Arabska krew

Cykl: Arabska żona (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Kontynuacja bestsellerowych powieści Tanyi Valko: „Arabska żona” i „Arabska córka”. Historia miłosna w czasach współczesnej wojny. Autorka opisuje dalsze niezwykłe losy matki i jej córki. Przedstawia szarpane rewolucją kraje arabskie oczami Europejki, która próbuje zaaklimatyzować się w muzułmańskich realiach. Książka ukazuje okropieństwa wojny, pasje i uczucia, a przede wszystkim podłoże...

Historia miłosna w czasach współczesnej wojny. Autorka opisuje dalsze niezwykłe losy matki i jej córki. Przedstawia szarpane rewolucją kraje arabskie oczami Europejki, która próbuje zaaklimatyzować się w muzułmańskich realiach. Książka ukazuje okropieństwa wojny, pasje i uczucia, a przede wszystkim podłoże psychiczne ludzkich czynów w ekstremalnych sytuacjach. Obnaża okrucieństwo i bezwzględność tyrana wobec cierpienia zwykłych ludzi. Czy Dorota i Marysia po odnalezieniu się po latach w Arabii Saudyjskiej będą już zawsze razem? Czy ich związki są udane i czują się w nich spełnione? Jak zmieni się ich świat? Jak będzie wyglądała Libia po rewolucji? Czy o taki kraj walczyli powstańcy?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5501

Krwawe oblicze Arabskiej Wiosny

„Arabska krew” to już trzecia powieść autorstwa Tany'i Valko. W dość grubym tomie pisarka opisuje dalsze losy Doroty i jej rodziny – postaci znanych czytelnikom z książek „Arabska żona” i „Arabska córka”.

Dorota ma już ponad 40 lat. Jej małżeństwo z przystojnym Libijczykiem, ojcem Marysi i Darii, mężczyzną, dla którego straciła głowę jako nastolatka, rozpadło się. Nie obyło się bez przemocy, dramatu i bólu. Na szczęście koszmary i drastyczne chwile są już przeszłością. To co złe, a związane z pierwszym mężem piękna Polka o blond włosach ma już za sobą. Teraz jest spełniona i szczęśliwa u boku Polaka, cieszy się z uroków małżeństwa i macierzyństwa – wychowuje małego synka. Szczęśliwa rodzina mieszka w Arabii Saudyjskiej. Niezwykle radosną nowiną dla Doroty jest odnalezienie jej pierworodnej córki Marysi, z którą straciła kontakt wiele lat temu. Obecnie jest ona zamężną kobietą, która woli używać arabskiego odpowiednika swego imienia - Miriam. Po matce odziedziczyła delikatne rysy i blond włosy. Wydaje się być szczęśliwa u boku przystojnego Hamida, który nosi znane na całym świecie nazwisko Bin Laden i jest dalekim krewnym terrorysty Osamy. Parze do pełni szczęścia brakuje jedynie dziecka.

Początkowo matce i córce niełatwo nawiązać ze sobą swobodny kontakt, są względem siebie dość nieufne i trudno im dojść do porozumienia. Miriam bowiem bardziej czuje się Arabką niż Polką. Stopniowo wszelkie bariery między kobietami znikają, a rodzi się nić porozumienia, miłości i bliskości. Matka i córka postanawiają wyjechać wspólnie do Libii – odbyć coś na kształt sentymentalnej podróżny po miejscach, które kiedyś były ich domem i odwiedzić dość liczną rodzinę ojca Miriam. Ten czas, który miał być dla nich niczym wakacje, okazuje się jednak koszmarem, a planowany na dwa tygodnie pobyt znacznie się wydłuża. Krótko po ich przybyciu w Libii wybuchają zamieszki pomiędzy opozycją a zwolennikami Muammara Kadafiego. Na wiele tygodni rozpętuje się i piekło, wojna domowa, a pożoga i walki ogarniają całe terytorium kraju. Powrót do bezpiecznej, choć o wiele bardziej konserwatywnej Arabii Saudyjskiej okazuje się niemożliwy...

