Sezonowa miłość

Wydawnictwo: MG

Jeden z najlepszych utworów Gabrieli Zapolskiej. Historia romansu żony skromnego urzędnika z młodym aktorem. Tuśka wyjeżdża do Zakopanego z córką, w celu podratowania zdrowia, które głównie nadszarpnięte zostało nudą codziennego bytowania. Tatry witają ją szarugą i samotnością do dnia, gdy w jej życie wkracza przystojny, pełen sił witalnych aktor Porzycki. Tuśka natychmiast.....

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/?s=zapolska

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/?s=zapolska

Zuba | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Znów mam kłopot z oceną książki: Gabriela Zapolska, "Sezonowa miłość", rok publikacji 1905, wydawana najpierw w odcinkach (już wyobrażam sobie teksty: w poprzednim odcinku bohaterka wpada przypadkiem na nieznajomego cyklistę, czy będzie z tego romans?). Kłopot polega na tym, że pod względem bogactwa spostrzeżeń historia znudzonej życiem żony urzędnika, z wiecznym fochem, zawsze wietrzącej podstęp i nieuczciwośc u służby/obsługi, sztywnej w postawie i myślach jest pierwszorzędna. Wystarczyłoby zmienić realia i mamy współczesną powieść o grze pozorów, martwym małżeństwie i głodzie choćby marnej namiastki uczuć. Zapolska była bystrą obserwatorką, trzeba jej to oddać.
Natomiast językowo książka jest przeładowana, barokowo-rokokowa w różyczki i gipiury.
Polecam jako dobrą powieść rozrywkową - lekko trąci myszką ale da się lubić.

savon | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Jakie to sentymentalne, naiwne, tendencyjne i papierowe...! Ale przy tym... jakie urzekające! Zapolska znakomicie zgrała prostą, irytującą chwilami historyjkę quasi-miłosną z zakopiańskim tłem Młodej Polski w pełni rozkwitu. Płakać się nad tym nie będzie, śmiać też niespecjalnie, ale przeczytać warto. W końcu to Zapolska!

Wspaniały, ciepły romans o miłości, historia opowiada o żonie Tuśce i urzędniku w którym się zakochuje...akcja dobra, ciekawe postacie super się czyta.

Kachusek | 2016-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Książka napisana tak poetyckim językiem, że momentami gubiłam wątek. Opisana w niej sezonowa miłość ma jednak swój urok i klimat.. Choć ogólnie nie jest to łatwa lektura. Trzeba jednak oddać pani Zapolskiej, że pisze z wielkim darem do spostrzegania ludzkich uczuć, myśli i zachowań.

Grażyna | 2015-02-25
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 25 lutego 2015

słuchowisko

Monika | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Gabriela Zapolska znana jest przede wszystkim jako autorka "Moralności pani Dulskiej". W tej tragifarsie pojawiają się słynne młodopolskie pojęcia: "kołtun", "filister" i mądrości życiowe tytułowej bohaterki.

Po powieść "Sezonowa miłość" sięgnęłam w ramach powrotu do książek zapomnianych. Autorka pozostawia nas w kręgu znanych już słów-kluczy młodopolskich. Styka ze sobą dwa, tak różne światy tamtego okresu: mieszczaństwo i artystów. Mottem przewodnim Tuśki, głównej bohaterki, są słowa: "Nie ważne, jak jesz, ważne, jak mieszkasz". Ale, czy ta maksyma straciła na swojej aktualności?

