Śmierć na Nilu

Tłumaczenie: Natalia Billi
Cykl: Herkules Poirot (tom 17)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 124
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Death on the Nile
powieść, statek, morderstwo, Poirot
kafka

Na statku wycieczkowym "Karnak", płynącym w rejs po Nilu, zebrało się eleganckie towarzystwo - między innymi młoda milionerka z nowo poślubionym mężem, małomówny pułkownik Race, a także, jakże by inaczej, Herkules Poirot. Nie każdy jednak z podróżnych marzy wyłącznie o zobaczeniu starożytnych świątyń, nie każdy też jest tym, za kogo się podaje. Nic dziwnego zatem, że kiedy dochodzi do morderstwa, zaczynają wychodzić na jaw różne mroczne tajemnice.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2001

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Egzotycznych klimatów ciąg dalszy, Herkules Poirot postanowił zwiedzić Egipt, obejrzeć piramidy i przeżyć inne atrakcje, takie jak wycieczka po Nilu. Niestety, nie przewidział, że towarzyszyć mu w tym będą różnego rodzaju indywidua, czego efektem będzie mord (i to nie jeden) oraz kilka innych, haniebnych czynów. Kto jest sprawcą? Tego oczywiście dowiemy się w trakcie prowadzonego śledztwa.

Tym razem jednak aż chciałam wykrzyknąć: mam Cię Agatha! Prawie przejrzałam Twój chytry plan! A prawie, bo domyśliłam się kto jest mordercą, tylko nie do końca miałam pomysł na to, w jaki sposób mógł się on zamaskować. Przyznaję, rozwiązanie tego problemu było mistrzowskie, ale w tej części przygód detektywa autorka podsunęła trochę za dużo wskazówek i zakończenia-zaskoczenia tym razem nie było!

Mimo to jest to jednak jedna z moich ulubionych części serii o Herkulesie Poirot. Wszystko przez bardzo ciekawych bohaterów i naprawdę sprytną intrygę, aż żałuję, że wpadłam na rozwiązanie za...

PABLOPAN | 2015-04-24
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Herkules Poirot wyrusza w wojaże. Nawet na zasłużonym urlopie podejmuje się rozwiązania kolejnej zagadki. Tym razem para nowożeńców jest prześladowana przez byłą sympatię pana młodego. Jakiś czas później panna młoda pada trupem... Z braku podejrzanych, sprawa pewnie rozeszłaby się po kościach, gdyby nie przenikliwy umysł i dążenie do prawdy słynnego detektywa. Historia wysmażona przez Christie wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu do ostatniej. Zdecydowanie polecam.

Heisenberg | 2019-01-10

Z niekłamaną przyjemnością postanowiłem przeczytać ponownie (po dobrych kilkunastu latach przerwy!) książkę Agathy Christie, i akurat wpadła mi w ręce „Śmierć na Nilu”. Przeczytałem i tak jak powieść ta spodobała mi się kiedyś, tak podoba mi się nadal. Owszem, może jest już troszeczkę archaiczna, ale swój niezaprzeczalny urok ma, i to duży! Poirot może drażni, może irytuje, ale na pewno jest postacią nietuzinkową, a taką mogła stworzyć tylko Mistrzyni Kryminału. Nieśmiało dodam, że mam w planach częściej wracać do Jej książek co jakiś czas, a co z tego wyjdzie – zobaczymy…
PS. Nie tak dawno na ekranach kin gościło „Morderstwo w Orient Expressie” z Kennethem Branaghiem w roli belgijskiego detektywa. Sukces filmu sprawił że postanowiono nakręcić kolejną część perypetii Poirot, i ma być to właśnie „Śmierć na Nilu”. Popieram i czekam.

Wycieczka statkiem po Nilu. Bogata i piękna kobieta, Linnet i prosty mężczyzna, Simon są świeżo upieczonym małżeństwem i spędzają w Egipcie swój miesiąc miodowy. Nastrój psuje pojawiająca się w każdym miejscu, co oni dawna narzeczona Simona, Jacqueline. Grozi ona śmiercią młodemu małżeństwu. Rejs trwa dalej, pasażerowie cieszą się wycieczką, gdy nagle na statku dochodzi do morderstwa - ginie Linnet. Najbardziej podejrzana osoba, Jacqueline, nie mogła tego zrobić. Kto więc pragnął jeszcze śmierci bogatej i pięknej kobiety? Poirot odkryje prawdę!

Kolejny świetny kryminał z udziałem Poirota! Bardzo podobał mi się pomysł na powieść -  świetni bohaterowie, ciekawy pomysł na akcję i całość poprowadzona tak, jak lubię. Różne osoby podejrzewałam i finał mnie nie zaskoczył za bardzo, mimo, że nie obstawiałam takiego obrotu sprawy do końca. Ale jak Poirot odkrył mordercę, to już to było wszystko takie oczywiste i tak świetnie wytłumaczone - uwielbiam takie, powiedzmy, "precyzyjne"...