Najnowsza powieść Valko bazuje na autentycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w 2011 roku. Naród libijski przez lata ciemiężony przez okrutnego dyktatora powiedział dość. Ludzie mieli po dziurki w nosie panującego od lat reżimu, wyzysku i biedy. Dumnie podnieśli głowy, chwycili za broń i rozpoczęli walkę o lepsze jutro i demokratyczne rządy. Wygrali, choć bitwa pochłonęła wiele ofiar. Byli nimi nie tylko bojownicy z bronią w ręku, ale i niewinne kobiety i dzieci. Wystarczył cień podejrzenia albo nieszczęśliwy przypadek, by zostały wymordowane całe rodziny, wioski czy osady. Bohaterki książki nie raz na własne oczy widziały masowe zbrodnie, gwałty i egzekucje. Zwerbowani przez Kadafiego, dobrze opłacani najemnicy nie mieli litości. Dorota i Miriam przeżyły wiele dramatycznych chwil, ale mimo grożących im niebezpieczeństw pomagały jak mogły. Pracowały w szpitalu, gdzie ofiarnie opiekowały się ciężko rannymi i osieroconymi dziećmi. Ryzykowały własne życie i stały się bohaterkami.

Autorka z całym realizmem i grozą sytuacji opisała tragedię sześciomilionowego narodu. Bez osłonek napisała o aktach ludobójstwa i łamaniu praw człowieka. Na przykładzie rodziny ojca Miriam, z której wiele osób nie dożyło upadku dyktatury, przedstawiła smutny los wielu libijskich familii.

Ta powieść wielokrotnie mną wstrząsnęła. Dopiero w trakcie czytania dotarło do mnie to zło, o którym donosiły serwisy informacyjne na całym świecie. Nie sposób przeczytać „Arabskiej krwi” obojętnie i nie uronić łez, choćby nad zgwałconą na godzinę przed ceremonią ślubną panną młodą, która zamiast bawić się na weselu musiała być świadkiem egzekucji swojej rodziny i przyjaciół.

Książka napisana jest bardzo prostym stylem i potocznym językiem. Nie jest powieścią historyczną czy reportażem. Jest literacką fikcją, ale opartą na faktach, które autorka poznała między innymi od naocznych świadków.

Zakończenie powieści jest bardzo tajemnicze i zagadkowe. Doczytawszy książkę do ostatniej strony, nie dowiemy się dokładnie, jak potoczą się dalsze losy małżeństwa Marysi, czy szczęśliwie wraz z mamą powróci do Arabii Saudyjskiej i czy spotka się z mieszkającą tam rodziną? I to pozostawiło we mnie pewien niedosyt. A może tym sposobem autorka zdecydowała, że powstanie kolejna książka i „Arabska krew” doczeka się kontynuacji ? Osobiście bardzo bym chciała.
Powieść tę gorąco polecam i rekomenduję jako lekturę smutną, wzruszającą, ale i bardzo wartościową. To książka nie tylko dla miłośników Orientu.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Gosia | 2014-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

"Arabska krew" jest trzecią częścią serii autorstwa Tanyi Valko.
W tej części poznajemy dalsze losy matki i jej dorosłej już córki. Historia rozpoczyna się od momentu kiedy obie kobiety w końcu się odnajdują i próbują poskładać swoje wzajemne relacje. Nie jest to łatwe, bo obie są już dorosłymi kobietami, a przez lata rozłąki zatraciła się miłość i zaufanie, narosło wiele pretensji i żalu, ale w końcu się udaje i kobiety na nowo stają się sobie bliskie. Później Dorota i Marysia wyjeżdżają do Libii, gdzie chcą odwiedzić swoich arabskich krewnych. Cieszą się na tę podróż, bo z tym krajem wiąże się wiele ich wspomnień. Wybierają jednak zły moment, gdyż w Libii wybucha wojna domowa, która pociąga za sobą bratobójcze walki i śmierć wielu niewinnych ludzi. Przedstawione w książce opisy sposobu walk, okrucieństwa i cierpienia mogą przyprawić o gęsią skórkę.
Wiele osób w opiniach ocenia tę część jako najsłabszą w serii. Ja tak jednak nie uważam. Pomimo swej brutalności książka mnie...

