Świąteczna noc

Ta książka to moje wielkie tegoroczne rozczarowanie. Spodziewałam się zbioru opowiadań, który tchnąć będzie magią świąt Bożego Narodzenia, a dla mnie ten zbiór opowiadań nie tchnie niczym.
Nie wiem czy to kwestia doboru utworów tu zamieszczonych, czy tego, że ja pewnych autorów nie cierpię...
Owszem takie opowiadania jak "Dziewczynka z zapałkami"Andersena, "Świerszcza za kominem " Karola Dickensa czy fragmentu "Ani z zielonego wzgórza"- Lucy Montgonery, maja w sobie świąteczny klimat , podszyty tak jak w przypadku "Dziewczynki z zapałkami smutkiem i rozpaczą. jest to klimat tak różny od współczesnego nastroju Bożego narodzenia, a jednak czegoś w tej książce brakuje, a szkoda bo książka, mogła być naprawdę przepiękna.
poza pięcioma fragmentami wszystkie inne są nużące i nijakie - pełnią rolę zapchajdziury. A w literaturze nie brakuje przecież tekstów z pięknym przesłaniem, o tym co najważniejsze w Bożym Narodzeniu.
Ten zbiór okazał się jednak bez tej świątecznej iskry.
A liczyłam na nastrój dawnych świąt...
Jednym co mogę uznać tu za plus jest odmienność od wszechogarniającego konsumpcjonizmu który dziś ze wszystkich stron zalewa nas zawsze już na początku grudnia.
Trzeba też przyznać, że okładka ma w sobie coś magicznego i swojskiego zarazem.

Z reguły antologii nie czytam, robię małe wyjątki, dokładnie jak tym razem, ale popatrzcie sami! Czy nie było warto? Takich znakomitości to dawno nie widziałam w jednym miejscu!

Wschód zimy, rozpoczynający się niemalże świętami Bożego Narodzenia, to czas pojednania, czas nostalgii i zadumy; czas, w którym szukamy ciepła i miłości wśród bliskich nam osób. Pomagają nam w tym nastrojowe piosenki, filmy oraz książki.

Nie powiem złego słowa na żadne z opowiadań, kto z nas nie zna takich klasyków jak Ania z Zielonego Wzgórza, opowiadań Hansa Christiana Andersena, a także polskich klasyków jak choćby Chłopi? Przyznam, że to dość nowe doświadczenie, kiedy czytałam fragmenty lektur, których tak bardzo niegdyś miałam dosyć. Jednak teraz odkryłam w nich coś magicznego, coś, co sprawiło, że mam ochotę przeczytać je ponownie! Czy to nie jest niesamowite? Człowiek do pewnych rzeczy musiał jednak dorosnąć. Jednak jednocześnie, oprócz tego, co odkryłam, zaliczyłam przyjemny powrót do dzieciństwa, znalazły się tam opowiadania, które czytałam dobrych kilka lat temu. Miło było do nich wrócić, kiedy jestem już dorosłą osobą, bo interpretuję je już zupełnie inaczej i przede wszystkim - odkrywam ich magię zupełnie inaczej i na nowo.

„Świąteczna noc” to zbiór starannie wyselekcjonowanych opowiadań, które nie tylko wprawiają w wyjątkowy i przyjemny nastrój świąteczny, ale także zimowy. To świetna pozycja, którą można czytać nie tylko w okresie okołoświątecznym, ale też w jesienne i zimowe wieczory przy świecach, herbacie i pod ciepłym kocem.

Bardzo chciałam poczuć ten specjalny klimat, który w zasadzie w tym roku czuję, choć nie tak mocno jak niegdyś. To obowiązkowa pozycja na zimę, święta i dla każdego fana prawdziwych literackich klasyków, nie tylko z naszego rodzimego podwórka, ale i światowego.

Ja pochłonęłam tę książkę wprost błyskawicznie dzięki formie, w jakiej jest ona wydana. Dzięki tej książce, mam poczucie, że muszę bardziej doceniać to co mam. To bardzo cenne doświadczenie!