Zapolska skonstruowała świetne portrety psychologiczne. Mamy więc znudzoną życiem Tuśkę, która pod pretekstem wyimaginowanej choroby wyjeżdża na wakacje do Zakopanego; Żebrowskiego-jej męża, zapracowanego urzędnika, który ciężko pracuje i zaciąga długi, aby żona i dzieci mogły wypocząć; Pitę - ich córkę, małą dziewczynkę chowaną na starą-maleńką, która sprawia wrażenie posągu; Porzyckiego - filistra,...

basiekch | 2012-03-26

Nie jestem fanką romansu, jak już sięgam, to nie po te "współczesne". Starsze powieści opisują bardziej stan duchowy, a te nowe, stan, hmm fizyczny. Nie zawiodłam się na Zapolskiej po raz kolejny. Głębokie refleksje, bogaty język, nieprzewidywalne zakończenie. Temat, wiadomo, trąci banałem, momentami klimat "serialowy", ckliwy, jednak dobrze napisany, nie mam wrażenia, że czytam książkę, którą napisał ktoś, kto nie powinien...

Plichcia | 2014-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Muszę przyznać, że jeśli sięgałam po literaturę polską zazwyczaj było to coś współczesnego. Ten miesiąc jest pod tym względem wyjątkowy, bu sięgnęłam aż po dwie starsze pozycje - dziś jedna z nich.

Tuśka Żebrowska wraz z córką Pitą wybywa z Warszawy podleczyć zdrowie i trafia do znanego kurortu - Zakopanego. Niestety fundusze nie pozwalają jej na wynajęcie miejsca w którymś z gustownych pensjonatów, ląduje zatem u gaździny na gospodarstwie. Pogoda jest paskudna - ziąb i deszcz, nic się nie dzieje, nie ma żadnych znajomych. Jest za to dużo czasu na rozmyślania nad swym marnym (w oczach Tuśki) życiem.

Tuśka jest przede wszystkim żoną i matką. Gospodynią, która niezadowolona z tego, że mąż kariery nie robi i nie zarabia tyle ile by sobie żona życzyła. Dlatego Tuśka musi kombinować, szyć kreacje na kredyt i marzyć o lepszym bycie. A życie Tuśki to życie szaro-bure, bez uczuć, emocji czy ekscytacji. Egzystencja drewniana.

Tuśka wcale chora nie jest, raczej znudzona. I niezadowolona....

PaniPegaz | 2016-02-03

Opinie na temat literackiego talentu Zapolskiej są mocno podzielone. Bardzo często określa się ją natomiast mianem świetnej obserwatorki - i w tej książce widać to naprawdę doskonale. Po przeczytaniu opisu na okładce powieści, można łatwo dojść do wniosku, że to tandetne romansidło, taki trochę lepszy Harlequin, bo przecież mamy tu typowy trójkąt - zmęczona małżeństwem żona, mąż, który nie ma zbyt wiele do powiedzenia, i przystojny aktor. Dla Tuśki ten właśnie aktor to egzotyczna nowość, pochodząca z niedostępnego dla niej świata - przez to jeszcze bardziej kuszącego. Atmosferę kiczowatości podkreśla dodatkowo język autorki - patetyczny, kwiecisty, pełen bogatych, barokowych zwrotów, niesamowicie emocjonalny i ckliwy, sentymentalny. Trochę to wszystko przesłodzone, zupełnie, jak modne obecnie pudełka i donice z motywami decoupage - pełno tu różyczek, amorków, lawendy i elegancko ubranych kobiet. Ale uwaga - ten język tutaj świetnie pasuje! Cała sytuacja jest absurdalna, nieco...

Komediantka | 2017-09-25
Przeczytana: 15 września 2017

Wspaniale napisana i bardzo intrygująca dosłownie od pierwszych stron. Niby opowiada o miłości, a jednak wielki smutek jest wszechobecny. Nieszczęśliwa kobieta, która pomimo, że dostała od życia tak wiele, ciągle nie czuje się usatysfakcjonowana. Do tego mężczyzna, lekkoduch, który w sumie dostał tak mało, a czuje się szczęśliwy i bez skrępowania sięga po wszystko na co przyjdzie mu ochota, nawet jeśli należy to do kogoś innego. Zadziwiające połączenie, które na początku wydawało mi się tak nierealnym, później stało się zupełnie naturalnym. Pochłonęła mnie historia tego romansu.