Arabskie opowieści. Historie prawdziwe

Tanya Valko Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2022-09-27
2022-09-27

„Arabskie opowieści” jest to kolejna seria autorstwa Tanyi Valko. Autorka w tej serii opowiada o swoich doświadczeniach z wieloletniego pobytu w krajach arabskich. Tanya Valko opisuje wiele przygód jakie ją spotkały, które są czasem dość niebezpieczne. Dzięki temu widzimy cały wachlarz emocji, które towarzyszą kobiecie na emigracji. Kobieta wspomina również o swojej rodzinie, zwłaszcza o rodzicach i babci. Pisze głównie o relacjach między nią a rodzicami i babcią. Autorka wspomina także o tym jak rodzice podchodzili do jej pomysłu o studiach na filologii arabskiej i na wieść o wyjeździe córki na inny kontynent, zwłaszcza do kraju arabskiego. Jednak młoda wtedy dziewczyna stawia na swoim. Ta seria ma odpowiedzieć na pytanie „skąd autora to wszystko wie?”. Jeśli mnie śledzicie, to wiecie, że bardzo mnie interesują ludzkie doświadczenia. Ciekawą mnie również ich przemyślenia nt. swoich przeżyć, sytuacji materialnej obywateli danego kraju, a także sytuacji politycznej w tamtym czasie. Autorka wspomina też o aspekcie kulturowym i religijnym. Wg mnie jest to istotne dla zrozumienia zachowań ludzi zamieszkujących dany kraj. Serdecznie polecam.

Na wstępie nadmienię, że jestem wielką fanką autorki, Tanyi Valko! Jestem na bieżąco z jej książkami i bardzo cenię jej twórczość. Z tego też powodu ucieszyłam się na jej biografię (część pierwszą).

Jakiż był jednak mój zawód z chwilą przeczytania tej książki… Autorka, która pisze całą porywającą sagę, swoją biografię przedstawia w sposób… nudny… Po prostu nudny… Jest to dla mnie wręcz nie do pomyślenia, gdyż w totalnym kontraście do jej twórczości beletrystycznej…

Nie lubię nie doczytywać książek, w związku z czym i tę książkę czytałam i czytałam, licząc na to, że w końcu pojawi się coś ciekawszego...
Widać w niej z których momentów swojego życia autorka czerpała pomysły na historie bohaterów sagi, ale nawet te momenty opisane są w sposób totalnie nieporywający…

Jestem zawiedziona… Sięgnę jednak po drugą część autobiografii, gdyż będąc fanką autorki zaliczam tę książkę po prostu do tych, przy których autorka mogła mieć słabszą wenę twórczą. Liczę jednak na poprawę w drugiej części!

Pani Tanya Valko jak zawsze przełamuje mity dotyczące Orientu i pokazuje czego się można spodziewać, a czego w ogóle nie powinniśmy się bać. Zaprasza nas w świat, w który osobiście się zagłębiła, osobistych przeżyć i dylematów, które spotkała na swojej drodze. O swoich gorszych i lepszych momentach. Zaraża miłością do tego dla nas egzotycznego świata.

Nie jest to dalsza część historii kobiet z rodu Salimi, ale jej osobista opowieść. Mimo wszystko, ostatni fragment, ostatni rozdział i historia mocno przypomniała mi arabską żonę.

Idzie się mocno wciągnąć i zagłębić. Nie jest to przewodnik krajoznawczy, czy nudna biografia ale dobrze napisana opowieść o życiu kobiety, którą jak znam z czytania - ma pewnie nam jeszcze nie jedno do powiedzenia.

Nie jest to dalsza...

Uwielbiam książki Tani. Po raz kolejny nie zawodzi a w tej autobiograficznej pozycji można odnaleźć wielu bohaterów jej arabskiej sagi. Bardzo przyjemna lektura.

To moja pierwsza książka tej autorki. Sięgnęłam po nią, bo jej książki polecano mi już wielokrotnie. Temat jednak wydawał się nie dla mnie. Kiedy trafiłam na "Arabskie opowieści" uznałam, że najwyższy czas spróbować. Książka okazała się wspaniałą lekturą. Barwne życie pisarki wciąga, a jej styl jest przyjemny. To z pewnością początek mojej przygody z Orientem i Tanya Valko. Polecam!

Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.
📝☕🌷
Czy pamiętacie choć trochę czasy komuny? Braki towarów w sklepach, długie kolejki za wszystkim od papieru toaletowego począwszy, a na pralce Frani skończywszy? A kolorowe sklepy Pewexu, pełne luksusowych, lecz niesamowicie drogich produktów? Otóż to.🙂
Tanya Valko chciała jak najdalej uciec od szarzyzny PRL -u. A że przy tym uwielbiała kulturę arabską i miała odpowiednie ku temu wykształcenie, to nie ma się, co dziwić, że skorzystała ze sposobności i wyjechała z mężem na kontrakt do Libii. Wkrótce okazało się, że dobry zarobek okupiony zostanie ogromnymi trudnościami.🌷
Tanya Valko jest autorką wielu książek, które przybliżają czytelnikom życie w krajach arabskich. Najnowsza zatytułowana "Arabskie opowieści" stanowi pewnego rodzaju podsumowanie jej ponad 25 -letniego pobytu w krajach Orientu. Książkę czyta się doskonale, jest napisana niezwykle płynnie obrazowym językiem.
Okazuje się, że los kontraktowiczów był bardzo ciężki. Upalny, nieznośny dla Polaków klimat, okropne warunki mieszkaniowe wśród karaluchów, jadowitych skorpionów i ... węży! A młoda Tanya przebywała na kontrakcie nie tylko z mężem, ale i malutkim synkiem. Pisarka nie owija w bawełnę, przedstawia także losy swoich znajomych, które czasami z powodu tęsknoty za bliskimi i popadanie w nałogi kończą się tragicznie.
To naprawdę emocjonalna lektura!
Jeśli chcielibyście poznać bliżej fascynujący świat Orientu z jego blaskami i cieniami, to sięgnijcie po tę świetną książkę.
Ja serdecznie ją Wam polecam!

Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.
📝☕🌷
Tanya Valko chciała jak najdalej uciec od szarzyzny PRL -u. A że...

Nie jest to moja pierwsza styczność z twórczością autorki. Jednak w przypadku tej książki różnica polega na tym, że Tanya Valko w ,,Arabskich Opowieściach’’ opowiada o swoim własnym życiu.

Niesamowicie było razem z autorką wybrać się w podróż do miejsca, w którym to wszystko się zaczęło. Zrozumiałam co spowodowało, że pokochała kraje Orientu. Ukazana została jej relacja z rodziną. Podzieliła się z nami reakcją jej rodziców na to, że wyjeżdża do Libii.

W opowieści głównej bohaterki wplecione zostały historie innych osób, które nie zawsze były szczęśliwe. Niektóre sytuacje wywoływały we mnie smutek i żal. Jednak to co najbardziej mi się podobało, to z pewnością prawdziwość wydarzeń. W książce autorki można zobaczyć jak naprawdę wygląda tam życie. Ma to swoje dobre i złe strony – o których można się dowiedzieć dzięki tej pozycji.

Ukazana została kultura, ale również zwyczaje, które tam panują. Poznałam wielu nowych bohaterów - niektórych z nich od razu polubiłam.

,,Arabskie Opowieści’’ to swego rodzaju pamiętnik, w którym spisano początki życia autorki. Książkę czyta się bardzo szybko, ponieważ styl pisania jest niesamowicie lekki. To godna uwagi pozycja.