„Świąteczna noc” to zbiór opowiadań w bożonarodzeniowym klimacie, które wyszły spod piór mistrzów literatury. Znajdziemy tu utwory Elizy Orzeszkowej, Marii Dąbrowskiej, Antoniego Czechowa, H.Ch. Andersena czy L.M. Montgomery, ale nie tylko.
Czytałam je powoli, delektując się każdym z nich. Dla mnie były powrotem do czasów dzieciństwa i wczesnej młodości. Nic nie straciły na swym pięknie, a nawet zyskały dla mnie nowy blask. Tak samo mnie wzruszały, ale w dodatku uruchamiały zakamarki pamięci, w której skryło się tak wiele wspomnień. Często sięgałam po albumy ze zdjęciami i zatapiałam się we wspomnieniach.
Znów popłakałam się nad losem dziewczynki z zapałkami i zapragnęłam przytulić Wańkę z opowiadania Czechowa. My nie znamy tej niewyobrażalnej biedy i potwornej niesprawiedliwości, które były na porządku dziennym wcale nie aż tak dawno …
Jednak najbardziej wzruszyła mnie ukochana Ania Shirley, która chyba do tej pory jest moją najwierniejszą przyjaciółką. Przez lata zastanawiałam się, jak postąpiłaby Ania, gdyby znalazła się na moim miejscu. Potrafiłam rozmawiać z nią w myślach, bo mnie też nie poskąpiono wyobraźni.
Dziękuję Wydawnictwu WasPos za tę wspaniałą sentymentalną podróż …

Kto z Was czytał tę książkę " Świąteczna noc. Opowiadania."? Podobała się Wam? Bo ja mam mieszane uczucia do tej książki. Tematyka świąteczna jest jak najbardziej ok, same znane i sławne nazwiska autorów tutaj znajdziecie. Jednak... No właśnie. Z twórczością Elizy Orzeszkowej, zawsze miałam problem. Choćby te wszystkie dłużące się w nieskończoność opisy przyrody i takie tam. Do tego to stare lub ludowe słownictwo. W tej książce jest kilka opowiadań różnych autorów z takim starym słownictwem. Niektóre wyrazy znałam, inne poznałam. Ale przyznam się, że niektóre opowiadania ciekawie mi się czytało. Klasykiem okazał się tutaj fragment z "Ani z Zielonego Wzgórza". 😁 No cóż, dla każdego coś miłego tutaj się znajdzie. To co mogę napisać, to to, że wszystkie opowiadania dotyczą Wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Jedne są wesołe, inne smutne, nostalgiczne. Możemy podejrzeć jak inni przeżywali Wigilię lub jak zapominali o tym dniu i wszystkim co z tym dniem jest związane. I kiedy zapominali, zawsze znalazł się ktoś, kto musiał im przypomnieć o tym ważnym dniu. Jedno z opowiadań pokazuje, jak łatwo może mąż stracić zaufanie do własnej żony. I wiecie co w tym opowiadaniu najbardziej mnie wkurzyło? Fakt, że ów mąż nie wyjaśnił twarzą w twarz z żoną swoich podejrzeń. Kochał żonę i chciał dać jej wolność tylko dlatego, że myślał iż ona woli młodszego. Hm... Nie na tym polega małżeństwo.
Jeśli lubicie klasykę i wymienionych na okładce autorów, to zapraszam Was do tej lektury :) Czasem warto przypomnieć sobie niektóre opowiadania nawet z podstawówki :)

To ostatnia antologia, którą przeczytałam w 2020 roku i muszę przyznać, że mam już przesyt opowiadań. Grudzień i listopad to był czas, w którym przeczytałam bodajże pięć książek tego typu. Ale wróćmy do „Świątecznej nocy”.

Jest to zbiór dwunastu opowiadań. Niestety większość z nich sprawiła, że poczułam się jakbym znów była w szkole podstawowej i została zmuszona do czytania lektur. Jestem osobą, która nie przeczytała większości lektur, bo zwyczajnie nie podobały mi się. Wiem, wiem, to klasyka literatury. Jednak słownictwo w tych tekstach po prostu mnie przeraża. Nie raz musiałam jedno zdanie czytać dwa razy, by je zrozumieć.

Jednak były trzy ostatnie opowiadania, które bardzo przypadły mi do gustu.

