Wysadzony z siodła

Seria: Arcydzieła Literatury Polskiej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
literatura piękna

Tytuł tej popularnej w swoim czasie powieści stał się metaforą losów podupadłej szlachty polskiej w okresie popowstaniowym. Pisarz ukazuje w niej losy sybiraka, Ernesta Załogowskiego, który po utracie majątku nie potrafi odnaleźć się w otaczającym go świecie.

Beata | 2019-04-13
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

Ciekawie przedstawiona historia trzech głównych bohaterów. Niestety postaci drugoplanowe nie odgrywają większej roli. Całość czyta się przyjemnie i niesamowicie szybko. Pojawiły się ciekawe opisy: moją uwagę zdobył szczególnie opis gabinetu Cieżyńskiego.
Szkoda,że tak mało osób słyszało o tej książce, gdyż jej treść zdecydowanie jest warta poznania.

Kaj | 2017-11-26

na uwagę zasługują opisy bankietów - jedzą dużo fajnych rzeczy. A tak generalnie no to jest jak jest

EmiliaTeofila Nowak | 2013-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 września 2013

Lektura, dzięki której można nabawić się depresji. Ciężkie czasy i trudne losy trudnych bohaterów. Świetnie przedstawione relacje między trzema postaciami: Marią, Cieżyńskim i Załogowskim. Postaci drugoplanowe niestety kuleją, nic nie wnoszą. Poza tym na szczęście czytało się szybko i dobrze.

Barbasia Krupka | 2012-02-16
Przeczytana: 13 lutego 2012

Szkoda, że tak mało znana, bo całkiem niezła. Książka o zagubieniu w świecie, z którego było się przez jakiś czas odizolowanym, o upadku człowieka, a w zasadzie o wpadaniu ze skrajności w skrajność - od dumnego szlachcica do pijaka gotowego pozbawić się honoru na rzecz łatwego zarobku. Niesztampowo przedstawiony problem uczuć w relacji ojciec-córka. Dużą zaletą jest brak romantycznego wątku romansowego - pojawiają się jedynie elementy nieodwzajemnionego uczucia mężczyzn do pięknej artystki.