Kobiety Kaddafiego

Tłumaczenie: Paulina Błaszczykiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
7,02 (269 ocen i 46 opinii) Zobacz oceny
10
11
9
14
8
67
7
90
6
63
5
14
4
8
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Les Proies
data wydania
ISBN
9788378394204
liczba stron
320
słowa kluczowe
Annick Cojean, kobiety,
język
polski
dodała
Ag2S

Porywane, gwałcone, upokarzane… Taki był los kobiet podporządkowanych przyjemności Kaddafiego. W swojej wstrząsającej książce Annick Cojean oddaje im głos. W listopadzie 2011 roku Annick Cojean opublikowała w „Le Monde” artykuł, w którym opisała historię młodej kobiety uprowadzonej przez libijskiego przywódcę i wcielonej do jego „haremu”. Soraya opowiedziała dziennikarce swoją poruszającą,...

Porywane, gwałcone, upokarzane… Taki był los kobiet podporządkowanych przyjemności Kaddafiego. W swojej wstrząsającej książce Annick Cojean oddaje im głos.

W listopadzie 2011 roku Annick Cojean opublikowała w „Le Monde” artykuł, w którym opisała historię młodej kobiety uprowadzonej przez libijskiego przywódcę i wcielonej do jego „haremu”.
Soraya opowiedziała dziennikarce swoją poruszającą, pełną upokorzeń i cierpienia historię. Zauważona przez wodza jako piętnastolatka podczas szkolnej uroczystości, została porwana i wcielona do jego żeńskiej gwardii przybocznej, była przetrzymywana i przez wiele lat wykorzystywana. Ucieczka w przededniu rewolucji nie zwróciła jej jednak wolności – doświadczenie życia w twierdzy Bab al-Azizia u boku Kaddafiego złamało jej życie.

Soraya nie była jedyna. Podobny los spotkał setki libijskich kobiet.

Annick Cojean, chcąc dociec prawdy o ich losie, udała się do Trypolisu, by przeprowadzić dziennikarskie śledztwo, które ujawniło wstrząsające informacje dotyczące słynnych „Amazonek” oraz obnażyło ukrywane fakty z życia osobistego Kaddafiego. Autorka dotarła do najważniejszych osób z jego otoczenia i – przełamując tabu – pokazała prawdziwą twarz hołubionego przez Europę drapieżnego władcy oraz ponury los jego ofiar.

 

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Kobiety_Kaddafiego-p-31987-1-30-.html

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (613)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 900
Alicja | 2015-04-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

"Od odrętwienia do uległości" (str 108)
Szok, przerażenie,niedowierzanie...to nie może być prawda ,by takie okrucieństwo i zezwierzęcenie miało miejsce we współczesnym świecie i to w kraju tak konserwatywnym i głęboko religijnym jakim jest Libia.
A jednak....
42 lata rządów Muammara Kaddafiego równało się "Odebraniem ludziom praw i wolności obywatelskich, krwawym represjom, zniszczeniem systemu ochrony zdrowia, edukacji, opłakanym stanem infrastruktury, zubożeniem społeczeństwa, upadkiem kultury, defraudacją zysków z wydobycia ropy, izolacją kraju na międzynarodowej scenie politycznej" (str 11-12).
Mimo iż Kaddafi w swojej książce "Zielona książka" i w publicznych wystąpieniach głosił równość płci, szacunek dla kobiet i wyzwolenie ich to rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej.
Poznajemy historię Sorai 15-letniej dziewczynki, której odebrano młodość i radość życia, pozbawiając godnej egzystencji w przyszłości.Ta historia zainspirowała francuską dziennikarkę do napisania tej...

książek: 6671

W listopadzie 2011 roku Annick Cojean opublikowała swój artykuł w "Le Monde" w, której opisała historię młodej kobiety uprowadzonej i porwanej przez libijskiego przywódcę i wcielonej do jego "haremu". Jest to młoda dziewczyna Soraya, która opowiedziała dziennikarce swoją poruszającą, pełnej upokorzeń, cierpień i krzywd historię. tała zauważona przez wodza jako piętnastolatka podczasszkolejnej uroczystości w szkole została porwana i wcielona do jego żeńskiej gwardii przybocznej, maltretowana, bita i wykorzystywana. Uciekła z przededniu rewolucji nie zwróciła jej całkowitej wolności doświadczyła życia złego w twierdzy Bab al-Azizia bardzo złamało jej życie.
Sorayanie była tam jednak jedyna, taki sam los spotkał, setki libijskich tych kobiet w Libii.
Były okrutnie traktowane,porywane, gwałcone, upokarzane straszne męki, cierpienia przechodziły, a także piekło na ziemi, przerażająca, wstrząsająca to historia jest młodych kobiet.
"Kobiety Kaddafiego" to książka bardzo wzruszająca,...