Agnieszka | 2012-09-11
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 11 września 2012

Arabska krew jest ostatnią częścią trylogii autorstwa Tany Valko.
Jest to kontynuacja losów matki i córki o których możemy przeczytać w poprzednich częściach tj. "Arabska żona", oraz "Arabska córka". Tym razem historia obu kobiet zaczyna się od momentu kiedy obie się odnajdują i próbują na nowo wspólnie odbudować swoje wzajemne relacje. Choć na początku Dorocie nie jest łatwo odzyskać miłość i zaufanie Marysi w końcu się udaje i kobiety na nowo stają się sobie bliskie.Dorota i Marysia postanawiają udać się do Libii, kraju z którym wiąże się wiele ich wspomnień i w którym chcą odwiedzić swoich arabskich krewnych.Mają również nadzieje,że 2 tygodniowa podróż w przeszłość jeszcze bardziej je do siebie zbliży.
Jednak los ponownie płata kobietom figla i 2 tygodniowe wakacje zamieniają się w piekło, gdyż w Libii wybucha wojna. Wojna,która niesie ze sobą śmierć wielu niewinnych ludzi. Okrucieństwu i cierpieniom nie ma końca.
Dorota i Miriam znów muszą wykazać się odwagą, niezłomną siłą...

Książkowo_czyta | 2012-10-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2012
Przeczytana: 15 października 2012

To już trzecia odsłona opowieści o Dorocie... W tomie tym jednak postacią równorzędną staje się jej już dorosła córka Marysia, która w końcu odnajduje matkę...

Dwie kobiety pomimo traumy jaką przeżyły na arabskiej ziemi postanawiają wyruszyć w sentymentalną podróż do miejsca, które dawniej było ich domem, a pomimo wszelkich doznanych tam krzywd łączą się z nim także wspomnienia dobrych chwil...

Efektem owej wyprawy jest kolejne rozdzielenie matki i córki oraz wiele wstrząsających przeżyć, które stały się ich udziałem w wyniku libijskiej wojny domowej, która opanowała kraj podczas ich pobytu...

W powieści autorka przedstawiła wątki historyczne i polityczne z okresu wyżej wspomnianej batalii oraz czasu tyranii M. Kaddafiego...

Książkę pomimo sporej objętości czyta się szybko i z zapartym przez większość jej stronic tchem... Osobiście będę z niecierpliwością wyczekiwać na tom czwarty pt. "Arabska księżniczka", który według informacji uzyskanych od wydawcy pojawi się...

wiejskifilozof | 2014-06-06

Nie jestem fanem islamskiej kultury.Nie lubię czytać książek o biednych dziewczynach więzionych w haremach.
Nie jestem też zbyt tolerancyjny w stosunku do tej religii.Wiara,gdzie się zabija dziewczynę tylko za to ,że chciała wyjść z miłości jest dla mnie chora.
Dlaczego jednak przeczytałem tę książkę ?,bo czytałem dwie pozostałe.
Bo mi się podobała.Oto Libia i mieszkańcy,którzy w końcu mieli dość tyranii.
Dalsze losy Doroty i Marysi,wciągnęły mnie przez dwa dni.
Akcja tej książki,jest bardzo wciągająca.Fabuła i styl w miarę lekkie.
I mimo,że raczej nie polubię islamu to ta książka jest dobra.

Katherina87 | 2012-10-16

Książka warta polecenia dla tych osób, które ciekawi życie muzułmanów oraz ich kraj i tradycje.

Suerte | 2014-08-17
SpinamSię | 2014-10-10

Pełna emocji historia. O okrucieństwie, wojnie, tyrani.

keys | 2013-01-02
Przeczytana: grudzień 2012

Nie tak wciągająca jak dwie pierwsze części. Nawet myślałam , że odłożę ale nie lubię niedokończonych książek więc zmogłam i okazało się po połowie dopiero, że akcja nabrała rozpędu. Powiedziałabym, że nawet za bardzo. I takie sobie zakończenie.

Jola_St | 2017-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Właściwie nie wiem, czy powinnam wstawiać ją na półkę "Przeczytane". Dobrnęłam do połowy. Poprzednie dwie części całkiem mi się podobały. Tym razem opowieść o życiu w świecie arabskim była jakaś naciągana, a już nie znoszę takiego luzackiego tonu rozmów pomiędzy bohaterami.

Jolka | 2014-05-20
Przeczytana: maj 2014

Książka tak wciąga ,że przeczytałam ją w jeden dzień