Sodoma i Gomora

Tłumaczenie: Maciej Świerkocki
Cykl: Trylogia Pogranicza (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Cities of the plain
Ameryka
Snoopy

Sodoma i Gomora – do tej pory nie wydana w języku polskim powieść Cormaca McCarthy'ego wieńcząca słynną Trylogię Pogranicza. Znajdziemy tu wszystko to, co dla McCarthy'ego charakterystyczne: genialną prozę, pomysłową fabułę, malarsko odmalowany świat, a także delikatne poczucie humoru i, co z kolei w prozie McCarthy'ego rzadkie, wątek miłosny!

źródło opisu: www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1659

Świat wartości minionych

To już ostatni tom „Trylogii Pogranicza” autorstwa Cormaca McCarthy'ego. Tytuł  ostatniej części - „Sodoma i Gomora” - obiecuje wiele, jednak przewrotność amerykańskiego pisarza nie zna granic. „Sodoma i Gomora” to najspokojniejsza powieść tego twórcy. Po piekielnych wizjach znanych chociażby z „Krwawego południka” moglibyśmy spodziewać się w zwieńczeniu „Trylogii” czegoś w rodzaju hekatomby, której jednak nie zobaczymy w „Sodomie i Gomorze”. Jak powszechnie wiadomo nie od dziś „z Sodomy do Gomory jedzie się tramwajem”, więc bileciki do kontroli, wsiadamy i jedziemy – przez Teksas, przez Meksyk, przez „cormacowski świat”, gdzie cały czas liczy się to, co już dawno liczyć się przestało.

Jak spotkali się tutaj John Grady i Bill Parham, główni bohaterowie „Rączych koni” i „Przeprawy”, nie wiemy. Wiemy, ze pracują razem na rancho i obaj świetnie znają się na koniach. John zna się trochę lepiej. Obaj chadzają czasem do teksańskich burdeli, ale tylko Bill zakochuje się w pięknej Magdalenie, dziwce i epileptyczce w jednym. Problem polega na tym, że w Magdalenie kocha się też meksykański alfons Eduardo, który przy okazji uważa ją za swoją własność. Jeśli znacie Państwo dwie poprzednie części, to wiecie, że nie będzie wesoło, bo John nie odpuści samemu diabłu.

Mamy zatem klasyczny westernowy romans. Akcja sunie powoli, jak wóz pionierów przez prerię. McCarthy wiele miejsca poświęca temu, co w całej „Trylogii” wydaje się najważniejsze, czyli opisom kowbojskiego życia i miłości do koni. I dopiero pod koniec mamy ten „cormacowski” crème de la crème – epilog, który jest filozoficznym zanurzeniem w oparach onirycznej duchowości, gdzie mit i wizja tworzą archetypiczne obrazy. Więcej nie zdradzę.

„Trylogią Pogranicza” rządzi nostalgia za prawdziwym światem i prawdziwymi ludźmi. Jest to na ogół świat bardzo realny i skonwencjonalizowany. Jednak to co najistotniejsze dzieje się gdzieś pod progiem rzeczywistości, na załamaniu tego, co realne i tego, co duchowe. Cechą wyróżniającą prozę Cormaca spośród innych pisarzy jest umiejętne balansowanie na granicy tych dwóch światów. Jednak niewątpliwe pierwszeństwo przypada tutaj temu, co budzi się nieraz złowrogo w ludzkich snach. Ta głęboka intuicja, że zło żyjące w człowieku przybywa z odległych prazakątków ludzkości, mówi nam także o potrzebie tożsamości. Bez tego walka ze złem - tego i nie tego świata - jest niemożliwa. Mówi nam Cormac.

