Angelfall. Opowieść Penryn o końcu świata

2013-04-17
2013-04-17
2012-01-01
Jacek Konieczny
apokalipsa koniec świata anioły postapokalipsa dystopia Jacek Konieczny urban fantasy

„Aniele, stróżu…” Niszcz! Zabij!

Na półkach: , , , , , , , ,

Świetna książka nie mogłam się od niej oderwać 😊 czyta się błyskawicznie. Akcja dzieje się cały czas.
Dawno nie czytałam książek o Aniołach a w niej nie dość że są, przepiękne stworzenia zwane demonami to jeszcze jest Apokalipsa i jej opis. Na pewno większej liczbie osób się spodoba.
Opis bitew, ukrywanie się, ucieczka, zakazane zauroczenie. A końcówka książki OMG! Kosmos, aż nie mogłam w to uwierzyć.
Coś genialnego i biorę się za kolejny tom. Muszę dowiedzieć się co będzie dalej...

Po przeczytaniu niektórych komentarzy nastawiałam się na przyjemny, acz względnie denny romans z aniołem i końcem świata w tle. Dostałam przyzwoitą powieść postapokaliptyczną z ciekawą narracją w czasie teraźniejszym. Na kartach książki wciąż coś się dzieje, bohaterowie są dość dobrze wykreowani, nie irytują i zachowują się w miarę racjonalnie, biorąc pod uwagę okoliczności. Archanioł Raffe, jak na istotę niebiańską i długowieczną, jest bardzo ludzki i nie wysławia się zbyt elokwentnie. To spory minus książki. Z drugiej strony, widać że w Angelfall wątek nadprzyrodzony nie ogranicza się do uskrzydlonych przystojniaków miotających mieczami, lecz autorka zaczerpnęła nieco z Biblii. Córy człowiecze, znajomość czyjegoś imienia dająca nad nim władzę - to motywy z religii monoteistycznej. Osobiście tego właśnie oczekuję od książek wykorzystujących motywy znane z jakiejś religii czy wierzenia, że będą przynajmniej częściowo bazowały na realnych założeniach danej religii. Nieważne czy byłaby to książka osadzona w mitycznej Grecji, nordyckiej wsi, czy w San Francisco podczas biblijnego końca świata. Takie zabiegi pozwalają mi mocniej się wczuć i uwierzyć w daną historię. Może drobiazg, lecz cieszy. Z chęcią sprawdzę jak będzie w kolejnym tomie.

Mało kiedy robię reread książek. Seria Angelfall jest jednak jedną z tych, które chce się przeczytać ponownie! <3

Uwielbiam świat wykreowany przez autorkę. Jest taki inny, niespotykany w innych powieściach. Apokalipsa, anioły, które chcą zniszczyć świat, ludzie walczący o przetrwanie. A w tym wszystkim rodzące się zauroczenie pomiędzy aniołem a córą człowieczą <3

Już od pierwszej strony jesteśmy w samym sercu akcji. 17letnia Penryn jest świadkiem walki aniołów (czyżby się między sobą buntowały?) Niespodziewanie jeden z nich uprowadza jej niepełnosprawną młodszą siostrę. Penryn postanawia pomóc rannemu aniołowi, mając nadzieje, że ten doprowadzi ją do gniazda, skąd będzie mogła uratować małą Paige. Jakby tego było mało, gdzieś znika jej szalona matka. Czy Penryn będzie w stanie odnaleźć swoją rodzinę?

Ile tu się dzieje! Na każdej stronie! Choćbym chciała jakoś bardziej nakreślić fabułę, to się nie da! Za dużo wątków, zbyt wiele spoilerów. Wiedzcie jednak, że wyobraźnia autorki powala z nóg! Pokochałam ten świat całą sobą i pewnie jakaś cząstka mojego umysłu na zawsze w nim pozostanie. Wielbie! <3 I jeszcze kiedyś na pewno tutaj wrócę :D

Już od...

Świetnie się bawiłam czytając tę książkę. Nie mogłam się oderwać.
Już dawno nie czytałam nic podobnego i tego właśnie było mi trzeba.
Swoją historię z czytaniem rozpoczynałam od książek z motywem aniołów i nadal jak widać go uwielbiam. Bardzo ciekawy pomysł na fabułę, fajne, różnorodne postacie. Książka jest przyjemna, ale również miejscami mroczniejsza niż można by się spodziewać.

Świetnie się bawiłam czytając tę książkę. Nie mogłam się oderwać.
Już dawno nie czytałam nic podobnego i tego właśnie było mi trzeba.

Trochę mnie zaskoczyło, jak bardzo się polubiliśmy i autentycznie byłam zdziwiona, jak szybko mi zleciał czas podczas słuchania, bo zanim się zorientowałam już był koniec, a ja chcę drugi tom :O. Patrząc z punktu widzenia roku 2024 to tutaj nie ma w sumie nic odkrywczego, ale ta książka sprawiła mi ogrom radości - nawet dziś jest to dość oryginalny sposób na koniec świata. Poza tym każda z tych postaci jest jakaś i nawet ja ze swoją koszmarną pamięcią do imion pamiętam te najważniejsze i sporo pobocznych. Uwielbiam też relację Penryn i Raffy, są świetni.

Poza tym klimat tej książki przypomniał mi wszystkie ukochane młodzieżówki i nie mogłam przestać się uśmiechać ♥.

Książka typowo młodzieżowa, za dużo wzdychania do mięśni anioła. Sposób pisania od samego początku działał mi na nerwy, jakby 15-latka pisała opowiadanie. Spodziewałam się czegoś lepszego po tak wysokiej ocenia, ja nie doczytałam do końca.

przeczytane po raz drugi i nadal bardzo dobre. oczywiście to nie lektura jakichś wyższych lotów :D takie guilty pleasure na wakacje :)

odpuszczam po przeczytaniu ok połowy drugiej części- słabe to, niespójne i naiwne, pomysł na początku dobry ale potem już coraz gorzej, a już anioły eksperymentujące i tworzące potwory z dzieci- to było przegięcie :(

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fajny pomysł, niestety książka słaba. Można było stworzyć całe uniwersum aniołów, odpowiedzieć jak to się stało, że są na ziemi, mnóstwo smaczków itd. Tymczasem dostaliśmy jakąś słabą historię o dziewczynce i jednym aniele. Bardzo to wszystko proste i nieskomplikowane, jakby opowiadanie wymyślone w liceum na religii. Nie podobało mi się.

Fabuła z potencjałem, ale niestety niewykorzystanym. Bohaterka mogłaby mieć trochę więcej lat by jej relacje z wiekowym aniołem nie były takie niesmaczne.