Śmierć na Nilu

1 098
Death on the Nile
kasandra_85

Inne wydania

Poirot wyjeżdża odpocząć do Egiptu, ale od razu zawodową czujność budzą relacje między trojgiem współuczestników wycieczki. Linnet Ridgeway posiada wszystko: urodę, inteligencję, bogactwo ...i męża, którego zwinęła sprzed nosa swojej przyjaciółce Jacqueline. Teraz Jacqueline nie opuszcza jej na krok, pojawiając się wszędzie tam, gdzie udaje się para w podróży poślubnej. Jej obecność zatruwa im każdą chwilę? Linnet z mężem próbują uwolnić się od jej krępującej obecności, w tajemnicy wsiadając na statek podróżujący po Nilu. Ale okazuje się, że Jacqueline już tam jest...

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2011

źródło okładki: publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

Egzotycznych klimatów ciąg dalszy, Herkules Poirot postanowił zwiedzić Egipt, obejrzeć piramidy i przeżyć inne atrakcje, takie jak wycieczka po Nilu. Niestety, nie przewidział, że towarzyszyć mu w tym będą różnego rodzaju indywidua, czego efektem będzie mord (i to nie jeden) oraz kilka innych, haniebnych czynów. Kto jest sprawcą? Tego oczywiście dowiemy się w trakcie prowadzonego śledztwa.

Tym razem jednak aż chciałam wykrzyknąć: mam Cię Agatha! Prawie przejrzałam Twój chytry plan! A prawie, bo domyśliłam się kto jest mordercą, tylko nie do końca miałam pomysł na to, w jaki sposób mógł się on zamaskować. Przyznaję, rozwiązanie tego problemu było mistrzowskie, ale w tej części przygód detektywa autorka podsunęła trochę za dużo wskazówek i zakończenia-zaskoczenia tym razem nie było!

Mimo to jest to jednak jedna z moich ulubionych części serii o Herkulesie Poirot. Wszystko przez bardzo ciekawych bohaterów i naprawdę sprytną intrygę, aż żałuję, że wpadłam na rozwiązanie za...

PABLOPAN | 2015-04-24
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Herkules Poirot wyrusza w wojaże. Nawet na zasłużonym urlopie podejmuje się rozwiązania kolejnej zagadki. Tym razem para nowożeńców jest prześladowana przez byłą sympatię pana młodego. Jakiś czas później panna młoda pada trupem... Z braku podejrzanych, sprawa pewnie rozeszłaby się po kościach, gdyby nie przenikliwy umysł i dążenie do prawdy słynnego detektywa. Historia wysmażona przez Christie wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu do ostatniej. Zdecydowanie polecam.

Wycieczka statkiem po Nilu. Bogata i piękna kobieta, Linnet i prosty mężczyzna, Simon są świeżo upieczonym małżeństwem i spędzają w Egipcie swój miesiąc miodowy. Nastrój psuje pojawiająca się w każdym miejscu, co oni dawna narzeczona Simona, Jacqueline. Grozi ona śmiercią młodemu małżeństwu. Rejs trwa dalej, pasażerowie cieszą się wycieczką, gdy nagle na statku dochodzi do morderstwa - ginie Linnet. Najbardziej podejrzana osoba, Jacqueline, nie mogła tego zrobić. Kto więc pragnął jeszcze śmierci bogatej i pięknej kobiety? Poirot odkryje prawdę!

Kolejny świetny kryminał z udziałem Poirota! Bardzo podobał mi się pomysł na powieść -  świetni bohaterowie, ciekawy pomysł na akcję i całość poprowadzona tak, jak lubię. Różne osoby podejrzewałam i finał mnie nie zaskoczył za bardzo, mimo, że nie obstawiałam takiego obrotu sprawy do końca. Ale jak Poirot odkrył mordercę, to już to było wszystko takie oczywiste i tak świetnie wytłumaczone - uwielbiam takie, powiedzmy, "precyzyjne"...

| 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Kryminały Agathy Christie to klasyka gatunku. Są popularne i wiele osób wciąga się w ich czytanie jak w kisiel o smacznej konsystencji. Ja też poddałam się temu urokowi wiele lat temu. Teraz z przyjemnością wracam do niektórych z jej powieści.
"Śmierć na Nilu" jest jedną z moich ulubionych części z Herculesem Poirot w roli głównej. Ten irytujący bohater w jakiś niesamowity sposób fascynuje swoim zachowaniem. Daje popis genialnej dedukcji w niezwykle przyjemnej scenerii egipskiej podróży. Do tego jego samouwielbienie, przekonanie o nieomylności i bycie pępkiem świata intelektu okrasza w sposób nietuzinkowy całą fabułę.
No cóż, z uśmiechem na ustach przechodzę do kolejnej opowieści :)))

Kalissa | 2014-12-25
Przeczytana: grudzień 2014

"Oczywiście, nie można odwrócić tego, co minęło, i należy brać rzeczy takimi, jakimi są! Jednak czasami, (...) trzeba wziąć na siebie konsekwencje własnych czynów z przeszłości."