Sławomir Domański

Rodzimy się czyści, nieskazitelni, naiwni...Mamy w sobie wrażliwość, szczerość, dobroć, nadzieję. Pozbawieni jesteśmy cierpienia, rozpaczy, tęsknoty, smutku, melancholii, nostalgii, nienawiści, złości, gniewu...
To wszystko, co złe dojrzewa w nas powoli, rzeźbi się w nas, kwitnie, rozgałęziając się pośród duszy i umysłu. A to, co było w nas dobre, powoli chowa się w cień, schodząc na drugi plan. Rzeczywistość życia i przemijania ma niewiarygodną siłę i w zderzeniu z tym, człowiek jest bez szans. Ta dotykająca i waląca w nas rzeczywistość jest dlatego tak niewiarygodnie potężna, bo to my wtedy jesteś tak strasznie słabi, nawini, kąpiący się w złudzeniach dostarczanych nam przez dorosłych, którzy nas wychowują, czy ludzi z naszego otoczenia. Nic dziwnego, że to, co w nas jest dobre na samym początku, tak łatwo ucieka gdzieś w cień, ciemność, ujawniający się w nas mrok.
Jednak paradoksalnie ta, tak straszna rzeczywistość uodparnia nas od siebie samej, wzmacniając, utwardzając nasz...

onika | 2014-12-02
Przeczytana: grudzień 2014

„Sodoma, Gomora i piekło gorące!” – tak kwitowała pewne sytuacje moja Babcia. Mój Tata podsumowywał je jednak dosadniejszym określeniem: „Pożar w burdelu w czasie powodzi”. I pewnie dlatego „Sodoma i Gomora” kojarzy mi się z chaosem nie do opanowania. A u Cormac’a McCarthhy’ego jak zwykle ocean spokoju między kartkami powieści, nawet gdy bohaterowie gwałtowne działania podejmują. Pożaru nie ma, powodzi brak…burdel został.

Ostatni tom trylogii „Pogranicze” łączy losy John’a Grady Cole’a i Billy’ego Parham’a. Bohaterowie pracują na małym ranczo jako kowboje, świat wokół nich zmienia się wcale nie na lepsze, ale i oni się zmienili. Już nie chłopcy lecz mężczyźni. Dorosły John wciąż ma w sobie tą samą szlachetność, dobroć, ale i upór, które charakteryzowały młodzieńca z „Rączych koni”. Natomiast w dorosłym Bill’u nie widzę tego chłopca z „Przeprawy”, ale to dobrze. Odpowiada mi ta rozsądniejsza i bardziej rozgadana wersja Parham’a.

„Sodoma i Gomora” w porównaniu do wcześniejszych...

książek: 2075
Wojciech Gołębiewski | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Trzecia część „Trylogii Pogranicza”. Notka Wydawcy:
„Ostatnia część „Trylogii Pogranicza” łączy „metafizyczny western” o zmierzchu kowbojskiego świata z poruszającą historią miłosną. Rok 1952, Alamogordo, pogranicze amerykańsko-meksykańskie. Billy Parham i John Grady pracują jako vaqueros na rancho. Ich życie to rodeo, wędrówki po pustkowiach Nowego Meksyku, męska przyjaźń – na śmierć i życie. Podczas wizyty w burdelu w miasteczku Juárez Grady zakochuje się w pięknej prostytutce, Magdalenie i z pomocą Billy’ego planuje ją uprowadzić… Tragedia wisi na włosku.” [Wydawnictwo Literackie, 2013]
Na LC 7,68 (200 ocen i 30 opinii), a więc żadnej różnicy w ocenie w porównaniu z poprzednimi częściami czy popularną „Drogą”.
No i dobrze; nic więcej nie potrzeba: wspaniała lektura przygodowa dla każdego, a co najważniejsze moralna i wzruszająca. Oby takich książek jak najwięcej !!! 8/10

Zamknięcie, dopełnienie poprzednich części, to już koniec, ale jak się rozstać? Jak?
Zabrakło mi gwiazd. Dla całej trylogii. Rtęć się już dawno wylała.
I co teraz?
Książka o... Mogłabym powiedzieć, że o vaqueros, mogłabym powiedzieć, że o męskiej przyjaźni, mogłabym powiedzieć, że o miłości. Wszystko co powiem będzie niczym.
Mogłabym powiedzieć, że o niemożliwym. Tak. Niemożliwym jest tak pisać jak McCarthy.

