Dr@pieżca

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Predator
978-83-7492-192-3
Arek

Dla głównej bohaterki Elli, przebojowej nastolatki, obecność w sieci to prawdziwe być albo nie być. Na portalu społecznościowym GrapeVyne.net ma ponad tysiąc znajomych, z którymi dzieli się każdą przeżytą chwilą. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że w internecie grasuje drapieżca, dla którego dziewczyny takie jak Ella, naiwnie odkrywające publicznie całe swoje życie, są niezwykle łatwym łupem. Ella zostaje brutalnie zgwałcona i zamordowana. Ojciec dziewczyny, nie licząc się z konsekwencjami, rozpoczyna swą prywatną wendetę. Jej starsza siostra, Kristy, psycholog z ośrodka wychowawczego dla młodych dziewcząt żyjących na ulicy, również rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Celem obojga jest dopaść mordercę za wszelką cenę. Krista zastawia w sieci pułapkę na drapieżcę, nie wie jednak, czy zarząd firmy kontrolującej portal społecznościowy GrapeVyne.net będzie po jej stronie. Wkrótce następuje kolejna seria tragicznych zdarzeń. Sprawy komplikują się coraz bardziej, a drapieżca wciąż wybiera sobie coraz to nowe ofiary.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Vocatio, 2012

źródło okładki: http://www.vocatio.com.pl/

ania | 2017-09-19
Przeczytana: 19 września 2017

Ocenię tę ksiażkę z punktu widzenia dorosłego, mimo iż moim zdaniem jest skierowana do młodego czytelnika. Ale nie było ostrzeżenia.
Tak więc według mnie była naiwna i przewidywalna, postacie jednowymiarowe i bez wyrazu.
A wszędzie królowało biblijne słowo boże, przed czym też nie było ostrzeżenia.
Plusem były krótkie rozdziały.

Asia | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 12 marca 2014

Książka, rzeczywiście daje do myślenia, akcja nie jest jakoś strasznie skomplikowana, prosty język sprawia, że czyta się ją dość szybko i całkiem przyjemnie :) jak dla mnie jedynie zakończenie trochę takie nijakie. Z czystym sumieniem polecam :)

Marta | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Trzyma w napięciu od początku do końca. Cały czas czytałam z zapartym tchem ciekawa każdej kolejnej strony i ani przez chwilę nie czułam się zawiedziona.
Autorka w bezpośredni i dosyć drastyczny sposób przekazuje czytelnikowi informację o niebezpieczeństwach, które czyhają na portalach społecznościowych i zwraca uwagę na brak anonimowości w Internecie.
Polecam, warto przeczytać.

Andrew Vysotsky | 2012-05-18
Przeczytana: 18 maja 2012

Kiedy w me ręce trafiła powieść Drapieżca (oryg. Predator), którego autorką jest Terri Blackstock, odszedłem od swych zwyczajów i zapoznałem się z notką na okładce książki. Przyczyniły się chyba do tego między innymi absolutnie nieznane mi nazwisko autorki oraz tytuł i gatunek literacki jakoś kłócące się z widniejącą na samym wstępie dedykacją poświęcającą Drapieżcę... Jezusowi.

Po zapoznaniu się z komentarzem wydawcy informującym, iż głównymi postaciami naszego kryminału będą Amerykanie: Krista i David Carmichael, siostra i ojciec Elli, która została brutalnie zgwałcona i zamordowana, a motywem przewodnim będą zagrożenia czyhające na niefrasobliwych użytkowników internetowych serwisów społecznościowych, rozpocząłem lekturę. Lekturą pełną obaw, gdyż problem zagrożeń w sieci aż nadto aktualny i popularny, a autorzy sięgający po nośne, modne tematy często nie prezentują zbyt wysokiego poziomu twórczości.

Jeśli dodam, że Krista i David zamierzają, każde niezależnie od siebie, odkryć...

Marta | 2014-02-11
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Krista Carmichael, tak to ja. Moja siostra nie żyje. Możliwe że jej morderca, właśnie w tej chwili, bezkarnie siedzi przed komputerem, wyszukując kolejne ofiary. A ja.. a ja go znajdę.

„Myślisz, że ci się upiekło, ale ja cię dorwę. Upoluję cię jak zwierzę, którym zresztą jesteś.
Będziesz żałował, że kiedykolwiek poznałeś Ellę Carmichael, i cierpiał tak mocno jak ona.
Krista Carmichael.”

Czy ktoś zadał już sobie to pytanie? Czy w sieci można pozostać anonimowym? Wyobraź sobie.. obserwujesz każdy krok dziewczyny. Jej myśli, rozważania. Dociera do ciebie informacja dokąd się wybiera. Idziesz za nią. I zabijasz. Uważasz że pozostaniesz bez kary? Jesteś aż tak pewny siebie że następnie składasz kondolencje jej rodzinie i przyjaciołom? Uważaj bo drapieżca też może stać się ofiarą.

Kolejna dziewczyna zostaje napadnięta przez tytułowego Drapieżcę. Ma szczęście, bo żyje. Wkrótce po tym ginie współlokatorka ofiary. Policja nie daje rady, już trzy ofiary a o znalezieniu sprawcy nie można...

tajus | 2012-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2012

Terri Blackstock to amerykańska pisarka, której powieści nawiązują do chrześcijaństwa i tradycji z nim związanych. Jej książki zahaczają o różne gatunki literackie, począwszy od chrześcijańskich romansów aż po thrillery. Laureatka kilku nagród, autorka książkowych bestsellerów New York Timesa i ponad sześciu milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie.

"Drapieżca" jest jednym z nowszych utworów Blackstock. Porusza tematykę dobrze wszystkim znaną w dzisiejszych czasach, a mianowicie dotyczącą niebezpieczeństw czyhających na ludzi w internetowym świecie. Konkretniej rzecz ujmując, chodzi tutaj przede wszystkim o potężną siłę portali społecznościowych, które dla wielu młodocianych użytkowników stają się wręcz drugim domem i kłębowiskiem własnych myśli. Powieść ukazuje historię pewnej rodziny, którą dotyka straszna tragedia powiązana z powyższym problemem. Rodziny, która musi radzić sobie z przeciwnościami losu, szukając oparcia w Bogu i nie tylko. Rodziny, która potrafi...

armagedono | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Ella Carmichael jest zwykłą nastolatką, która jak tysiące jej rówieśników, ma konto na portalu GrapeVyne.net, gdzie dzieli się każdą przeżytą chwilą. Posiada tam ponad tysiąc znajomych, chociaż większości z nich nigdy w życiu nawet nie widziała na żywo. Beztroska i zbytnia otwartość stają się jej przekleństwem. Pewnego dnia zostaje porwana, okrutnie pobita i brutalnie zgwałcona, zamordowana, a następnie zakopana w płytkim grobie wykopanym w ziemi daleko od ludzkich zabudowań. Zarówno ojciec Ellie- David, jak i jej starsza siostra Krista , która jest psychologiem w ośrodku wychowawczym dla młodych dziewcząt żyjących na ulicy, rozpoczynają śledztwa na własną rękę. Każde z nich chce za wszelką cenę dopaść mordercę. W trakcie śledztwa potwierdza się informacja, że zabójcą jest internetowy drapieżca bezkarnie grasujący w sieci i wyszukujący na portalach takich jak GapeVyne.net swoje kolejne ofiary… Wkrótce morderca ponownie atakuje. Jednej dziewczynie z trudem udaje się przeżyć, a w...

Arkalion | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Autorka skupiła się na atakowaniu zagrożeń idących ze strony internetu czy portalu społecznościowego /w domyśle chodziło chyba o realnego facebooka/.Przypominało to trochę pretensje do lwa czy krokodyla,że może ugryźć czy do gazu w kuchni,że może poparzyć.Ludzie bezkrytycznie umieszczając całe swoje życie od porannego mycia zębów po wieczorną kolacje są w sytuacji drażnienia lwa i dziwienia się potem,że on ugryzł.Przyjmując,że w danej populacji 1 osoba na 10000 tyś ma silne cechy psychopatyczne nie można się dziwić,że kiedyś coś takiego się może wydarzyć.W tej książce za dużo było staromodnego dydaktyzmu,za mało szacunku do ludzkiego intelektu.Zabrakło jakieś puenty na temat odpowiedzialności a przedewszystkim zwykłego myślenia.

MatSafi | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Autorka uświadamia, jak wielkim zagrożeniem jest udostępnianie w sieci informacji prywatnych dotyczących nas samych. Nigdy nie wiadomo kto znajduje się po drugiej stronie. W sieci nie można pozostać do końca ani ANONIMOWYM ani tym bardziej BEZPIECZNYM. Książkę mogę polecić zarówno rodzicom, jak i młodszym użytkownikom sieci. Wydawnictwo Vocatio gwarantuje, iż książka niesie za sobą wartość dodaną.

andria | 2013-11-18
Przeczytana: listopad 2013

Książka bardzo wciągająca. Przestrzega przed nadmiernym ujawnianiu informacji o swoim życiu prywatnym. Powinni przeczytać ją rodzice jak i wszyscy co korzystają z portali społecznościowych.