książek: 2618
Koronczarka | 2013-04-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Straszna książka. Nie nadzwyczajnie napisana, ale mówiąca o bestialstwach, jakich się dopuszczał Kaddafi w stosunku do kobiet. Mówiąca o tym, jaki stosunek mieli bliscy i dalsi do tych, które padły ofiarą przywódcy Libii. Oburzający jest stosunek tradycyjnego społeczeństwa islamskiego do kobiet i to pogłębia jeszcze tragedię tych biednych dziewczyn. Książka ma wielu czytelników - nie dziwi mnie to, bo taka tematyka, hasła seksualnych niewolnic, zboczeń, okrucieństwa - przyciągają czytelników, ale powodują trochę wyrzutów sumienia. Czy więcej jest w nas czytelnikach współczucia, czy żądzy sensacji? Czy więc opublikowanie tych rzeczy przyniesie efekt w postaci ulżenia doli tych kobiet, czy zmieni się choć trochę nastawienie ich bliskich do nich, czy będą mogły liczyć choćby na ich współczucie? Na razie są przyczyną hańby ich ojców i braci tak wielkiej, że zmyć ją może tylko ich śmierć. Straszne.

książek: 2870
Monika | 2016-04-10
Przeczytana: 03 marca 2016

Kaddafi z pewnością był oszołomem i tyranem.
Nie zmienia to jednak faktu, że "Kobiety Kaddafiego": wzbudziły we mnie jedynie politowanie. Skoro wolały być przez swojego pana i władcę opluwane, obsikiwane (dosłownie) i bite zamiast zmywać gary w podrzędnej restauracji, to po co w ogóle ta książka? Dla pieniędzy i luksusów znosiły wiele. To ich wybór i nie ma ich co żałować.

książek: 1180
NataliaKatarzyna | 2013-02-19
Przeczytana: 12 lutego 2013

Wielu moich znajomych dobrze wie, że często, aż mnie skręca w środku na najmniejszy przejaw braku szacunku dla kobiet, albo ich dyskryminacji. Poza tym sama cenię sobie swoją niezależność, oraz możliwości, które sprzyjają mojemu rozwojowi. Jednakże są momenty, w których "łapię się" na tym, że nie doceniam tego co mam i zapominam, że wiele kobiet żyjących współcześnie ma dużo gorzej niż ja - żyje, albo żyło w strachu przed znieważeniem, albo chociażby nie może samodzielnie wyjść z domu ze względu na obyczaje panujące w ich ojczyźnie. Często tak się składa, że w takich momentach wpada w moje ręce książka, która przypomina mi o tym, że ja wcale nie mam tak źle, chociażby dlatego, iż mam możliwość wyżalenia się, mogę sama podróżować i nikt nie weźmie mnie za prostytutkę i mam możliwość normalnego życia, bez większego nacisku na to, że muszę założyć rodzinę, bo w innym wypadku nie będę szanowana i nikt mnie nie ochroni przed zagrożeniami.Podobnie było i tym razem, chociaż ostatnio...

książek: 1041
Maleństwo | 2013-02-08
Przeczytana: 03 lutego 2013

Książki dzielą się na łatwe, miłe i przyjemne, oraz te niełatwe, nie zawsze miłe i rzadko kiedy przyjemne. Różnica między nimi jest taka, że te pierwsze szybko się zapomina, natomiast te drugie pozostają w głowie i wiercą dziurę w psychice czytelnika. Do bólu. Do granic wytrzymałości. "Kobiety Kaddafiego" to książka należąca do tej drugiej kategorii. Pod każdym względem.
Soraya jest libijską dziewczyną, która do pewnego momentu prowadziła zwykłe życie nastolatki (o ile w Libii można mówić o zwykłym życiu). Libia jest krajem muzułmańskim co dla kobiet oznacza trudne życie. Mimo to rodzina dziewczynki parła do przodu radząc sobie z systemem i przeciwnościami losu. Pewnego dnia w szkole zapanowała wielka radość. Sam Kaddafi odwiedzi nauczycieli i uczniów! Soraya została wybrana do wręczenia kwiatów przywódcy. Kaddafi przyjechał i nawet pogłaskał Sorayę po głowie! Okazało się, że ten gest przypieczętował los Sorai. Był to znak dla jego służb, że tę kobietę (a właściwie piętnastoletnią...

książek: 13365
Mońcia_POCZYTAJKA | 2013-03-22
Przeczytana: 21 marca 2013

Arabski Świat. Libia. 42 lata rządów Muammara Kaddafiego, który pozował przed światem na wielkiego sprawiedliwego, feministę, rewolucjonistę w nowym określeniu roli kobiety w muzułmańskim świecie. To on otworzył kobietom drogę na uniwersytety, stworzył dla nich wojskową szkołę wychodząc na przeciw równouprawnieniu.

