Kolebka

Wydawnictwo: Ex Libris
Napoleon

Jest to książka szczególna - powieść historyczna z epoki napoleońskiej, przedstawiająca losy dwóch braci. Mamy tu i epopeję wojenną, i dramat wielkiej miłości, i dzieje spisku uknutego na życie Napoleona, a także galerię wielkich postaci historycznych, od księcia Poniatowskiego, generała Dąbrowskiego, Józefa Wybickiego, do ministra Talleyranda, którego dialog z cesarzem nie przynosi Łysiakowi wstydu, choć podobne próby innych pisarzy tak łatwo chybiają celu (...)

| 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Ziemia Wielkopolska była kolebką wolności. To stamtąd pędziły tłumy do wojska napoleońskiego, by wspólnie walczyć z zaborcami o odzyskanie niepodległości. "Marsz, marsz Dąbrowski", za Napoleonem, przez Wielkopolskę, do Warszawy, do wolności.
Bracia Janek i Dominik trafili w sam środek wojennej zawieruchy i ich losy splotły się nierozerwalnie z cesarzem i jego dążeniami. Cała książka opowiada ich rozmaite przygody wplątane w wydarzenia historyczne.
Łysiak w swoim debiucie spisał się całkiem przyzwoicie. Może nie porwał bez reszty opowieścią, ale dał zapowiedź talentu i nadzieję, że kolejne jego utwory będą również godne uwagi i warte przeczytania.

Wojciech Gołębiewski | 2015-04-22
Przeczytana: kwiecień 2015

Recenzując Łysiaka "Życie erotyczne księcia Józefa" pisałem:

"Mój młodszy kolega szkolny /Szkoła nr 35 im Bolesława Prusa na Saskiej Kępie/ Waldemar Łysiak /ur.1944/ napoleonistą był, jest i będzie, a w ogóle to inteligent. Wiem również, że kolekcjonował ex-librisy. Nie czytuję jego książek zaangażowanych politycznie i żałuję, że odszedł od swojego powołania tj spraw architektury, historii i kultury."

Dodam jeszcze, że na LC widzę jego 65 pozycji, z których większość psuje jego, pożądany przeze mnie, wizerunek. "Tamtych" książek nie zamierzam recenzować, choć niektóre z nich niechcący przeczytałem. Natomiast ta, nie dość, że była jego błyskotliwym debiutem, to dalej pozostaje jedną z najciekawszych pozycji polskiej literatury dotyczącej okresu napoleońskiego. Czysta jego pasja, jego hobby dało znakomite efekty.

Nim przejdę do omówienia książki, dwa słowa o "Nocie edytorskiej" do wyd.V z 2003r., ...

Magda | 2014-09-08

Może nie będę obiektywna pisząc recenzję na temat tej książki, ponieważ będąc wielbicielką Trylogii, wszystko co napisane jako powieść historyczna porównuję właśnie do niej. Łysiak nie zachwycił mnie ani opisami walk, ani wątkiem społecznym. Taka sobie książka, ogólnikowo opisująca nastroje towarzyszące zawirowaniom w czasach napoleońskich. Mam trochę inne zdanie na temat Cesarza, jakoby naszego dobroczyńcy. Wplątany w to wszystko wątek miłosny niczego nie wnosi, więcej, mam wrażenie że został tu wpleciony <ni z gruszki ni z pietruszki> ot, tak byle wypełnić treść. Jako Okoliczność łagodzącą mogę jedynie przyjąć fakt że był to debiut literacki łysiaka

| 2012-12-26

Debiutancka powieść Waldemara Łysiaka i trzeba przyznać od razu, że powieść bardzo udana. Wolę „starego” Łysiaka od jego współczesnego wcielenia, dlatego każdego, kto nie miał okazji zapoznać się z twórczością autora zachęcam do rozpoczęcia przygody z Łysiakiem od wcześniejszych książek. Oczywiście Łysiak nie byłby sobą, gdyby akcji swej pierwszej książki nie umieścił w czasach napoleońskich. Tytułowa „Kolebka” to Wielkopolska, kolebka polskiej państwowości ukazana na tle wojen napoleońskich. Nie tylko ze względu na tytuł, ale również z powodu spraw w niej poruszonych powieść określiłbym jako arcypolską. Łysiak pokazał, że o trudnej historii można pisać w sposób, który unika patosu, ale jednocześnie porusza do głębi. W książce znajdujemy wszystko, co stało się później znakiem rozpoznawczym twórczości pisarza. A więc świetną fabułę, lekkie pióro wyrażone piękną, stylizowaną na wiek dziewiętnasty polszczyzną i ciekawą formę (narracja prowadzona w pierwszej i trzeciej osobie). Do tego...

Khadi | 2015-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Jestem zdziwiona ocenami książki. Może nie każdy ją rozumie?
Waldemar Łysiak to dla mnie ważna osobowość, uwielbiam jego styl pisania - szybko się w nim odnajduję, łatwo wciągam i przenikam na kilka dni do jego opowieści. Podziwiam styl w jakim została napisana książka. Jest to język tamtych czasów, tamtej Polski. Teraz już nie ma takich Polaków, zwyczajów, porywającego patriotyzmu i rwania się do walki na śmierć i życie. Łysiak idealnie opisuje tamte czasy, wydaje się, jakby w nich żył. A jego zamiłowanie do Napoleona - próżno szukać kogoś bardziej zainspirowanego historyczną postacią. POLECAM.

Witold Lisek | 2010-10-15
Jarmo | 2011-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Nie jest tak porywająca jak "Szachista", jednak czyta się bardzo dobrze. Cieszy każdy opis Wielkopolski i Poznania, a tym bardziej przytyk w osławione Powstanie Listopadowe.

szudoku | 2015-07-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2015

Dobrze jest czasem oderwać się od teraźniejszości i spojrzeć wstecz.

Walka Polski o niepodległość zawsze była dla mnie trudnym tematem. Nie mam pamięci do dat ani nazwisk. Wiadomo, że książki nie można odbierać jako zapisu faktów, ale naszą historię na pewno obrazuje lepiej niż podręczniki, przez co łatwiej powiązać osoby z wydarzeniami.

Poza tym motyw Cyganki dodaje tajemniczości, szczególnie kilka ostatnich zdań książki. Polecam każdemu.

Grisznak | 2014-12-19

Moja pierwsza powieść Łysiaka - i kawał zacnej literatury przygodowej z najwyższej półki. Nawet się nie zauważy, kiedy książka się skończy, a chciałoby się dużo więcej.

Optimus | 2016-02-10
Na półkach: 2016, Przeczytane