Pierwsze z nich to opowiadanie, które zna chyba każdy. „Dziewczynka z zapałkami” H. Ch. Andersena. Muszę stwierdzić, że naprawdę dawno nie czytałam już tej historii i bardzo przyjemnie było mi do niej wrócić. Chyba nie muszę pisać, o czym jest. Jestem pewna, że ta opowieść złamała niejedno serce i nawet najtwardszej osobie zakręciła się łza w oku.

Drugie opowiadanie, które mi się podobało, „Choinka” jest również autorstwa H. Ch. Andersena. Historia sosenki, której marzeniem najpierw było urosnąć tak jak jej siostry, a później by jesienią drwale ścieli ją, bo jak twierdzą bociany, jej siostry są masztem na okrętach i pływają po morzu. Następnie po opowieściach wróbli, sosenka zapragnęła być drzewkiem, które w grudniu ludzie stawiają i stroją w domach. Aż pewnego dnia nadszedł ten dzień. Jesteście ciekawi, co się stało później? Koniecznie przeczytajcie to opowiadanie! Historia ta uczy nas, by doceniać to, co mamy, bo nie raz nasze marzenie może okazać się czymś, czego będziemy żałować.

Ostatnie opowiadanie powinno być również wszystkim znane, bo to fragment książki L. M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”. Opowiada o tym, jak Mateusz chciał dać Ani w prezencie gwiazdkowym nową modną sukienkę z bufiastymi rękawami. Tę książkę uwielbiam i po przeczytaniu tego fragmentu naszła mnie myśl na to, by w 2021 roku powrócić do historii Ani? Może ktoś z Was chciałby dołączyć?

Pozostałe opowiadania czytało mi się ciężko, głównie ze względu na język staropolski. Jednak dało się odczuć taką prawdziwą zimę ze śniegiem, mrozem i ogniem buchającym w kominku. A tę książkę polecam zdecydowanie fanom klasyki.

Każdego roku w ten przedświąteczny czas wracam we wspomnieniach do lat swojego dzieciństwa, do mroźnej zimy, skrzypiącego śniegu, jazdy na sankach i oczekiwania na nadejście świąt. Zapach choinki prosto z lasu, madarynek i grzybów od zawsze kojarzy mi się z latami, w których byłam małą dziewczynką.
~ ~ ~
"Świąteczna noc" to zbiór opowiadań, które zabierają nas do przeszłości takiej jak w moich wspomnieniach. Każdy kojarzy chyba opowieść o "Dziewczynce z zapałkami" Andersena czy "Świerszcza za kominem" Dickensa, a już na pewno "Anię z Zielonego Wzgórza", ale to nie wszystko znajdziemy tu wiele innych opowiadań, które przeniosą nas w cudowne miejsca, pełne magii, ale czasami też smutku. Smutku spowodowanego tym, że czasami zapominamy o drugim człowieku, w tym pędzie nie pamiętamy o innych, a to nie dobra materialne są najważniejsze, często większą wartość ma sama obecność, dobre słowo i wsparcie.
~ ~ ~
Ta antologia to książka, która wprowadzi nas w cudowny, świąteczny nastrój. Czekałam na to, aby po nią sięgnąć dlatego by poczuć to jeszcze bardziej.
A dziś Wigilia, więc myślami będę przy bliskich, z którymi spotkać się nie mogę. Ale mam nadzieję, że do kolejnych świąt wszystko wróci do normy.

~ ~ ~
"Świąteczna noc" to zbiór opowiadań, które zabierają nas do...

"Świąteczna noc" jest zbiorem opowiadań bardziej i mniej znanych autorów w klimacie świąteczno - zimowym. Znajdziemy tutaj m.in. "W noc grudniową" Marii Rodziewiczówny oraz "Choinkę" H. Ch. Andersena - moje ulubione opowiadania, akurat z akcentem polskim i zagranicznym. Miło było również ponownie przeczytać klasyki: "Dziewczynkę z zapałkami" Andersena oraz fragment "Ani z Zielonego Wzgórza" L. M. Montgomery. Męczyłam się tylko z "Wigilią" Bolesława Prusa, ale oprócz fragmentów "Lalki" zawierających pamiętnik Rzeckiego nic z jego twórczości nie przypadło mi do gustu.