"Telewizja i szkoła przedstawiały go zawsze jako największego obrońcę islamu, on sam również odwoływał się do Koranu nieustannie i modlił się na oczach tłumów."

A tymczasem wszystkie te hasła i działania okazały się zwykłą maskaradą, oszustwem i hipokryzją w największym wymiarze o czym w niezwykle ciekawy i przejmujący sposób napisała Annick Cojean w książce pt."Kobiety Kaddafiego".

Publikując wyznanie młodej Libijki o imieniu Soraya, która w wieku 15 lat została zabrana ze szkoły i zwyczajnie porwana na spotkanie z "Papą Muammarem" oraz umieszczona w jego tajemnym haremie w twierdzy Bab al-Azizia, autorka książki obala mit panujący przez dziesiątki lat i ukazuje...

książek: 375

W mojej biblioteczce najwięcej pozycji zajmują książki o tematyce Arabskiej . W większości tych książek tematyka jest podobna : honorowe zabójstwa , porwania dzieci , zmuszanie do małżeństw itp , rządy Talibów , wojna , uchodźstwo , haremy . Jednak jak dotąd nie spotkałam się z tematem bezpośrednia dotyczącym jakieś ważnej osobowości , w tym przypadku dotyczy dyktatora Libii jakim był Kaddafi. Książka jest wstrząsająca , opisuje bezpośrednio to z czym zmagały się kobiety żyjące w Libii. Czyli ze strachem , porwaniami , gwałtami , , upokorzeniem ,wszystko tylko po to , żeby zaspokoić pragnienia i chęć żądzy dyktatora. Dopiero po jego śmierci te wszystkie kobiety mogły spokojnie zasnąć i w miarę " normalnie '' żyć . Chociaż jak można żyć , skoro zostało się tak podle upokorzonym . Wiedząc jakie jest prawo Islamu , te kobiety nie miały już możliwości założenia rodziny były skazane na innych same nie mogły egzystować, ponieważ są nieczyste . Nawet po śmierci Kaddafiego nie będą...

książek: 128
Ola | 2017-12-06
Przeczytana: maj 2013

"Kobiet Kaddafiego" nie zaliczyłabym do grona wielkiej literatury dziennikarskiej. W książce tej poznajemy losy licznych niewolnic seksualnych ekscentrycznego libijskiego dyktatora. Są to same smutne historie kobiet, które miały nieszczęście wpaść w oko (a później i łapy) brutalnego psychopaty, który nawet na stare lata nie potrafił (i pewnie nie chciał) zapanować nad swoim maniakalnym i zwierzęcym popędem płciowym. Mimo, że moralność tych kobiet była mocno wątpliwa nawet przed uwięzieniem, żadna z nich nie zasługiwała na los jaki zgotował im Pułkownik.

Jest to książka, którą czyta się szybko bo napisana jest przystępnym językiem.

książek: 221
Elżbieta | 2016-08-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2016

Książka podzielona jest na dwie zasadnicze części: pierwszą stanowi opowieść Sorai, kobiety, która jako 15-latka zostaje uprowadzona z rodzinnego domu i staje się niewolnicą seksualną Kaddafiego, druga natomiast, to opis dziennikarskiego śledztwa, jakie przeprowadziła autorka w Libii już po upadku dyktatora.
Wspomnienia tego, co się działo za zamkniętymi drzwiami osobistych apartamentów tyrana pisane są stosunkowo prostym językiem, ale przez to cała historia zyskuje na wiarygodności (wszak od kogoś, kto swoją edukację skończył w wieku 15 lat trudno się spodziewać słownictwa godnego Szekspira). A trzeba sobie powiedzieć, że jest to opowieść wstrząsająca. Młode kobiety były bite, lżone, poniżane, gwałcone, do tego niszczono w nich chęć jakiegokolwiek oporu i to tak skutecznie, że nawet w przypadku udanej ucieczki finalnie i tak wracały do swego oprawcy...
Nie mniej przerażająca jest część druga, która m.in. opisuje stosunek społeczeństwa libijskiego w trakcie rządów Kaddafiego, jak...

zobacz kolejne z 603 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd