Ocaleni. Życie, które znaliśmy

Tłumaczenie: Ewa Spirydowicz
Cykl: Ocaleni (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
Live As We Knew It

Po zderzeniu asteroidu z księżycem już nic nie będzie takie samo. Gigantyczne fale tsunami. Trzęsienia ziemi. Wybuchy wulkanów. A to dopiero początek. Miranda ma 16 lat. Mieszka w Pensylwanii. Żyje zwyczajnym życiem. Opisuje je w dzienniku. Dzień po dniu. Wzloty i upadki. Szkoła, rodzina, przyjaźń, miłość. Koniec. Trudno uwierzyć w koniec świata. Gdy meteoryt uderza w powierzchnię...

Po zderzeniu asteroidu z księżycem już nic nie będzie takie samo.

Gigantyczne fale tsunami.
Trzęsienia ziemi.
Wybuchy wulkanów.
A to dopiero początek.

Koniec. Trudno uwierzyć w koniec świata.

Gdy meteoryt uderza w powierzchnię Księżyca, Ziemia boleśnie odczuwa skutki niewielkiej w skali kosmicznej katastrofy. Pogoda staje się nieprzewidywalna. Trzęsienia ziemi niszczą miasta, fale tsunami zalewają wybrzeża.... Nie ma elektryczności, komputerów, komunikacji, jedzenia. Wreszcie, zasnute wulkanicznym dymem niebo, okrywa świat całunem ciemności.

Niedługo nadejdzie zima – bezlitosna, mroźna, arktyczna zima. Miranda wraz z matką i dwoma braćmi będzie musiała przetrwać ją bez tego, co wszyscy uznawali dotąd za oczywiste. I, nawet wobec braku perspektyw, zachować nadzieję.

źródło opisu: http://paradoks.net.pl/read/17984

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/book.php?sr=ocaleni&a...»

verielle | 2016-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

16-letnia Miranda prowadzi pamiętnik, w którym dokładnie opisuje swoje życie: wzloty i upadki, problemy i rozterki. Prowadzi normalne życie zwyczajnej nastolatki. Jednak nagle okazuje się, że wydarzenie, które miało być tylko miłym dla oka widowiskiem, jest przyczyną nadchodzących katastrof. Nie przewidziano, że zderzenie się asteroidy z księżycem doprowadzi do powodzi, gigantycznych fal tsunami, trzęsień ziemi, wybuchów wulkanów... Nastaje czas próby, mierzenia się z kolejnymi przeciwnościami.

Książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Początkowo poznajemy Mirandę jako kapryśną, irytującą nastolatkę, która myśli zwłaszcza o sobie i nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, która ma miejsce. Jednak z czasem możemy zaobserwować jej przemianę: zmienia się w poważną, zdolną do poświęceń młodą kobietę, która troszczy się o najbliższych.

Pozycja napisana bardzo fajnym, prostym językiem. Wciąż coś się dzieje, więc nie sposób się nudzić. Naprawdę wciąga.
Oprócz przyjemności z czytania...

kasandra_85 | 2012-03-21
Przeczytana: marzec 2012

Natalia-Lena | 2012-03-14
Przeczytana: 12 marca 2012

Życie nastoletniej Mirandy toczy się zwyczajnym torem. Dziewczyna chodzi do szkoły, spotyka się z przyjaciółkami, zajmuje się swoim hobby i przeżywa zauroczenia. Martwi się egzaminami końcowymi i balem. Po rozwodzie rodziców mieszka z matką i braćmi. Jak to w rodzinie – czasem dochodzi do kłótni i nieporozumień.
Jej życie pewnie dalej by tak wyglądało, gdyby nie pewne wydarzenie. Osiemnastego maja w Księżyc uderza asteroida. Początkowo, według uczonych, nie miało to nikomu zagrozić, toteż mieszkańcu tłumnie wyszli wieczorem na ulicę, by zaobserwować ciekawe zjawisko.
Jednak okazuje się, że naukowcy popełnili błąd. Według ich obliczeń, skutki nie powinny być wyczuwalne. Nie powinny, ale tsunami, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, niebo zasnute pyłem i wahania temperatur pokazują, że stało się coś bardzo, bardzo złego.
Zaczyna brakować elektryczności, nie ma jedzenia, komunikacji , benzyny i oleju opałowego. Studnie wysychają i coraz trudniej zdobyć wodę. Rozprzestrzeniają się...