To bardzo interesujący kryminał z Herkulesem Poirotem w roli głównej. Poirot był w tym kryminale jak barometr, tylko, że zamiast pogody był czuły na wszelkie wahnięcia uczuć ludzkich:).

Lubię taką konstrukcję kryminału. Najpierw poznajemy osoby, ich wzajemne relacje, zależności i najważniejsze uczucia - zanim dojdzie do kulminacyjnej sceny tj. zabójstwa. A później zostajemy z motywami i gmatwaniną uczuć! Ostatecznie -wiedziałam o bohaterach wszystko to, co wiedział Poirot, a po zabójstwie, byłam świadkiem tych samych wydarzeń, które i on widział. A jednak, znowu, patrzyłam naiwnie i znowu dałam się omotać! I jeszcze uśmiałam się, przy „oświadczynach” Fergusona:)

Jest coś w tej powieści, oprócz samej intrygi kryminalnej. Jakby autorka spokojnie ostrzegała przed uczuciami, w których człowiek może się...

Aneta Wiola | 2016-08-30
Przeczytana: sierpień 2012

Muszę przyznać, że chociaż uwielbiam książki Agathy Christie i często mnie zaskakuje, to ŚMIERĆ NA NILU nie miała dla mnie szokującego zakończenia. Mimo wszystko ta książka bardzo mi przypadła do gustu, nie nudziłam się czytając.

Linnet -typowa rozpuszczona bogaczka ma wszystko, lecz w ostateczności okaże się że nie jest taką szczęściarą za jaką się uważała na samym początku.
Z jej osobą będzie się wiązało wiele niebezpieczeństwa.

Polecam wszystkim tę książkę, chociaż myślę, że niektórzy domyślą się zakończenia.

Paweł | 2015-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Kolejna bardzo dobra powieść Mistrzyni kryminałów. Tym razem Poirot przebywa na zasłużonym urlopie, udaje się w rejs, poznaje nowych ludzi i.. i wszystko się zaczyna. Relaksacyjna wycieczka zamienia się w niewyobrażalną przygodę, która będzie skutkowała niewybaczalnymi czynami: morderstwami. Dwie kobiety, jeden mężczyzna i ogrom majątku sprawią, że Poirot będzie się miał na baczności. Fabuła i intryga na niesamowicie wysokim poziomie. Polecam.

Świetny kryminał, chociaż miejscami była nużąca. Niemniej znajdziecie tu zbrodnię, nie łatwą do rozwiązania, emocje i niebagatelne postacie. Czyta się świetnie i trudno się oderwać. Polecam!

Monika | 2012-03-23
Przeczytana: 16 marca 2012

Nie ma to jak czytać "Śmierć na Nilu" płynąc Nilem... :))) Wczucie się w atmosferę książki gwarantowane, wrażenia niezapomniane!

Uważam, że to jedna z najlepszych książek pani Agathy. Oczywiście znów nie udało mi się odgadnąć, kto był mordercą ;(

Wakacyjny przebój kryminalny wszech czasów. Wystarczy wziąć jednego nietuzinkowego detektywa i umieścić go w egzotycznych plenerach. Całość doprawić kilkoma przebiegłymi morderstwa i szczyptą humoru. I gotowe! Agata Christie przenosi nas w czasy, kiedy Egipt nie kojarzył się z hordami rozwrzeszczanych polskich turystów. Panie nosiły stylowe kreacje, panowie nie rozstawali się z twarzowymi kapeluszami, a mordercy zabijali z pewną dozą finezji i klasy. W pięknych okolicznościach pustynnej przyrody niezrównany Hercules Poirot wsiada na ekskluzywny statek wycieczkowy, ale nie za długo dane mu będzie cieszyć się błogim wypoczynkiem. Bo jak zwykle, gdy w pobliżu jest belgijski detektyw, ktoś musi popełnić zuchwałe morderstwo.. i kolejne.. i...
"Śmierć na Nilu" to znakomicie skonstruowany kryminał, który czyta się z prawdziwą przyjemności o każdej porze roku, ale jakoś najlepiej "smakuje" upalnym latem!