rozwińzwiń

Angelfall. Opowieść Penryn o końcu świata

Okładka książki Angelfall. Opowieść Penryn o końcu świata Susan Ee Patronat Logo
Patronat Logo
2013-04-17
Data 1. wydania:
2012-01-01
Jacek Konieczny
apokalipsa koniec świata anioły postapokalipsa dystopia Jacek Konieczny urban fantasy

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

„Aniele, stróżu…” Niszcz! Zabij!

2492 412 41

2010

Trochę mnie zaskoczyło, jak bardzo się polubiliśmy i autentycznie byłam zdziwiona, jak szybko mi zleciał czas podczas słuchania, bo zanim się zorientowałam już był koniec, a ja chcę drugi tom :O. Patrząc z punktu widzenia roku 2024 to tutaj nie ma w sumie nic odkrywczego, ale ta książka sprawiła mi ogrom radości - nawet dziś jest to dość oryginalny sposób na koniec świata. Poza tym każda z tych postaci jest jakaś i nawet ja ze swoją koszmarną pamięcią do imion pamiętam te najważniejsze i sporo pobocznych. Uwielbiam też relację Penryn i Raffy, są świetni.

Poza tym klimat tej książki przypomniał mi wszystkie ukochane młodzieżówki i nie mogłam przestać się uśmiechać ♥.

Książka typowo młodzieżowa, za dużo wzdychania do mięśni anioła. Sposób pisania od samego początku działał mi na nerwy, jakby 15-latka pisała opowiadanie. Spodziewałam się czegoś lepszego po tak wysokiej ocenia, ja nie doczytałam do końca.

przeczytane po raz drugi i nadal bardzo dobre. oczywiście to nie lektura jakichś wyższych lotów :D takie guilty pleasure na wakacje :)

odpuszczam po przeczytaniu ok połowy drugiej części- słabe to, niespójne i naiwne, pomysł na początku dobry ale potem już coraz gorzej, a już anioły eksperymentujące i tworzące potwory z dzieci- to było przegięcie :(

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fajny pomysł, niestety książka słaba. Można było stworzyć całe uniwersum aniołów, odpowiedzieć jak to się stało, że są na ziemi, mnóstwo smaczków itd. Tymczasem dostaliśmy jakąś słabą historię o dziewczynce i jednym aniele. Bardzo to wszystko proste i nieskomplikowane, jakby opowiadanie wymyślone w liceum na religii. Nie podobało mi się.

Fabuła z potencjałem, ale niestety niewykorzystanym. Bohaterka mogłaby mieć trochę więcej lat by jej relacje z wiekowym aniołem nie były takie niesmaczne.

7,25/10

Książki z lat około roku 2010 mają swój specyficzny styl. Także w 'Angelfall' to czuć. Czy to źle? Wcale.

Muszę jednak dodać TW, czego zwykle nie robię, bo mnie już mało co rusza xD
TW: dość drastyczne opisy ofiar

Paige, siostra Penryn, zostaje porwana przez anioły. Penryn wyrusza jej na ratunek z pomocą Raffa - anioła, którego uratowała od śmierci.

Tak najprościej i najkrócej można opisać fabułę, bo to jest głównym motywem. Przypominała mi grę 'The Last of Us': świat po apokalipsie i mój 'ukochany' gatunek misji, czyli misja eskortowa kogoś z miejsca na miejsce. (Oczywiście to jest sarkazm z tym 'ukochanym' typem, bo nienawidzę tego typu misji :D). Ma też vibe z 'Zaraza' Laury Thalassy, więc tym chętniej chciałam to przeczytać.

Tu jakiś ruch oporu, tam jakiś powalony budynek, gdzie indziej złodzieje czy zdesperowani bezdomni. Ogółem nie czytało się tego źle. Cały czas coś się działo, było sporo ucieczek i dużo planowania.

Jak to bywa w tych starszych książkach: nie mamy tu silnego wątku romantycznego. Penryn prze do przodu po to, by uratować siostrę i nie w głowie jej amory. Dlatego właśnie lubię czasem poczytać te starsze powieści.

Zaciekawiło mnie na tyle, że chętnie sięgnę po drugi tom, choć nie trzeba, bo zakończenie jest. Są jednak zostawione 'furtki' dla kontynuacji, nie zmuszają one jednak do dalszego czytania.

7,25/10

Muszę jednak dodać TW, czego zwykle nie robię, bo mnie już mało co rusza xD
TW: dość drastyczne opisy ofiar

Tak...

