Dziedzictwo krwi

Cykl: Strzygonia (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Casthaluth

Strzygonia brzmi jak przekleństwo! Jak obraza bogów! Kościste palce Mory prostowały się i gięły w dziwnym tańcu. Jej trupia głowa zwrócona była w kierunku osady, jednak po chwili odwróciła się, jakby przyzywana wzrokiem dzieciaka. Przez mgnienie kasztanowłosy ujrzał czerwone ogniki w pustych oczodołach. Całą siłą woli zamknął powieki. Jeśli go ujrzała był stracony Poznaj krainę, gdzie Mora...

Strzygonia brzmi jak przekleństwo! Jak obraza bogów!

Poznaj krainę, gdzie Mora sieje śmierć a Czerwonooki Starzec wysysa z ludzi życie

Był przybłędą i pośmiewiskiem. Wieczny strach przed bólem i obawa o życie stale mu towarzyszą. Kiedyś to się skończy. Drzemie w nim bowiem niespotykana moc. Ale jeszcze nie dzisiaj. Byle przeżyć do poranka!

Nadejdą czasy, gdy ofiara stanie się drapieżcą…

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://www.katedra.nast.pl/

wiejskifilozof | 2014-06-28

Do przeczytania tej książki skłoniła mnie okładka.
Która nawiązuje do bardzo dobrego fantasty.Z tym,że nie jest to bardzo dobre fantasty.Powieść Mrugowskiego po prostu nudzi.Mimo,że mamy wielu bohaterów.I miejsca akcji obsadzone w dawnych czasach,to Mrugowski nie wykorzystał tego potencjału jaki był mu dany.
Co z tego,że mamy dużo bohaterów.Ale wszyscy są tacy płascy ? Dlaczego autor nie umieścił Bogów Słowian? Gdzie jest Weles,Swaróg czy choćby Kupała ? Bardzo mi tego brakowało.
Rozczarowało mnie również powolność fabuły,a trzeba przyznać że potencjał był dobry.Wplatanie tu Awarów,Franków i Arabów powinno uratować książkę,jednak nie bardzo się udało.
Czy coś mi się tu podobało ? Na pewno różne stwory i to że była to książka raczej dla ludzi interesujących się mitologią Słowian.
Jednak wyszło jak wyszło.

Blair | 2012-09-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, *2012*
Przeczytana: 20 września 2012

Pisząc tę recenzję, czuję się co najmniej tak, jakbym była odpytywana na ocenę w szkole, a wynik moich wysiłków był, zdawkowo mówiąc, marny. Dlaczego? Cóż… Za szybko pochwaliłam słońce przed zachodem i powiedziałam „hop” zanim skoczyłam. Podsumowując, po pierwszych kilku stronach „Strzygoni”, oświadczyłam, że książka jest rewelacyjna…

Pewien czas temu, gdy zaczynałam swoją przygodę ze „Strzygonią”, książka niewątpliwie przypadła mi do gustu. Zachłysnęłam się dobrym pomysłem na fabułę, perspektywą następnej, polskiej książki fantastycznej, którą mogłabym polecić oraz bezapelacyjnie przyciągającą wzrok okładką. Jednym stwierdzeniem – cud miód i orzeszki. Płynęłam na fali reklamy, a powieść wraz ze mną. Co jednak począć dalej, gdy pierwsze wrażenie się wypali? Mój zapał osłabł po trzydziestu stronach, a czterdziesta zaczynała drogę przez mękę. Dokończenie czytania debiutu pana Sławomira Mrugowskiego zajęło mi dosłownie cały kolejny tydzień.

Wrzesień to miesiąc krwawy i łzawy....

Chrisstofferr | 2018-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Strzygonia to książka którą ciężko zacząć. Zarchaizowany język budził pewien opór w odbiorze, jednak po pewnym czasie, kiedy do niego przywykłem mogłem się spokojnie zająć lekturą. Ciekawy wybór czasów przedchrześcijańskich powoduje spore pole do popisu dla autora. Jest to jednak trudno osiągnąć. Mając stosunkowo mało materiałów odnoszących się do wierzeń Słowian ciężko jest się na czym oprzeć. Nie mamy jednak się o co martwić. Wierzenia pogańskie ziem kruszwickich oraz okolicznych zostały dobrze wplecione w fabułę. Spotkamy takie postaci jak strzyga, elfy czy żywia. Pojawi się również Mora oraz Bezimienny o czerwonych oczach. Całości zaś dopełnią Kirkor, Balladyna, Alina oraz Goplana, czyli postaci z którymi już kiedyś byliśmy zaznajomieni.
Co do fabuły to jest ona pisana z perspektywy kilku osób. Ciekawy zabieg, który pozwala nam spojrzeć na wydarzenia dziejące się jednocześnie w różnych miejscach, i z różnej perspektywy. Sposób pisania bardziej przypomina opowiadania, niekiedy...

Trzeba Wam wiedzieć, że uwielbiam mitologię słowiańską, a w powieściach cenię klimaty rodzime i te zza wschodniej granicy. Nic więc dziwnego, że po przeczytaniu krótkiego opisu, odnoszącego się do Strzygonii Sławomira Mrugowskiego, byłam pełna nadziei na opowieść obfitującą w owe słowiańskie smaczki, bogów i moce tajemne, fantastyczną otoczkę, inną niż w większości wydawanej literatury. Opowieść napisaną z epickim rozmachem, w której władzę dzierżą stare, fascynujące siły, jakich nie sposób pojąć umysłem.

Cóż… Z przykrością zawiadamiam, iż spotkał mnie zawód.

