Niziny

Eliza Orzeszkowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie literatura piękna
Wydawnictwo Lubelskie
1974-01-01
1974-01-01

Miałam obawy, że powieść Orzeszkowej będzie podobna do innych lektur szkolnych, które z przymusu czytałam. Ale nie... Jest ona bardzo wciągająca i nie można się oderwać od lektury. Historia Krystyny, ubogiej chłopki, którą oszukał sprytny"adwokat" jest napisana żywym, choć nieco archaicznym językiem, pełnym uczucia i żarliwych emocji. Zakończeni jest smutne i bardzo prawdopodobne, łatwo się domyślić jak skończy się "interes" głównej bohaterki, przez co czytelnik ma poczucie logiki przedstawianej historii.

Eliza Orzeszkowa, "Dzieła wybrane", wyd. Czytelnik 1954, tom 4

Ta powieść to prawdziwy majstersztyk i dziwię się, że ma tak słabe oceny. Galeria pełnokrwistych postaci - imponuje. Nieszczęsna, zagubiona i nieprawdopodobnie naiwna matka próbująca "wydobyć" wcielonego do carskiej armii syna, oszukujący ją pseudo-adwokat oraz jego pośrednik z chłopskiej chaty, staczający się w alkoholizm sfrustrowany i pokrzywdzony przez los (a raczej bardziej cwanego krewnego),wyzuty z ojcowizny nieborak oraz barwna grupa z ekonomskiego dworku - sam ekonom oraz jego nadużywająca przemocy fizycznej i psychicznej względem rodziny (ale i obcych) żona i ich dwie córki. Na dodatek mamy tutaj okazję "pokosztować" talentu pisarskiego Orzeszkowej jako komediopisarki - prawdziwa rzadkość. Przy całym smutku jakim spowita jest powieść, opisy rękoczynów pani ekonomowej są przezabawne i odmalowane "jak żywe".
Maria Żmigrodzka, autorka wypełnionego komunistycznym bełkotem posłowia (wydanie książki - rok 1954...) w nielicznych sensownych jego zdaniach trafnie pisze: "...głód, brud, chłód, nędza dominują w świetnie zarysowanych przez pisarkę, plastycznych, bogatych w realistyczne szczegóły scenach powieści, dlatego nawet bujne piękno wiejskiego lata przysłania trud pracujących, podłość wyzyskiwaczy, męka oszukanych". Mamy tutaj "tragiczne cierpienie i płaską podłość, naiwną łatwowierność i cyniczne oszustwo, ubóstwo pracujących i dobrobyt zrodzony z wyzysku, bezradność krzywdzonych i bezwzględność krzywdzicieli".
Dodam również, że styl tej powieści jest zdecydowanie mniej pompatyczny od innych dzieł pisarki, więc czyta się ją z prawdziwym wzruszeniem i przerażeniem (szczególnie, gdy ktoś nie orientuje się w stosunkach społecznych wtedy panujących). Uważam, że ta książka może być wspaniałym uzupełnieniem "Chamstwa" Kacpra Pobłockiego, którą polecam każdemu zainteresowanemu jak wyglądało życie chłopstwa w tamtych (i nie tylko) czasach.

Eliza Orzeszkowa, "Dzieła wybrane", wyd. Czytelnik 1954, tom 4

Elizkę kocham i szanuję, złego słowa powiedzieć na nią nie dam.

Można twierdzić, że miała słabość do wielosłowia, do pompatyczności, ale trzeba przyznać, że była świetna pisarką.

Wpisując się w klimat epoki angażowała się w sprawy społeczne, zwróciła uwagę na ciemnotę chłopstwa, ich uzależnienie od dobrej lub złej woli urzędników, zarządców i innych. W "Nizinach" podkreśliła ciężką pracę chłopów, oczywisty brak wykształcenia, analfabetyzm, głupotę i zagubienie w obliczu "wielkiego" świata. Wielkiego dla nich, gdyż z racji naiwności chłonęli każde słowo człowieka, byleby umiał on czytać lub był, nawet najbardziej liczymy, oficjalistą.
Postać Jasiuka, który w wyniku niepowodzeń i długów popadł w alkoholizm i był na bakier z prawem to jedna kwestia. Ciemna, naiwna i niedouczona Krystyna to postać budząca z jednej strony litość, a z drugiej wręcz niedowierzanie; jak można być tak głupim? Nie jest to jednak zupełnie jednoznaczna postać, zagubiła się, nie miała oparcia, całe życie wychowując synów pokutowała za grzechy młodości. Postać Pawluka - chłopa nierozumnego, ale wyrachowanego, to świetna pisarska robota.
Cała rodzina Bahrewiczów to bogactwo charakterów: niezrównoważona psychicznie Madzia o ciężkiej ręce, zdominowany Stefan, dwie córki, w tym jedna zbałamucona, ogołocona z czci, przez głupotę własną i naiwność rodziców...
Jednak adwokat Kaprowski to dopiero szuja. Orzeszkowa świetnie zarysowała nawet nie samą postać, ale jej legendę. Zadłużony adwokacik bez wielkich wpływów, przyjeżdżający z małej mieściny, na wsi robi furorę. Dla chłopów, czy nawet wiejskich oficjalistów był półbogiem, który jednym słowem kładł ich na kolana i wyłudzał sakwy pełne rubli. Czytając o jego wyczynach można dostać prawdziwego szału.

Ogólnie rzecz biorąc, nie rozpisując się za bardzo, należy podkreślić, że majstersztykiem jest umieszczenie tak bogatej opowieści w tak małej książeczce. Słyszałam wcześniej wiele o powieści "Niziny", ale teraz, po przeczytaniu, w pełni ją doceniam.

Elizkę kocham i szanuję, złego słowa powiedzieć na nią nie dam.

Naturalizm u Orzeszkowej sprawia, że jej lektury nie są ani łatwe, ani szczególnie przyjemne. Autorka stawia na autentyczność i wychodzi jej to nad wyraz dobrze. Niskie oceny nie dziwią mnie, w dzisiejszych czasach przesłodzonej popkultury człowiek nie ma ochoty na przyglądanie się ludzkiemu cierpieniu.

• Obyczajowe
  • Filologia polska