The player of games
83-7255-201-0
science fiction
Ryu

Znudzony nieustannymi sukcesami, zniechęcony brakiem poważnych wyzwań i stymulujących przeżyć, niezwyciężony Gurgeh - najlepszy gracz galaktyki - przybywa do Imperium Azadu, by wziąć udział w najbardziej skomplikowanej i najtrudniejszej grze, jaką wymyślono we wszechświecie. Stawką w tej grze jest nie tylko życie, lecz również samo Imperium. A także coś jeszcze... Miłośnicy literackiego...

Miłośnicy literackiego talentu Iaina M. Banksa wiedzą już, czego spodziewać się po tym autorze: nieskrępowanej, zrywającej ze wszelkimi schematami wyobraźni, pasjonującej akcji, niezwykłych bohaterów i przewrotnego poczucia humoru. Tym razem również się nie zawiodą.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2001

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Cerro | 2015-03-15
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2015

Chociaż autor znany jest chyba najlepiej z "Fabryki os" i generalnie powieści głównego nurtu, "Gracz" zachęcił mnie do sięgnięcia po jego utwory z gatunku sf. To druga część cyklu o Kulturze, ale jest na tyle luźno powiązana z całością, że w czasie lektury nie miałam poczucia, jakby coś mi umykało.

"Gracz" jest momentami space operą, głównie jednak socjologicznym science fiction, które pod płaszczykiem fantastyki zgłębia naturę człowieka. Banks prowadzi nas zgrabnie przez meandry kolejnych wydarzeń, pozornie mało znaczących i nagle czytelnik wybudza się z transu, przywalony ciężarem świetnie rozplanowanej intrygi.

---------------------------------

Karol | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

Na świeżo 8 gwiazdek, z czasem pomyślę czy nie dać więcej. Czyta się za jednym zamachem.

gambrinus | 2012-07-11

Druga książka Banksa osadzona w uniwersum "Kultury". Autor po raz kolejny udowadnia, że żadna konwencja nie jest mu obca - zamiast space opery otrzymujemy bowiem twór bliski powieści szpiegowskiej, sprzedany pod płaszczykiem SF. Z głównych zalet wymieniłbym solidnie prowadzoną fabułę oraz dobrze nakreśloną postać głównego bohatera - nałogowego gracza.

Tvar | 2016-11-29
Borys Zabinski | 2016-04-11
Michał Woźniak | 2016-04-09
no_won | 2015-11-02
Książki, które poleca Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, serwisu, który zrewolucjonizował pojęcie „media społecznościowe” i bez którego wiele osób nie potrafi już sobie wyobrazić życia towarzyskiego, znany jest z dość śmiałych postanowień noworocznych oraz zacięcia filantropijnego.