Z jednej strony nieco sztampowa, bo opowiada o niesamowicie przystojnym, silnym i tajemniczym samcu i delikatnej, średnio ogarniętej dziewoi, która okazuje się robić RZECZY.
Niestety na razie, poza matką Penryn, nie można mówić o jakiejkolwiek kreacji bohaterów pobocznych, przez co historia wydaje się dość płytka. Mam nadzieję, że z czasem świat stanie się nieco głębszy.

Z drugiej jednak sama idea aniołów, które zstąpiły, by siać postach, jest bardzo ciekawa i niespotykana. Fabuła zdążyła mnie kilkukrotnie zaskoczyć, szczególnie w przypadku siostry głównej bohaterki....

,,- Powinnaś wiedzieć , że .. w sumie niespecjalnie cię lubię”

Angelfall. Seria, którą chciałam przeczytać jak tylko przeczytałam opis pierwszej części najpierw na Amazonie, później na Lubimyczytać. Gdy w końcu udało mi się kupić pierwszy tom ( ponieważ seria była wydawana w 2013 i obecnie nie ma jej w księgarniach) zostawiła mnie, z mieszanymi uczuciami.

Ziemię ogarnęły ciemności a bezwzględni najeźdźcy – anioły sprowadziły ludzi do poziomu zwierzęcia. 17-letnia Penryn wyrusza w pościg. Jej siostrę porwały anioły i aby ją odzyskać musi połączyć siły z swym wrogiem. Razem przemierzają wyludnioną Kalifornię i wkrótce będą musieli stanąć przed wyborem – po której ze stron się opowiedzą ?

Przyznam, że wciąż nie wiem co o niej sądzić. Moja miłość do niej umarła tak szybko jak się zaczęła. Początek zapowiadał się dobrze. Mamy tu ciekawy pomysł na fabułę, w postaci odwrócenia roli aniołów – przecież to one miały nas ochraniać od zła wszelkiego , czyż nie ? Tymczasem, tu stały się największym koszmarem ludzi .Akcja była płynna, coś się działo od początku, stopniowo także poznawaliśmy świat i bohaterów. Później jednak zaczęło coś się psuć.

Penryn , która na początku była kreowana na silną dziewczynę, radzącą sobie z młodszą siostrą oraz chorą psychicznie matką , zaczęła zachowywać się irracjonalnie. Starała się na każdym kroku udowodnić aniołowi jaka to ona nie jest zaradna i ogarnięta, liczyła na podziękowanie w sytuacji gdzie oboje mogli zginąć przez jej błędy i na własne życzenie pakowała się w kłopoty.

Raffe za to jest nijaki. Nie wyróżnia się niczym ciekawym, oprócz tego, że jest aniołem i dysponuje mocami. Nie poczułam do niego nic szczególnego, prócz zażenowania jego zachowaniem w drugiej części.

Kolejnym ( jak dla mnie) minusem jest przemoc a raczej jej niektóre sceny. Czytając opis zdawałam sobie sprawę, że będzie ona mroczna a co za tym idzie brutalna , ale poziom niektórych scen mnie skutecznie odrzucał. Było to dla mnie za dużo niczym jumpscare w horrorze, gdzie najpierw jest spokojnie a potem napotykamy zmasakrowane zwłoki. Nie.Po prostu, nie.

,,- Powinnaś wiedzieć , że .. w sumie niespecjalnie cię lubię”

Ziemię...

Muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona tą książką. Już dawno żadna książka mnie tak nie przetrzymała przy sobie i nie pozwalała się oderwać.

Spodziewałam się pięknego fantastycznego świata aniołów, a tu dostajemy postapokaliptyczną Ziemię, gdzie ludzie zostają sprowadzeni do roli niepotrzebnego robactwa. Główna bohaterka zaradna i konsekwentna, a przy tym i delikatna i kobieca. Taka jak niejedna z nas.

Na początku ciężko mi było się przyzwyczaić do stylu pisania autorki - w pierwszej osobie czasu teraźniejszego: idę, robię, otwieram... ale historia zaciekawia już od pierwszych rozdziałów i szybko przestało mi to przeszkadzać.

Nie rozumiem tylko, czemu te książki leżą w bibliotece w dziale młodzieżowym. Osobiście nie dałabym tej książki nastolatce, ponieważ niektóre sceny są naprawdę brutalnie napisane.

Polecam wszystkim, którzy lubią takie fantystyczne klimaty osadzone w realnym, aczkolwiek zmienionym świecie.

5 260
    5 252