Anne Frank. Dziennik, życie, dziedzictwo

Anne Frank.The Book, The life, The Afterlife
978-83-7799-768-0
Anne Frank
Pesteczka

Książka o książce, czyli opowieść o pamiętniku, napisanym na poddaszu amsterdamskiego domu przez ukrywającą się tam żydowską dziewczynkę. Chodzi oczywiście o słynny dziennik Anne Frank. W czerwcu, 1942 roku dziewczynka otrzymała na trzynaste urodziny czerwony zeszyt, w którym przez dwa lata spisywała swoje myśli, odczucia, obserwacje. Francine Prose opowiada niezwykłą historię tego dzieła, zwracając uwagę na ogromny talent literacki jego autorki. Dowodzi, że nie dziennik nie jest zbiorem przypadkowych zapisków, ale wielkim, zamierzonym dziełem sztuki. Zachwyca naturalną narracją, precyzyjnymi dialogami i umiejętnością przemieniania zwykłych ludzi w niezwykłych bohaterów literackich.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

korcia | 2013-03-09
Przeczytana: 09 marca 2013

Mam ogromny problem z oceną tej książki. Wynika to z faktu, że zupełnie czegoś innego się spodziewałam, sama nie wiem dlaczego.
Jest to książka o książce, wnikliwa analiza przyczyn napisania dziennika, jego historia, rozważania na temat przyczyn jego popularności. Wzbudzał on przez lata wiele kontrowersji, doczekał się adaptacji na Broadwayu i ekranizacji w Hollywood. I o tym wszystkim i wielu innych rzeczach jest ta książka.
Jest to pozycja z dziedziny literaturoznawstwa i jej fascynatom ją polecam.
Mnie niestety trochę nudziła.
Myślę, że jest to pozycja dla osób, które po przeczytaniu dziennika, czują pewien niedosyt, chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o dzienniku Anne Frank.
Ja natomiast żałuję, że moja "przygoda" z Anne Frank nie zaczęła się właśnie od jej dziennika, wolałabym sobie sama wyrobić opinię na temat pisarstwa tej młodej osoby.

Miśka | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Bardzo interesująca książka, omawiająca "Dziennik" Anne Frank pod względem literackim, ale również opowieść o losach rodziny Franków, o powojennej historii wydania "Dziennika" i o jego przenoszeniu na deski teatralne oraz ekran kinowy.
Doskonałe preludium przed właściwą lekturą...

Książka jest wnikliwą analizą powstawania dziennika, jego ewaluowania w czasie samego procesu pisania, jest to również analiza samej autorki, jej przeobrażania się z ćmy w motyla literackiego.

Johnny | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

"Nie myślę wtedy o nieszczęściu, ale o pięknie, które pozostaje. W tym przeważnie leży różnica między mamą i mną. Jej rada na przygnębienie jest: Pomyśl o całym nieszczęściu, które jest na świecie, i ciesz się, że cię ono nie spotkało. Moją radą jest: Wyjdź na zewnątrz, i próbuj odnaleźć szczęście w samym sobie; myśl o całym pięknie, które rośnie w tobie i dookoła ciebie, i bądź szczęśliwa".

Maciej Korpuliński | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Z nazwiskiem Anne Frank zetknęłam się dopiero nie dawno,jak czytałem książkę opowiadającą o chłopcu żyjącym podczas wojny w Amsterdamie.W tej fikcji literackiej ten chłopak jest przemytnikiem jedzenia.Jak zaczyna brakować żywności dla zwykłych ludzi w Amsterdamie,całą winę z rzucają na żydów.Jak pewnego dnia z wujkiem inwalidom wojennym śledzą pewną kobietę,która idzie z dużą ilościom jedzenia czują złość.I donoszą na policję o tym ,że nosi jedzenie żydom.W taki sposób odkryli kryjówkę Anny Frank.Z przeczytanej książki do tej pory nie wiadomo kto wydał rodziny ukrywające się w oficynie.Książka mówi o wieloaspektowości zagadnienia dotyczącego dziennika Anny Frank.Samego dziennika jeszcze nie czytałem,pomimo że znam wszystkie kulisy dotyczące losów jej zapisków,to nie boję się odbioru tych treści tam zawartych.Uświadomienie sobie co czuła Anne Frank z analizy jej postaci może być zwodnicze,w tej książce wszystko jest podane na tacy.W jaki sposób odbierała swoich rodziców,jaki...

florencja | 2013-10-25
Przeczytana: 2002 rok

Dwa razy czytałam tą książkę, bardzo ciekawie napisane w formie pamiętnika. Smutne a zarazem zabawne momenty. Polecam.
Ps uwielbiam książki, które miały odzwied\rciedlenie w realnym życiu.

inkaust | 2013-08-19
Przeczytana: czerwiec 2013

Przystępowałam do tej książki z dość nietypowej sytuacji, nigdy nie czytałam dziennika Anne Frank, nie oglądałam filmów na jej podstawie, ale oczywiście znam jej mit upowszechniany we wszelkiej maści mediach. Na książkę trafiłam przypadkiem, szukałam dziennika Anne Frank, który po raz kolejny został wypożyczony i trafiłam na tę pozycję. Z tej książki można naprawdę wiele dowiedzieć się wiele o samej Anne, a także o tym jak jej dziennik był cenzurowany i z jakich przyczyn. Najciekawsza była dla mnie właśnie część o licznych redakcjach dziennika, o których wcześniej nie miałam pojęcia, a przynajmniej nie w takim stopniu. Szczerze polecam tym wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o samej Anne i jej dzienniku bez utrwalania mitu o niej.

alexia180 | 2014-11-18

Ta malutka skromna dziewczynka nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać swoją zaradnością i odwagą. Moja bohaterka...

pati454 | 2013-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Bardzo dobra książka. Rozczarowanym przypominam, że jest to "książka o książce", a nie dziennik Anne Frank.Jest to znakomity wstęp przed przeczytaniem dziennika. Autorka zauważa, że dziennik nie jest tylko zapisem przeżyć nastolatki, ale świadomym tekstem pisanym przez utalentowaną pisarkę. Francine Prose przedstawia nam dalszą historię dziennika, po tym, jak wrócił on w ręce ojca Anne. Opisuje w jakich okolicznościach powstawały kolejno adaptacje teatralne i filmowe. Ubolewa nad tym, iż niektórzy nie potrafili odczytać prawdziwego przekazu Anne, że na deskach Broadwayu zrobiono z niej głupiego podlotka.
Warto sięgnąć po tę książkę, żeby móc lepiej poznać Anne oraz wpływ dziennika na ludzi.

Asia | 2013-08-09

Książka przedstawia los młodej Żydówki, która razem z rodziną ukrywa się przed niebezpieczeństwem. Akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej, a lektura oparta jest na zapiskach tytułowej Anny Frank, co pozwala czytelnikowi na poznanie świata wojennego oczami kilkunastoletniej dziewczynki. Minusem książki może być fakt, że, czytając książkę, mało dowiemy się o świecie zewnętrznym, z którym bohaterowie Dziennika z każdym dniem mają coraz mniej kontaktu. Zapiski Ann koncentrują się na jej odczuciach, relacjach z najbliższymi i sytuacją w ich nowym miejscu zamieszkania.