So Long,see you tomorrow

Inne wydania

Akcja „Do zobaczenia jutro” (So Long, See You Tomorrow,1980) rozgrywa się w Lincoln, rodzinnym mieście autora, w latach dwudziestych. Farmer Clarence Smith morduje swojego sąsiada i najbliższego przyjaciela Lloyda Wilsona, ponieważ ten miał romans z jego żoną, po czym popełnia samobójstwo. Tragedia ta jest jednak zaledwie punktem wyjścia do subtelnej opowieści o dwóch trzynastoletnich chłopcach – narratorze i Cletusie, synu Clarence’a.

Maxwell przedstawia świat dorosłych widziany oczyma dziecka, świat często brutalny, pełen konfliktów i pasji, lecz także rozczarowań, goryczy i rozpaczy, które uzewnętrzniają się w niepojętych dla dziecka gestach. Wspomnienie z dzieciństwa, na wpół zatarte, choć nadal bolesne, prześladuje narratora powieści również w dorosłym życiu, toteż podejmując próbę rekonstrukcji zbrodni, pragnie on wyświetlić tajemnice przeszłości i tym samym uwolnić się od poczucia winy.

źródło opisu: PIW, 1992

źródło okładki: www.conrada11.pl

porządekalfabetyczny | 2012-12-24
Przeczytana: marzec 2012

Dwie książki o ojcach, jedna z czasów, gdy nie rozmawiało się o emocjach, druga z czasów, gdy mówi się o nich bezustannie.

'Do zobaczenia jutro' to przede wszystkim książka o poczuciu winy, a 'Spadkobiercy' o poczuciu straty.

W obu nagle zabrakło mamy.

U Maxwella oznacza to koniec zrozumienia: 'W dzieciństwie wszystko mówiłem matce.Po jej śmierci nauczyłem się zatrzymywać niektóre sprawy dla siebie. Mój ojciec reprezentował autorytet, co oznaczało - dla mnie - że nie mógł jednocześnie reprezentować zrozumienia.'

U Hemmings- początek zrozumienia. Ojcu, który do tej pory przechodził rano nad porozrzucanymi rzeczami córek i wracał wieczorem po pracy, dzieci wydają się egzotyczne, nieznane, niepokojące. Pozwalają sobie na dużo więcej niż u Maxwella, ale także ojcu wolno nagle, po wielu latach, może po raz pierwszy naprawdę przyjrzeć się swojemu dziecku i przyznać, że się go nie zna ale chce poznać,po prostu dlatego, że jest fascynującym człowiekiem.

W 'Do zobaczenia jutro'...

Ewa | 2017-05-19
Na półkach: Pozostałe
Przeczytana: 19 maja 2017

Niepozorna, krótka książeczka,a dawka emocji duża.
Zabójstwo farmera jest wstępem do opisania przeżyć dwóch osieroconych chłopców (jeden traci matkę, drugi ojca) i ich rodzin. Zdrada,rozpadające się rodziny,ból, rozczarowanie i sposoby na radzenie sobie z przeciwnościami losu. .Poza tym obraz USA na początku XX wieku.
Warto przeczytać! Ja na pewno będę do tej ksiązki wracać.

Dama | 2016-07-16
Na półkach: KIK
Jabuilo | 2016-05-26
Na półkach: Nie posiadam :)
Agnieszka | 2016-03-02
Na półkach: 2016