Marcin Knyszyński | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, E-Booki
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Recenzja pochodzi z

"Sodoma i Gomora" to ostatnie spojrzenie Cormaca McCarthy’ego na Dziki Zachód, czyli na staroświecki świat odchodzący w zapomnienie na rzecz nowoczesnego, pustego ideowo i jednocześnie przepełnionego bezmyślnym jazgotem miejsca, w którym żyjemy.

John Grady z "Rączych Koni" spotyka Billy’ego Parhama z "Przeprawy". Obaj pracują na wielkiej farmie, której zagraża ustawowe przejęcie przez wojsko. Znaleźli w końcu spokojne miejsce, gdzie czas płynie wolno, gdzie są konie, gdzie rytm życia jest wyznaczany przez ruch słońca po niebie. I gdzie w końcu nie muszą oglądać się w strachu przez ramię. Billy, starszy, około trzydziestoletni, ma w końcu swój kawałek podłogi, swoje miejsce na ziemi. John młodszy, niespełna dwudziestoletni, okazuje się dokładnie tym samym rozgorączkowanym, inteligentnym i trochę zbyt romantycznym wrażliwcem co w pierwszej części trylogii. Spotkana w meksykańskim burdelu, szesnastoletnia Magdalena staje się jego...

kasandra_85 | 2013-03-07
Przeczytana: marzec 2013

byrcyn11 | 2017-05-08
Przeczytana: 08 maja 2017

Najsłabsza książka Cormaca jaką czytałem i powoli stygnie mój zachwyt do tego autora.
Powieść o niczym na 440 stronach, a jedyny wyraźniejszy tragiczny wątek miłosny, był zbyt krótki żeby tchnąć ducha w tę powieść. Za mało akcji, za mało opisów przyrody, natomiast sporo wypalonych fajek przez dwóch kowbojów oraz sporo filozoficznych dywagacji autora. - Czego mocnym akcentem był baśniowo-teatralny epilog.
Oczywiście, kto czytał poprzednie tomy, ten był ciekawy jak zakończyły się losy romantycznych bohaterów - i ja też, ale ten tom czytało mi się "jak po grudzie".

mm8371 | 2017-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Dookoła płacz
Dookoła płacz
Kiedy pytają mnie o cel, kiedy pytają mnie o drogę
Skad i dokąd, kiedy i gdzie, z kim, przeciw komu i w którą stronę
Jedno jest pewne - życie nie jest snem, lecz żywym ciałem
Jedno jest pewne - litość, współczucie to za mało
Pamiętaj - nadejdzie czas odkupienia
Pamiętaj - nadzieja bliska jest spełnienia
Przed nami WIELKA PRZESTRZEŃ

Wracamy więc do Starego Testamentu...są reguły niewzruszone,bóg może być psychopatą,nie liczy się dobro ale posłuszeńatwo..najlepiej ślepe i bezwolne...
Sprawiedliwy jest oberalfons,nie ckliwy kowbojek,nie śliczna i epiletyczna kurewka...bo zasady muszą być..nawet w burdelu,może zwłaszcza tam..kara jest konsekwencją dla burzycieli ładu..
Słup soli znajdziemy pod estakadą...
Szkoda, że to już koniec,że trzeba opuścić Meksyk,na drogę kęs burrito i łyk tequili...

Snoopy | 2010-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2010

Znakomite zwieńczenie trylogii, dzięki któremu okazuje się, że dwie wcześniejsze opowieści łączył nie tylko teren pogranicza USA i Meksyku oraz fakt, że opowiadały historie młodych mężczyzn wchodzących w dojrzałość, ale coś więcej ponad to - także w warstwie fabularnej. "Cities of the plain" to obowiązkowa lektura dla tych, którzy znają dwie poprzedzające ją części. Tym większy ból, że nie została ona jeszcze wydana po polsku. Ale jako że ostatnio odkrywamy Cormaca McCarthy, może to się zmieni? Oby.

Zuela | 2014-02-14

Trylogia McCarthyego POGRANICZE jest jak wszystkie jego książki mroczna i ponura.Bohaterowie podróżują przez Stany i Meksyk w poszukiwaniu siebie,a znajdują tylko mrok i koszmar,niekończący się ból i cierpienie,życie,które ciężko zrozumieć