Śmierć na Nilu

Death on the Nile
typ
papier
kasandra_85
7,25 (2054 ocen i 98 opinii)

Opis książki

Poirot wyjeżdża odpocząć do Egiptu, ale od razu zawodową czujność budzą relacje między trojgiem współuczestników wycieczki. Linnet Ridgeway posiada wszystko: urodę, inteligencję, bogactwo ...i męża, którego zwinęła sprzed nosa swojej przyjaciółce Jacqueline. Teraz Jacqueline nie opuszcza jej na krok, pojawiając się wszędzie tam, gdzie udaje się para w podróży poślubnej. Jej obecność zatruwa im każdą chwilę? Linnet z mężem próbują uwolnić się od jej krępującej obecności, w tajemnicy wsiadając na statek podróżujący po Nilu. Ale okazuje się, że Jacqueline już tam jest...

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2011

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
| 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Kryminały Agathy Christie to klasyka gatunku. Są popularne i wiele osób wciąga się w ich czytanie jak w kisiel o smacznej konsystencji. Ja też poddałam się temu urokowi wiele lat temu. Teraz z przyjemnością wracam do niektórych z jej powieści.
"Śmierć na Nilu" jest jedną z moich ulubionych części z Herculesem Poirot w roli głównej. Ten irytujący bohater w jakiś niesamowity sposób fascynuje swoim zachowaniem. Daje popis genialnej dedukcji w niezwykle przyjemnej scenerii egipskiej podróży. Do tego jego samouwielbienie, przekonanie o nieomylności i bycie pępkiem świata intelektu okrasza w sposób nietuzinkowy całą fabułę.
No cóż, z uśmiechem na ustach przechodzę do kolejnej opowieści :)))

Kalissa | 2014-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2014

"Oczywiście, nie można odwrócić tego, co minęło, i należy brać rzeczy takimi, jakimi są! Jednak czasami, (...) trzeba wziąć na siebie konsekwencje własnych czynów z przeszłości."

To bardzo interesujący kryminał z Herkulesem Poirotem w roli głównej. Poirot był w tym kryminale jak barometr, tylko, że zamiast pogody był czuły na wszelkie wahnięcia uczuć ludzkich:).

Lubię taką konstrukcję kryminału. Najpierw poznajemy osoby, ich wzajemne relacje, zależności i najważniejsze uczucia - zanim dojdzie do kulminacyjnej sceny tj. zabójstwa. A później zostajemy z motywami i gmatwaniną uczuć! Ostatecznie -wiedziałam o bohaterach wszystko to, co wiedział Poirot, a po zabójstwie, byłam świadkiem tych samych wydarzeń, które i on widział. A jednak, znowu, patrzyłam naiwnie i znowu dałam się omotać! I jeszcze uśmiałam się, przy „oświadczynach” Fergusona:)

Jest coś w tej powieści, oprócz samej intrygi kryminalnej. Jakby autorka spokojnie ostrzegała przed uczuciami, w których człowiek może się...

PABLOPAN | 2015-04-24
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Herkules Poirot wyrusza w wojaże. Nawet na zasłużonym urlopie podejmuje się rozwiązania kolejnej zagadki. Tym razem para nowożeńców jest prześladowana przez byłą sympatię pana młodego. Jakiś czas później panna młoda pada trupem... Z braku podejrzanych, sprawa pewnie rozeszłaby się po kościach, gdyby nie przenikliwy umysł i dążenie do prawdy słynnego detektywa. Historia wysmażona przez Christie wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu do ostatniej. Zdecydowanie polecam.

lacerta | 2014-09-27
Przeczytana: 20 listopada 2011

Książka całkiem niezła, nawet dobra. Oczywiście historia jak najbardziej w stylu Christie, nie wiedziałabym do końca o kogo chodzi gdybym wcześniej nie obejrzała filmu. Trochę się jednak rozczarowałam, bo zazwyczaj czytanie książek Agathy Christie szło mi bardzo szybko i zawsze mnie wciągały. Tym razem pod koniec już zaczynało być trochę nudno. Rozwiązywanie zagadki i domysły ciągnące się przez pół książki trochę mnie znudziły.

Świetny kryminał, chociaż miejscami była nużąca. Niemniej znajdziecie tu zbrodnię, nie łatwą do rozwiązania, emocje i niebagatelne postacie. Czyta się świetnie i trudno się oderwać. Polecam!

Monika | 2012-03-23
Przeczytana: 16 marca 2012

Nie ma to jak czytać "Śmierć na Nilu" płynąc Nilem... :))) Wczucie się w atmosferę książki gwarantowane, wrażenia niezapomniane!

Uważam, że to jedna z najlepszych książek pani Agathy. Oczywiście znów nie udało mi się odgadnąć, kto był mordercą ;(

Madi | 2014-02-12
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2014

Wstyd się przyznać,ale była to moja pierwsza przeczytana książka Pani Agathy Christie.
Trochę odbiegała od kryminałów ,które dotychczas czytałam,bo morderstwo pojawiło się dopiero w środku powieści,ale podobał mi się ten styl, a historia wciągnęła mnie i już wiem,że na pewno sięgnę jeszcze po inne kryminały Pani Agathy.
Co do wyjaśnienia zagadki kto był mordercą i dlaczego zamordowano bogatą Linnet podejrzewałam już na początku,choć oczywiście autorka sprytnie myliła mój trop.

Roland | 2014-07-23
Przeczytana: 20 lipca 2014

Jedna z lepszych powieści detektywistycznych z udziałem Herkulesa Poirot. Tym razem autorka zabiera nas w podróż statkiem po Nilu, podczas której nie zabraknie morderczych wrażeń. Tajemnica goni tajemnicę. Autorka równolegle prowadzi kilka wątków, które nieoczekiwanie będą miały wspólny finał. Oczywiście zakończenie całej historii jest zaskakujące. Chociaż stary „wyjadacz kryminałów” może domyślić się końca całej opowieści, lecz sądzę, że i tak dopiero może kilka stron przed prawdziwym finałem.

Linnet Ridgeway, dziedziczka fortuny skrada serce ukochanego swej najlepszej przyjaciółki. W podróż poślubną nowożeńcy wybierają się w rejs statkiem po Nilu. Podczas tego rejsu na pokładzie pojawia się dawna miłość ukochanego Linnet, która bynajmniej nie jest nastawiona pokojowo. Również sama grupa pasażerów ma swoje grzeszki, a niektórzy z nich raczej nie mają na celu zwiedzania kraju faraonów. Szybko dochodzi do pierwszego morderstwa. Sprawa wydaje się oczywista, ale czy na pewno....

kasandra_85 | 2012-02-23
Przeczytana: luty 2012

Liza | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Zaczyna się spokojnie i niewinnie, dość późno dochodzi do pierwszej zbrodni (dla mnie to jednak mankament tego kryminału), ale potem akcja przyśpiesza, są zaskakujące zwroty akcji. Prowadzone śledztwo na statku ujawnia kolejne wątki w całej sprawie, pojawiają nowe poszlaki, a podczas przesłuchania wychodzą na światło dzienne nowe motywy. Trzy relacje o tej samej sprawie, która jest najbliższa prawdy? Poirot jak zwykle jest pedantyczny, a przy tym błyskotliwy. Ten według niektórych śmieszny człowieczek dostrzega znacznie więcej niż inni, potęgę uczuć i ludzkich namiętności, które mogą zakłócić normalny tok spraw i tak o to mamy morderstwo. Jeśli nie ma pewności, nie mówi nic. I oczywiście zakończenie to „występ” detektywa, który ukazuje nagą prawdę w całej okazałości.

„Te fakty, które nie pasują do całości, bywają zazwyczaj najważniejsze.”

„Śmierć na Nilu” to kryminał z inteligentną łamigłówką oraz wciągającą intrygą, dzięki czemu zapewni świetną rozrywkę miłośnikom dobrych...

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Terry Pratchett
    67. rocznica
    urodzin
    Kiedy łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre.
  • Nelle Harper Lee
    89. rocznica
    urodzin
    Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.
  • Alistair MacLean
    93. rocznica
    urodzin
    - Słyszałeś o SKGP? - Jasne. Stowarzyszenie Kierowców Grand Prix. - Właśnie. No więc SKGP postanowiło, że dla naszego bezpieczeństwa, zawodników i widzów, należy skreślić Harlowa z listy z listy kierowców Formuły 1. Chcemy, żeby nie miał prawa wstępu na żaden tor w Europie. Wiesz, że on pije? - Kto... pokaż więcej
  • Christian Jacq
    68. rocznica
    urodzin
    ... miłość to taki potok, który znosi wszelkie tamy i zalewa istotę ludzką bez reszty.
  • Ian Rankin
    55. rocznica
  • Roberto Bolaño
    62. rocznica
    urodzin
    Nadszedł dzień, kiedy postanowiłem zerwać z literaturą. Zerwałem. Nie ma w tym kroku żadnej traumy poza poczuciem wolności. To tak, między nami mówiąc, jak przestać być prawiczkiem. Co za ulga! Zerwanie z literaturą, to znaczy zerwanie z pisaniem, by ograniczyć się wyłącznie do czytania!
  • Jan Izydor Sztaudynger
    111. rocznica
    urodzin
    On gotyk, ona barok. Renesans zjawi się za rok.
  • Daniel Passent
    77. rocznica
    urodzin
    My nazywamy tenisówki felony shoes (buty przestępcze), bo oni je często noszą [handlarze narkotyków]. Kurtka skórzana, kosztowna, ale na nogach tenisówki.
  • Sven Lindqvist
    83. rocznica
  • Michael H. Hart
    83. rocznica
  • Lois Duncan
    81. rocznica
    urodzin
    W jakiś sposób wspomnienia radosne bardziej bolą niż wspomnienia smutne, bo dotkliwiej zdajemy sobie sprawę, że należą do przeszłości bezpowrotnie.
  • Stefania Grodzieńska
    5. rocznica
    śmierci
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Ludwig Tieck
    162. rocznica
    śmierci
    Nazbyt często to, co szlachetne i wielkie, bywa zapomniane i poniżane przez ludzi małego ducha.
  • Kazimierz Gołba
    63. rocznica