Pierwsza miłość

First Love. Goldengrove
9788375102024
powieść, prose
mad28

Niezwykle wzruszająca powieść poświęcona wiekowi dojrzewania. Jej główna bohaterka, nastolatka, musi się zmierzyć z tragedią, jaka spotkała jej rodzinę - tragiczną śmiercią siostry. Podczas gdy jej rodzice pogrążają się we własnych, czasem ryzykownych próbach odzyskania równowagi, Nico pozostaje tak naprawdę sama i sama, bezwiednie, po omacku, próbuje znaleźć wytłumaczenie tego, co się stało. Wchodzi w niebezpieczny, choć kuszący związek z chłopakiem siostry, poznaje siłę sztuki, moc miejsca i czasu, tajemnicę utraty i odzyskania, by w końcu docenić moc oczyszczenia biorącą się ze zdobytej mądrości i miłości.

Wizzi | 2013-09-12
ewela | 2013-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2013

Moim skromnym, niedoświadczonym zdaniem, książka jest bardzo dobrze napisana.
Porusza trudny temat tragicznej śmierci młodej dziewczyny i ogrom cierpienia bliskich; rodziców, siostry, chłopaka.
Co ciekawe autorka poprzez miłość bohaterów do starych filmów zachęciła mnie do nadrobienia zaległości.
Wiele cytatów z książki zostanie w mojej głowie "Wszystko było bombą zegarową, z zapalnikiem ustawionym na kontakt wzrokowy"
"Każdy ma taką twarz, na jaką zasługuję" i wiele innych.

zabójczy_kocyk | 2014-04-03

Rzadko kiedy trafiam na taką książkę która zapadnie mi mocno w pamięć, zazwyczaj kojarzę po okładce, mniej więcej, kiedy ktoś opowie mi streszczenie - wtedy dopiero kojarzę że coś takiego kiedyś czytałam. To jest ta jedna z bardzo niewielu książek, która z niewiadomego dla mnie powodu, siedzi w mojej głowie nawet teraz, chociaż przeczytałam ją kilka dobrych lat temu. Może nie przypaść każdemu do gustu, ale nikt by wszystkim nie podpasował, każdy lubi inny typ książek. Sama nie do końca przepadam za romansami czy innego typu bajkami dla serc, mimo to, to dzieło Prose jest czymś zupełnie innym niż zwykła książka o miłości. Pokazuje każde jej aspekty, nie jej odrealnioną, wyidealizowaną wersję. Ze swojego miejsca bardzo polecam.
Nie wiem czy można odnieść to określenie do literatury, ale jak dla mnie "Pierwsza miłość" ma 'to coś'. Na pewno za parę lat znów do niej wrócę.

fiona | 2013-03-04
Przeczytana: 04 marca 2013

Prowincjonalne miasteczko, upalne lato,smak lodów pistacjowych i zapach olejku waniliowego.Dwie siostry w łódce na Jeziorze Lustrzanym,opalające się i beztrosko gawędzące o starych filmach i muzyce... Ten sielankowy obraz zasnuwają jednak czarne chmury.
Strata bliskiej osoby i towarzyszący jej wszechogarniający smutek rozlewają się jak czara goryczy i zatruwają ten piękny obraz.
Czytelnik również zostaje wyrwany z tej sielanki i z każdą stroną zaczyna odczuwać coraz większy ciężar na sercu i smutek.
Upalne lato, pokaz sztucznych ogni z okazji święta 4 lipca,imprezy z grillem a z drugiej strony żal po stracie, ogarniająca samotność i tęsknota za tym co było...
Książka jest taką dość dziwną i specyficzną mieszanką klimatów...

Karkam | 2012-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

To opowieść o radzeniu sobie po stracie bliskiej osoby, ale przedstawiona niesztampowo, bo z perspektywy trzynastolatki (dość dziwacznej i przejrzałej wewnętrznie).

Przeżyłam jakieś dziwne momenty, podczas których myślałam sobie: "Nie wiem, nie rozumiem. O co chodzi?". Nie rozumiem kilku wydarzeń, a zacznę od tego, które rozpoczyna całą powieść - dwie dziewczyny pływają na łódce po jeziorze, jedna z nich wyskakuje i po prostu znika. Druga płynie do brzegu tylko po to, żeby wejść do domu i zapytać matki: "Widziałaś moją siostrę?". Brakowało mi paniki, którą ja na pewno odczuwałabym w podobnej sytuacji. Brakowało mi dynamizmu i poruszenia. Po śmierci dziewczyny zostały tylko liche wspomnienia i ogólny patos, który ogarnął resztę rodziny.

Spowolnione reakcje fizyczne i umysłowe będą nam towarzyszyć przez resztę książki. Nico (nasza bohaterka) nawiedzana jest w snach przez zmarłą, a po przebudzeniu jej myśli biegną ku chłopakowi siostry (niespełnionemu artyście), który widzi w...

Claire | 2012-05-23
Przeczytana: 03 maja 2012

Francine Prose- pierwszy raz sięgnęłam po jej książkę i jestem zachwycona. ,,Pierwszą miłosć" czyta się bardzo szybko, i pomimo tego, że czytałam już kiedyś podobną książkę, ta zasługuje na uznanie.
Temat trudny, ciężki. Nie zawsze opowieść o śmierci się podoba, zazwyczaj czytelnicy rezygnują z takich książek, nie chcą się dołować.
Nie zaprzeczę, .że Aaron nie podobał mi się od początku i miałam co do tego rację. Nie chcę opowiedzieć całej książki, niestety nie umiem inaczej opisać jakie uczucia towarzyszyły mi przy jej czytaniu. Powiem tylko tyle, że na pewno zaskakuje, odrobinę dobija. Bardzo smutna, ciężka. Wytrwałych zachęcam.

pajdazdzemem123 | 2014-08-06
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

"Pierwsza Miłość" Francine Prose na pewno zapadnie mi na długo w pamięć ponieważ opowiada ona o cierpieniu po stracie bliskiej osoby, co pewnie jest prawie wszystkim znane. Sama kiedyś straciłam bardzo bliską mi osobę i nie umiałam sobie z tym poradzić tak jak Nico po stracie Margaret. Co prawda książka nie jest w moim guście ale bardzo mi się podobała.

Kleopatre | 2012-08-04
Przeczytana: kwiecień 2011

Cóż... książka jest napisana trudnym piórem a przynajmniej jak dla mnie.
Wzruszająca i wciągająca porusza problemy nastolatków.
Jednak bywały momenty kiedy książka po prostu nudziła (dużo opisów i mało dialogów) a tego nie lubię w nadmiarze.
Mimo wszystko podobała mi się i polecam osobom, które lubią dramaty i romanse.

Adrianna | 2011-05-01

"Pierwsza miłość" to smak lodów pistacjowych. To wyczuwalny spokój prowincjonalnego miasteczka. Przeczytana z braku laku, lecz warta poświęconego czasu.

Daria | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014