ewa0818 | 2012-04-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Swietna ksiazka,wizja apokaliptycznego swiata,nekanego przez roznego rodzaju katastrofy i ludzi ,ktorzy staraja sie przetrwac.Niesamowita ksiazka, mocno zapadajaca w pamieci i dajaca do myslenia.Napisana w formie pamietnikow,caly czas wartka akcja,po prostu wspaniale sie czyta.Nie moge sie wprost doczekac nastepnych czesci.Polecam wszystkim goraco.Ksiazka nie tylko dla nastoletnich czytelnikow,mysle ze starszym tez sie spodoba.

claudlez | 2016-01-16
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Zachwycona opisem i do tego dodatkowo zachęcona świetną ceną(7,25 zł) wiedziałam, że muszę od razu zgarnąć ją do koszyka. Już gdy pierwszy raz trzymałam ja w rękach wydawało mi się, że będzie idealną, lekką lekturą na chłodne wieczory. Osobiście uwielbiam książki,które posiadają wątki katastroficzne więc tym razem muszę przyznać, że zdecydowanie trafiłam w dziesiątkę.

Szesnastoletnia Miranda mieszka w Pensylwanii. Wiedzie normalne życie u boku swoich najbliższych. Wszyscy uważali, że komunikat dotyczący zbliżającej się asteroidy do księżyca to tylko ciekawe zjawisko astronomiczne. Jednak uderzenie, które wybiło go z orbity zmienia wszystko. Zaczynają się tsunami, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów. Wszędzie panuje chaos. Brakuję elektryczności, benzyny, jedzenia. Miranda wraz ze swoją rodziną będzie musiała walczyć o to żeby przeżyć, a prognozy na polepszenie się sytuacji nie zapowiadają się najlepiej.

Książka naprawdę mnie zauroczyła. Ma w sobie magię, której już bardzo długo...

Tetiisheri | 2012-06-21
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Pędząca kometa uderza w księżyc zalewając tym samym świat falą nieoczekiwanych kataklizmów.. Tsunami, wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi – wszystkie te katastrofy żywiołowe zabijają miliony ludzi. Kometa wybija księżyc z orbity, przez co niebezpiecznie zbliża się on do naszej planety zasłaniając stopniowo słońce, co oznacza tylko jedno – na ziemi panuje ciemność, ciemność w każdym zakamarku świata, ciemność, której towarzyszą strach oraz panika.

Miranda i jej rodzina znaleźli się wśród niewielu szczęśliwców, którzy są stosunkowo bezpieczni i prowadzą odmienione życie w swoim własnym domu w Pensylwanii. W obliczu tej niezwykle dziwnej sytuacji wspaniale sprawdza się mama Mirandy, która nie daje się porwać powszechnie wzbudzonej panice i postanawia zgromadzić zapasy żywności, leków, ciepłych ubrań i innych środków, które mogłyby okazać się użyteczne, gdyby sytuacja pogorszyła się. Bracia Mirandy, Matt i Jonny także biorą udział w przygotowaniach do najgorszego zabierając drew na...

Naddia | 2012-10-11
Przeczytana: 10 października 2012

Z początku jak czytałam opis myślałam, że będzie to książka w stylu "Jutro". Na szczęście się myliłam.

Książka opowiada historię szesnastoletniej Mirandy i jej rodziny, z małego miasteczka w Pensylwanii. Jak każda nastolatka ma swoje problemy, które zapisuje w pamiętniku.
Jednak gdy 20 maja kometa uderza w księżyc i wybija go z orbity, jej życie zmienia się o 180 stopni. Zaczyna się walka o przetrwanie. Ludzie wykupują wszystko ze sklepów, benzyna drożeje z minuty na minutę. Zaczyna się totalny chaos.
Miranda z początku zachowuje się bardziej jak dziecko niż dorastająca młoda kobieta. Wszystko ją denerwuje i ma do wszystkich pretensje. Jednak z czasem jej to mija zaczyna pojmować, że jak nie będzie działać według zasad to nie przeżyje.
Książka jest super od samego początku do końca. Są chwile wzruszające i chwile niczym z najgorszych horrorów, ale i tak jest świetna.