Dominika | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Ileś tomów wcześniej były tereny dawnej Mezopotamii, dziś razem z Herkulesem Poirot poznałam Egipt. Cieszę się, że autorka przenosi nas w różne miejsca. Dobre powieści kryminalne muszą cechować się różnorodnością, choć w tej i kilku wcześniejszych da się zauważyć pewien schemat. Nie będę jednak o tym szerzej mówiła, ponieważ przeczytałam pewną wskazówkę, no i dlatego dość łatwo było mi obstawić mordercę. Trzymałam się tego typu od początku, pojawiały się rzeczy dla zmyłki, ale nie dałam się nabrać. Jedyny błąd to taki, że tak skupiłam się na jednym sprawcy, że prawie zapomniałam o innym/innych. Nie ma więc chyba pełnego sukcesu. :D

Piękna, młoda i bogata Linnet Doyle zostaje zamordowana. Późno w nocy, kiedy nastąpił szereg wstrząsających, jak i bardziej prozaicznych wydarzeń. Zrobił się z tego istny węzeł gordyjski, a Poirot jak prawdziwy Aleksander Macedoński poradził sobie z jego rozwiązaniem. Jego małe, szare komórki potrafią przeciąć niecne intrygi niczym stalowy miecz....

Joanna | 2017-09-29
Przeczytana: 29 września 2017

Dobra książka dobra intryga. W pierwszym rozdziale poznajemy zaintetesowanych.... Jak to u tej autorki bywa tak i w tej ksiazce nie zawodzi tylko trzyma w niepewnosci do konca

Aneta Wiola | 2016-08-30
Przeczytana: sierpień 2012

Muszę przyznać, że chociaż uwielbiam książki Agathy Christie i często mnie zaskakuje, to ŚMIERĆ NA NILU nie miała dla mnie szokującego zakończenia. Mimo wszystko ta książka bardzo mi przypadła do gustu, nie nudziłam się czytając.

Linnet -typowa rozpuszczona bogaczka ma wszystko, lecz w ostateczności okaże się że nie jest taką szczęściarą za jaką się uważała na samym początku.
Z jej osobą będzie się wiązało wiele niebezpieczeństwa.

Polecam wszystkim tę książkę, chociaż myślę, że niektórzy domyślą się zakończenia.

Kalissa | 2014-12-25
Przeczytana: grudzień 2014

"Oczywiście, nie można odwrócić tego, co minęło, i należy brać rzeczy takimi, jakimi są! Jednak czasami, (...) trzeba wziąć na siebie konsekwencje własnych czynów z przeszłości."

To bardzo interesujący kryminał z Herkulesem Poirotem w roli głównej. Poirot był w tym kryminale jak barometr, tylko, że zamiast pogody był czuły na wszelkie wahnięcia uczuć ludzkich:).

Lubię taką konstrukcję kryminału. Najpierw poznajemy osoby, ich wzajemne relacje, zależności i najważniejsze uczucia - zanim dojdzie do kulminacyjnej sceny tj. zabójstwa. A później zostajemy z motywami i gmatwaniną uczuć! Ostatecznie -wiedziałam o bohaterach wszystko to, co wiedział Poirot, a po zabójstwie, byłam świadkiem tych samych wydarzeń, które i on widział. A jednak, znowu, patrzyłam naiwnie i znowu dałam się omotać! I jeszcze uśmiałam się, przy „oświadczynach” Fergusona:)

Jest coś w tej powieści, oprócz samej intrygi kryminalnej. Jakby autorka spokojnie ostrzegała przed uczuciami, w których człowiek może się...

| 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Kryminały Agathy Christie to klasyka gatunku. Są popularne i wiele osób wciąga się w ich czytanie jak w kisiel o smacznej konsystencji. Ja też poddałam się temu urokowi wiele lat temu. Teraz z przyjemnością wracam do niektórych z jej powieści.
"Śmierć na Nilu" jest jedną z moich ulubionych części z Herculesem Poirot w roli głównej. Ten irytujący bohater w jakiś niesamowity sposób fascynuje swoim zachowaniem. Daje popis genialnej dedukcji w niezwykle przyjemnej scenerii egipskiej podróży. Do tego jego samouwielbienie, przekonanie o nieomylności i bycie pępkiem świata intelektu okrasza w sposób nietuzinkowy całą fabułę.
No cóż, z uśmiechem na ustach przechodzę do kolejnej opowieści :)))

deana | 2018-09-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 września 2018

Skoro ostatnio siedzę w kryminałach i thrillerach kryminalnych nie mogło obejść się bez królowej - Agathy Christie. Dużo już czasu upłynęło od momentu gdy po raz ostatni czytałam jakiś jej kryminał, dzięki temu przyjemność była większa. Powoli wgryzałam się w jej styl i próbowałam odkryć, która z rzuconych mimochodem uwag to ta jedna właściwa wskazówka, która ustawia całą zagadkę.

,,Śmierć na Nilu" nie zaczyna się od zabójstwa. Prawie jedna trzecia powieści to budowanie klimatu, przedstawienie kolejnych bohaterów dramatu oraz pełne napięcia wyczekiwanie. Wiemy, że coś się stanie, że ktoś musi stracić życie i nawet dosyć mocno jest to ukierunkowane ale mimo wszystko cały czas autorka trzyma nas w napięciu, spokojnie i po swojemu rozgrywając tę partię. Dużo uwagi poświęca każdej z postaci, pozwala ich poznać, oswoić się z nimi oraz zacząć snuć wnioski. Ale to dopiero zbrodnia uwalnia całą lawinę zdarzeń i sprawia, że tak misternie stopniowane napięcie wybucha a zaraz potem do dzieła...