Zrozumieć życie

Wydawnictwo: Sonia Draga
Get a life
83-89779-89-7
Ag2S

Paul Bannerman, ekolog mieszkający w Afryce, sądzi, że panuje nad biegiem spraw w swoim życiu zawodowym i małżeńskim. Kiedy jednak lekarze stwierdzają u niego raka krtani i zalecają kurację, która sprawia, że jego ciało na pewien czas staje się radioaktywne, a kontakt z nim groźny dla innych, Paul zastanawia się, jak kiedyś czynił to Auden, "co jest źródłem niespodzianek, jakie niesie życie". Gdy jego rodzice: Adrian, przedsiębiorca, i Lyndsay, wzięta prawniczka, udzielają mu gościny w swoim domu, żeby chronić jego żonę i małego syna przed promieniowaniem, Paul, powraca do ogrodu swego dzieciństwa. Dziwny stan, w jakim się znajduje, sprawia zaś, że Lyndsay staje twarzą w twarz z własną przeszłością. Gdy Paul wraca do zdrowia, a sytuacja - na pozór - do normy, jego rodzice wyjeżdżają na wakacje do Meksyku, aby Adrian, niespełniony archeolog, mógł się oddać swojej pasji. Konsekwencje tych wakacji to ostatnia niespodzianka, jaką przynosi życie pełne namiętności.

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2010-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2010

Nie wiem, kto napisał notkę na okładce (tę samą która jest tutaj w opisie książki) ale chyba ta osoba książki w ogóle nie przeczytała. Nie lubię takiego braku profesjonalizmu, nawet jeśli chodzi o pomylenie raka krtani z rakiem tarczycy. Zwłaszcza, że wokół tejże tarczycy kręci się z pół pierwszego rozdziału. Irytujące to i źle świadczy o wydawcy.

Co do samej książki - dziś wreszcie ją zmęczyłam. Czytała mi się wolno, z przerwami, odłożona - nie prosiła by do niej wrócić, nie uwodziła, nie kusiła, chyba nawet na mnie nie czekała i było jej obojętne czy ją skończę, czy nie. Nie zaprzyjaźniłyśmy się.
Być może jestem niesprawiedliwa, ale książka przypominała mi zapatrzoną w siebie "gwiazdę" która cały czas mówi o sobie, do siebie, i o swoich sprawach, i jest jej w gruncie rzeczy obojętne czy ma przed sobą lustro czy człowieka. Nie obchodzi jej rozmówca, jedyne co ją obchodzi to ona sama, w gruncie rzeczy rozmawia sama ze sobą, zachwycając się swoją mądrością.
Cały czas miałam...

ciociasamozloeluta | 2015-02-19

Po przeczytaniu powiesci zycia nie zrozumiemy. Co gorsza, zniechecimy sie do zycia i tego typu ksiazek. Niby mamy wspolczucie do glownego bohatera, ktory chcac uniknac nieprzyjemnosci zatrzymuje sie w domu rodzicow ale wszystko to jakies nikle. Jakies zamkniete w sobie i jakies takie nieobecne. Moze to, ze tematy Gardimer porusza wazne to nie dokonca wyczerpane i jakies takie wszystko pobocznie wiesci. Czytelnik niby ma sie skusic na odrobine refleksji jednak slizga sie tylko po stronach powiesci. Paul w koncu zdrowieje, jego zona Bernice zachodzi niespodziewanie po raz drugi w ciaze. Ojciec z matka jada na wspolne wakacje do Meksyku. Ojciec ma kochanke a matka adoptuje dziecko. Szczescie pelne dla bohaterow. Jednak dla czytelnika Zrozumiec zycie to naprawde trudno zrozumiec.

ania | 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Nieco nuzaca powiesc, ciezko bylo sie skupic tak w stu procentach. Jednak calkiem dobra proza o zyciu.

bakabakashii | 2016-10-24
Monika | 2016-01-18