Tania Valko znana ze swoich książek w arabskich klimatach, ostatnio podzieliła się z nami najbardziej osobistą historią. "Arabskie opowieści" to oparty na prywatnych przeżyciach autorki zbiór historii dotyczący Jej arabskich początków.
Zawsze byłam ciekawa skąd u Tanii Valko taka dobra znajomość Orientu, jego blasków i cieni a po lekturze tej książki już to wiem. Autorka przez dwadzieścia pięć lat mieszkała w krajach arabskich i dobrze poznała ich dobre i złe oblicza.
Bardzo mi się podobała ta książka, naprawdę. Jest napisana w narracji pierwszoplanowej więc czytając czułam się tak, jakbym sama rozpoczęła właśnie swoją przygodę z arabskim snem. Tak, tak, snem bo dla Polaków w latach dziewięćdziesiąt XX wieku, wyjazd na kontrakt do Libii czy Kuwejtu był spełnieniem marzeń. Nie bez znaczenia była tu dolarowa pensja.
I właśnie do Libii trafiła nasza autorka, której mąż dostał tam właśnie kontrakt. Obydwoje po arabistyce, znali język, więc byli cennym nabytkiem dla polskich przedsiębiorstw wysyłających pracowników w tamte rejony.
Z ogromnym zaciekawieniem przeczytałam tę historię, tym większym, że mój tato również jako pracownik Mostostalu w latach dziewięćdziesiątych wyjeżdżał na kontrakty, co prawda nie do krajów arabskich tylko do europejskich, ale emocje były podobne.
Autorka podzieliła się z nami swoimi prywatnymi wspomnieniami, pozwalając nam przenieść się w przeszłość, by dowiedzieć się jak zaczęła się Jej przygoda z Orientem.
Ja naprawdę z ciekawością zabrałam się za tę książkę. I Wam też ją polecam. Nawet jeśli nie jesteście fanami autorki, to możecie wrócić do lat, które odeszły już w przeszłość. To naprawdę świetny wehikuł czasu....poczułam się jak w latach młodości.

„Arabskie opowieści” to podsumowanie ponad 25-letniego pobytu autorki w krajach Orientu.
Tanya Valko opisuje nie tylko życie i historie muzułmanów, ale również Polaków, którzy zamieszkują tamtejsze tereny. Valko opisuje świat, tak jak go zapamiętała i postrzegała.
Pisze nie tylko o gwałtach, przemocy, toksycznych związkach oraz licznych tragediach, ale również o miłościach i przyjaźniach.
Dzięki książce poznamy prawdziwe, zazwyczaj okrutne, życie arabskich żon, ale jak i również losy samej autorki oraz Polaków mieszkających na kampach. Zagłębimy się w arabską kulturę i głęboką wiarę.

To niepierwszy raz, kiedy czytam książki autorki. I tak jak poprzednie ta również zostanie w mojej pamięci.
Serdecznie polecam, pomimo wielu drastycznych scen przepełnionych okrucieństwem.

Gdy zaczęłam czytać w mojej głowie nastąpiło zderzenie dwóch światów. Tego, który znam, który jest moją normalnością i tego, który dzięki autorce było mi dane bliżej poznać. Miałam momenty, kiedy wracałam po raz drugi do danego fragmentu ponieważ po prostu nie wierzyłam w to co widzę. Mimo, że każdy z nas ma świadomość odmiennej kultury to ciężko poukładać sobie to wszystko na spokojnie w głowie. Tanya Valko opowiada o swoim życiu w Libii, swojej adaptacji oraz trudnej codzienności. Książka jest również podsumowaniem jej 25-leniego pobytu poza granicami Polski. Podziwiam ją za odwagę ponieważ ja mając jej wiedzę nie zdecydowałabym się na opuszczenie rodzinnych stron. Nie bez powodu mówią, że każdy z nas jest stworzony do czegoś innego. Myślę, że naprawdę wiele odwagi kosztowało ją życie wśród Libijczyków, którzy mają dość specyficzne podejście do kobiet a już w szczególności do cudzoziemek. Większość sprowadza kobietę do wartości przedmiotu, który można rozstawiać po kątach. Ich mentalność jest przerażająca, to poczucie władzy nad płcią piękną, brak jakichkolwiek hamulców i poczucie nieomylności. W opowieść o swoim życiu Tanya wplotła kilka innych osób, które stanęły na jej drodze. Każde swoje zajęcie zarówno będąc nauczycielką jak i asystentką ambasadora wykonywała z oddaniem i poświęceniem. Wielu osobom pomogła wyciągając pomocną dłoń w chwili kryzysu i najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że Tanya traktuje to jak coś oczywistego, że po prostu trzeba pomóc. Dziękuję za tą cudowną lekturę!

• Idealna na prezent
  • Historie prawdziwe