kolejne wydanie, ja czytałem wcześniejsze wydane w płóciennych okładkach. Nie mniej jednak nie sądzi się książki po okładce. Postać Stanisława Leszczyńskiego dwukrotnego króla Polski trochę zapomniana. No w XVIII wieku nie mieliśmy szczęścia do władców, wszystkich "przynosili" nam sąsiedzi na bagnetach. Na których wysiedzieć jest raczej niewygodnie. Stanisław jako teść króla Ludwika XV w wyniku wojny o sukcesję polska zostaje zmuszony po raz drugi do opuszczenia kraju. Zostaje księciem Lotaryngii gdzie daje się poznać jak świetny administrator i reformator. Tragiczna śmierć przy kominku przerywa jego dzieło. Świetnie napisana biografia. Dla wszystkich, którzy interesują się okresem schyłkowym I Rzeczypospolitej jest wręcz zalecaną lekturą.

serolod | 2015-07-24
Krzysztof_Gabrys | 2015-04-19