Najgorszy i zarazem ciekawy jest wątek nawiedzonego księdza:P

Dawodi | 2016-08-01

"Życie, które znaliśmy" to tak naprawdę dziennik szesnastoletniej Mirandy, której życie diametralnie zmieniło się przez pewną asteroidę, księżyc i powrót do czasów, w którym pojęcie prądu oraz wygód z nim związanych to czysta abstrakcja. Nikt nie mógł się do tego przygotować. Nieszczęście spadło na cały świat i nikogo nie oszczędziło w swoich okrutnych łowach, nikt nie mógł umknąć jego szponom, każdy w jakiś sposób odczuł zaciskające się powoli na swojej szyi szpony.

Tak jak wspomniałem wcześniej, Miranda ma szesnaście lat. Jest zwykłą nastolatką, która nie zakosztowała jeszcze słodyczy życia, lecz niestety skosztowała jego goryczy. Posiada dwójkę rodzeństwa. Jej rodzice się rozwiedli. Posiadała trójkę przyjaciółek, niestety jedna z nich zmarła i jak często w takich sytuacjach bywa, paczka stopniowo zaczęła się rozpadać. Każdy znalazł swoje własne zajęcie.

I wtedy doszło do...

aleksnadra | 2012-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Spójrzcie wieczorem w niebo. Zerknijcie na majestatyczny, troszkę tajemniczy księżyc. Co o nim myślicie? Jest piękny, sprzyja romantycznym spacerom, budzi podziw.

A teraz spójrzcie na niego jeszcze raz. Pomyślcie, że od niego zależy wiele aspektów naszego życia. Księżyc reguluje pływy morskie, grawitację, oddziałuje na wilgotność, ciśnienie atmosferyczne, temperaturę. Dalej jest piękny i romantyczny? A może zaczyna budzić przerażenie?

Susan Beth Pfeffer w swojej książce "Życie, które znaliśmy" wykorzystała tę wiedzę. Stworzyła oryginalną opowieść pobudzającą wyobraźnię, ale również pozwoliła sobie na osobistą refleksję.

18-letnia Miranda wraz z matką i dwoma braćmi mieszka w Pensylwanii. Żyje zwykłym, prostym życiem typowej nastolatki. Każdy dzień jest do siebie podobny. Wzloty, upadki, przyjaźnie, szkoła, obowiązki i drobne przyjemności. Pewnego dnia wszystko się zmienia. W księżyc uderza asteroida. Wydarzenie to było wcześniej zapowiadane. Astronomowie zapewniali o całkowitym...

Cassin89 | 2012-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2012

"Piszę dla siebie, żebym zawsze pamiętała życie takim, jakie znaliśmy"

Księżyc w nocy zastępuje słońce. Lśni na niebie od tysiącleci wyznaczają bieg przypływów i odpływów oraz tak wielu innych rzeczy.
Jak bardzo życie na planecie uzależnione jest od naszego satelity dowiadują się bohaterowie, którzy wiodą już tylko "życie, które znaliśmy".

Przewartościowanie życiowych wartości w tych trudnych czasach przy próbie pozostanie wiernemu sobie opisuje Miranda Evans.
Z dnia na dzień uczennica liceum prowadzi zapiski w formie pamiętnika, które z czasem zapełniają się widokiem z pierwszy dni apokalipsy, kiedy to świat zaczyna się przekształcać, zmieniając nieodwracalnie swoje oblicze. Narracja w tej powieści przyjmuje formę osobistej, przejmującej relacji z tego, co się dzieje z rzeczywistością, zahaczającą już o dystopie.
Przy bardziej dynamicznej akcji zdarzają się też dialogi, większość wydarzeń poznajemy jednak w formie opisu.

"Bez względu na to, co przyniesie przyszłość, żyjemy w...