Polecam książkę wszystkim, dużym i tym troszkę mniejszym, którzy chcą poczuć klimat świąt - tych rodzinnych i ciepłych, oraz tych trochę mniej szczęśliwych, skłaniających do refleksji.

Pozostając jeszcze w świątecznym nastroju sięgnęłam po opowiadania w klimacie Bożego Narodzenia od wydawnictwa WasPos.

W tej uroczej antologii znajdziemy opowiadania sławnych polskich autorów jak i zagranicznych, których dzieła zaliczane są do klasyki literatury.

Niektóre z tych opowiadań na pewno są wam dobrze znane, ale miło jest sobie odświeżyć zapomniane opowieści, powrócić do czasów dzieciństwa, do tego przeżywania i oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

Odnajdziecie tu "Dziewczynkę z zapałkami" Andersena, która nadal łamie serce, ale i daje promień nadziei, a także fragment z mojej ukochanej "Ani z Zielonego Wzgórza", w którym przeczytamy o pewnej sukience z bufiastymi rękawami. W zbiorze tym znalazło także miejsce opowiadanie Elizy Orzeszkowej, o synu marnotrawnym, który po wielu latach wraca na chwil parę do rodzinnego domu by zobaczyć ojca i rodzinę, Marii Dąbrowskiej o radosnym oczekiwaniu na święta, Bolesława Prusa, które wzorowane jest trochę na "Opowieści wigilijnej" Dickensa i jest trochę fantastyczne, w takim klimacie fantasy pozostaje również opowiadanie Marii Rodziewiczówny, pod tytułem " Na wigilię", a także opowiadanie wspomnianego tu Charlesa Dickensa "Świerszcz za kominem", które wzrusza i chwyta za serce, przeczytamy w tym zbiorze także fragment z "Chłopów" Reymonta z części Zima, a także opowiadanie Andersena "Choinka", jak również opowieść Czechowa czy biskupa Bandurskiego.

W zbiorze tych dwunastu opowiadań każdy znajdzie coś dla siebie. Każde z tych opowiadań dzieje się w okresie świątecznym, każde z nich niesie ze sobą ważne przesłanie, a także ciepło i miłość. Każde opowiadanie ozdabia prześliczna ilustracja, szkoda trochę, że są one czarnobiałe, ale fajnie to akcentuje początek nowego opowiadania, a także ma w sobie klimat dawnych lat. Chciałabym wspomnieć tu o języku w którym napisane są opowiadania, jest to język współczesny ich twórcom, dlatego dla nas może być on niemałym zaskoczeniem, ale nie zrażajcie się nim, bo naprawdę warto zapoznać się z tymi historiami. Idealne opowieści nie tylko na święta, ale i w tym okresie przed i po świątecznym. Polecam z całego serca ! Okładka tego wydania także zachęca do lektury !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję WasPos.

Dla mnie nie ma złej pory, aby wyciągnąć książkę z tematyką zimową czy świąteczną. "Świąteczna noc. Opowiadania" jest właśnie taką książką. Składa się ona z 12 opowiadań, a dokładniej fragmentów książek znanych polskich jak i autorów spoza kraju.
Dzięki tej książce możemy wrócić się wspomnieniami do swojego dzieciństwa, swoich marzeń...
Mnie najbardziej urzekły opowiadania Hansa Christiana Andersena "Choinka' oraz "Dziewczynka z zapałkami", a także fragment powieści Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza", gdyż jest ona jedną z ulubionych książek mojej mamy jak i moich z dzieciństwa 🤗

Mnie najbardziej urzekły opowiadania...

Nuda. Gdyby nie to, że dostałam ją w bibliotece, pewnie sama bym nie sięgnęła. Przeczytałam 4 opowiadania. Nic odkrywczego, nic nowego, wszystko już znane z innych wydań. Same stare opowiadania/fragmenty książek.

Sięgając po lektury o tematyce świątecznej chcę czegoś klimatycznego, magicznego lub lekkiego, ale czegoś, gdzie magię świąt się wyczuwa. Tutaj było nudno i ponuro.

• Święta
  • Niedoczytane
  • Świąteczne Książki 2020
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Świąteczna noc