10 lat i 20 dni. Wspomnienia 1935-1945

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
10 Jahre und 20 Tage
historia
Getos

Karl Donitz to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci wśród przywódców III Reszy. Wyrokiem Trybunału Norymberskiego uznany został za zbrodniarza wojennego i skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Czy rzeczywiście twórca niemieckiej broni podwodnej w świetle obowiązującego prawa powinien zostać skazany? Czy też w myśl zasady: „zwycięzców się nie sądzi” i „przegrani nigdy nie mają racji”...

Czy rzeczywiście twórca niemieckiej broni podwodnej w świetle obowiązującego prawa powinien zostać skazany? Czy też w myśl zasady: „zwycięzców się nie sądzi” i „przegrani nigdy nie mają racji” stał się przysłowiowym „kozłem ofiarnym” zwycięskiej koalicji?

Po raz pierwszy polski czytelnik będzie mógł zapoznać się z głosem oskarżonego. Kim był człowiek, któremu tak bezgranicznie zaufał Hitler naznaczając go swoim następcą?

źródło opisu: FINNA, 2006

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Zawsze interesowałem się zagadnieniami wojny podwodnej/morskiej w czasach obu wojen światowych. Książkę Doenitza czytałem kilka razy, za każdym razem nie mogąc się od niej oderwać. Była to moja pierwsza pozycja w biblioteczce z "Serii z kotwiczką". Autor oczywiście bardzo subiektywnie podchodzi do wojny na morzu i trzeba na to wziąć poprawkę czytając te wspomnienia. Dobrze jest czytać tę książkę mając już jakieś pojęcie o temacie (polecam pozycje napisane przez ludzi z drugiej strony barykady np. "Pogromcę U-Bootów" Donalda MacIntyre'a, czy monumentalną "Hitlera wojnę U-Bootów" Claya Blaira). Ciekawe opisane są kulisy różnych akcji (kampania norweska, blokada wschodnich wybrzeży USA (Paukenschlag), incydentu z Laconią itp.). Od strony militarnej i technicznej Doenitz jest dla mnie jak najbardziej wiarygodny. Ciekawostką jest w tej książce stosunek autora do enigmy i całkowite przekonanie o niemożności złamania jej kodu (hyhyhy szczególnie dla nas Polaków to naprawdę smakowity...

Dominik Socha | 2013-11-07
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 06 listopada 2013

Lubię literaturę wspomnieniową, dokument, historię, interesuje mnie morze i temat wojny na morzu, wszystko więc zapowiadało ciekawą lekturę. Niestety autora Bozia nie obdarowała lekkim piórem, czyta się wręcz upiornie, autor za wszelką cenę postanowił po wyroku norymberskim napisać apologię Kriegsmarine i wygłosić własną mowę obrończą. Ksiązka jest więc wręcz zapchana mało strawnymi dla wszystkich poza najbardziej zagorzałymi historykami fragmentami... Ja się poddałem - walczyłem bohatersko aż do operacji Paukenschlag, czyli dobrze ponad 200 stron, ale zadałem sobie jedno pytanie - w imie czego - większośc tego czytałem w pięćdziesięciu innych pozycjach - więc po cholerę się męczyć, i pas, pas, pas... dość. idzie do przeczytanych niedokończonych. I niech ręka Boska broni żeby miał mi ktoś tego gniota sprezentować.

Tomajewski | 2014-02-12

Książka napisana strasznie topornie. W 1/3 mimo szczerych chęci, spasowałem. Przeczytałem kilkanaście pozycji serii "z kotwiczką", interesuję się tą tematyką - ale ostatni fuhrer III Rzeszy pisze w sposób bardzo ciężki. Przebijanie się przez kolejne strony było trudniejsze niż rejs U-Bootem po wzburzonym Atlantyku, zgadzam się z opinią, że jest to swojego rodzaju mowa obrończa, którą Karl Donitz stara się wytłumaczyć swoje grzeszki. Zdecydowanie tylko dla fanatyków.

AdrianX | 2016-09-25
Koszałek132 | 2016-08-15