Schemat fabuły nie jest specjalnie innowacyjny; mamy młodego, zahukanego chłopaka o imieniu Nyjan, który wyraźnie odstaje od swoich rówieśników – jest przezeń prześladowany – oraz nie spełnia oczekiwań wyższych rangą. Ponieważ – jak by się zdawało – jest magicznie ułomny. Pozbawiony jakiegokolwiek talentu, przechodził przez niezliczone próby i podczas żadnej z nich nie pokazał, iż ma w sobie choć ułamek mocy. Nic zatem...

Sophie | 2012-09-12
Przeczytana: 12 września 2012

Naprawdę niezłe. Pełna zwrotów akcji, wielowątkowa opowieść osadzona w czasach, gdy wierzenia słowiańskie nie były tylko dawno zapomnianym kultem. Sławomir Mrugowski zafundował Czytelnikowi książkę, która obfituje w istoty i postacie wprost z przedchrześcijańskich podań, legend oraz baśni. Przekształcił świat na swój użytek - Popiel w ten sposób nie został zjedzony przez myszy, kopia Balladyny dąży do swych własnych celów, a Żywia i Goplana mają "problem" z pewnym ciałem. Nad to wszystko jednak wysuwa się postać Nyjana, który ma w sobie "coś" i dodatkowo musi borykać się z samotnością i odrzuceniem. Ciekawa, pełna akcji i zaskakujących wydarzeń słowiańska kniga.

Pracuję w pewnym supermarkecie, i te książkę wybrałem sobie od przedstawiciela pewnego wydawnictwa. Nie ukrywając, brałem książkę po okładce i tytule chodź dobrze wiem, że po tych dwóch rzeczach się książki nie ocenia.

Jednak książka ta dla mnie była dość ciekawa. Elementy słowiańskiej mitologi wciągnęły mnie. Historia chłopka który był zakałą i musiał być zwykłym popychadłem dla wszystkich, pewnego dnia został opętany przez strzygę zyskując nowe moce. To jakoś mi się wydało troszkę oklepane. I fragmenty nieco przerobionej Balladyny. To akurat było fajne. Dużo magii, czarownic, stworów i zjawisk które normalnie nie mogą mieć miejsca.

Ocena taka ponieważ mimo dużej ilości fantasy, którą uwielbiam, jednak czytanie konkretnych fragmentów czasami stało się dla mnie męczące. Ale na szczęście nie było ich tak dużo

Ogólnie książka jest napisana dość ciekawym językiem i z użyciem dużej ilości archaizmów, które przykuwały moją uwagę. Jest to pierwszy tom. I nie będę ukrywał że z chęcią...

Strzygonia | 2012-10-21
Przeczytana: 21 października 2012

Świetna słowiańska fantasy z wartką akcją i rewelacyjnie wykreowanymi postaciami. Nawiązanie do Balladyny daje możliwość odniesienia się do historii odpowiedzialnej przez Słowackiego i spojrzenie z innej perspektywy. Osobiście po przeczytaniu Strzygoni sięgnąłem po Balladynę chociaż w szkole nie bardzo się intesowałem. O Popielu było w Starej Baśni, chociaż taki Popiel jakiego pokazał Mrugowski odpowiada mi dużo bardziej! Były momenty gdy czułem ciarki, a postać Advariego nawiązująca do Pieśni o Nibelungach i sag nordyckich i jego akcja w wiosce jak w najlepszym horrorze. Naprawdę polecam!

michnar3 | 2013-09-03
Przeczytana: 03 września 2013

Książka była bardzo zagmatwana. Wielowątkowość to w przypadku tego dzieła mało powiedziane. Najbardziej podobały mi się dzieje Nyjana - były najciekawsze. Jeżeli chodzi o wojny - to ciągle się toczyły, często przestawałem nawet ogarniać kto z kim. Pełno intryg, śmierci. Napisana w tradycyjnym polskim stylu pisania fantastyki, lecz w wulgaryzmach Wiedźmina nie przebija. Dodatkowo dużo wstawek z języka staropolskiego. Świadczy o obeznaniu Mrugowskiego z tematem. Polecam fanom polskiej fantastyki historycznej np. fanom Trylogii husyckiej Sapkowskiego lub Słowo i miecz Jabłońskiego.

Mroczna_Myśl | 2018-03-24
Przeczytana: 2015 rok

Im dalej czytałem tym czytało się ową książkę ciężej

Olga P | 2012-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2012

Strzygonia

Kraina w której rzeczywistość przeplata się z magią. Nadszedł czas, aby znane nam do tej pory słowiańskie mity, legendy i podania poznać na nowo. Aby nimfy, strzygi, diabliki i inne leśne licha na dobre zagościły w Waszej wyobraźni. „Strzygonia. Dziedzictwo krwi” to lektura, w której Nyjan z Lednicy zasieje ziarno tajemniczości, a Mora zbierze krwawe żniwa. Zapraszam do lektury przedpremierowej recenzji.

Gdy mamy do czynienia z postaciami, historią oraz światem, z którym spotkaliśmy się już wcześniej w lekturach szkolnych, ciężko jest zanurzyć się w to wszystko na nowo. „Strzygonia” opisuje bowiem znane nam fakty i wydarzenia w inny, zaskakujący często sposób. Zaprasza nas do świata burzącego nasze postrzeganie historii i postaci z którymi znamy się od dawna. Przez sporą część tomu miałam z tym problem. Zastanawiałam się, po co autor przez połowę książki tak bardzo wdaje się w szczegóły zamiast rozwijać akcję? Jednak zanim się spostrzegłam, po uszy zanurzyłam się...