Czas wojny

Darmowe dodatki Edytuj książkę
War horse
I wojna światow, koń, Spielberg
arachne

Niezwykłej urody ogier o imieniu Joey zostaje odebrany młodemu opiekunowi i sprzedany do kawalerii brytyjskiej. Po nieudanym ataku najpierw trafia w ręce Niemców i służy, jako koń pociągowy potem opiekują się nim na farmie francuscy rolnicy, a następnie znów służy w armii niemieckiej. Na koniec trafia do brytyjskiego szpitala dla koni i tam odnajduje go poprzedni opiekun. I Wojna Światowa...

I Wojna Światowa widziana oczami konia. Obiektywny obraz świata ogarniętego szaleństwem wojny, postaw ludzi po obu stronach frontu. W książce nie znajdziemy żadnej oceny zdarzeń. Przedstawione sceny same wymuszają na nas refleksję nad bezsensem konfliktu. Wzruszająca i zmuszająca do przemyśleń opowieść dla wszystkich.

Na podstawie książki Steven Spielberg nakręcił film pod tym samym tytule.

Premiera filmu w Polsce: 13 stycznia 2012 r.

źródło opisu: http://www.auditus.pl

źródło okładki: auditus.pl

Leeloo_Dallas | 2016-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Ta książka jest dla mnie prawdziwą niespodzianką. Sięgnęłam po nią przypadkiem potrzebując odpoczynku od bieżącej lektury. Jest cieniutka, taka w sam raz na jeden wieczór.
Już na drugiej stronie dopadło mnie wzruszenie, objawiające się zaciśniętym gardłem i to uczucie nie opuściło mnie do końca lektury. Od czasu do czasu potęgowało się tylko wywołując szklistość oczu, która przeszkadzała w czytaniu.
Bo ta książka powstała z miłości do koni. Do ich piękna, delikatności i wytrwałości zarazem. Do ich mądrości i wrażliwości, siły i słabości. Książka napisana została z myślą o ludziach, którzy w czasie I wojny światowej traktowali je jak wojennych towarzyszy i chcieli ocalić z wojennej pożogi.

Bo tych koni nie powinno tam być. One nie pasują do wojennego krajobrazu. Są jak barwne motyle lub kwiaty na kupie gnoju i błota. Gdy kochasz konie nie ważne kim jesteś; Niemcem, Anglikiem czy Francuzem. Ta miłość wzniesie Cię ponad wojenne podziały. Bo wojna to bzdura, więc ocalmy to, co dobre...

Jolka | 2017-10-27
Przeczytana: 27 października 2017

"Czas wojny"-to książka,która zdobyłam w konkursie.Przeleżała na półce chyba z rok bo sądziłam,że nie ma w sobie nic takiego bym po nią sięgnęła.A jednak.Nie sądziłam,że tak mała książka będzie w stanie wycisnąć ze mnie łzy i to z książki,której głównym narratorem będzie koń,niesamowity koń -Joey.To właśnie z perspektywy tego wzbudzającego u wszystkich zachwyt wierzchowca poznajemy dramatyczne oblicze I wojny światowej. Jest książką uczącą przyjaźni i empatii. Nakłania nas do przemyślenia sprawy jaką jest wojna. Pokazuje, że po jednej i drugiej stronie bardzo często walczą i giną niewinni ludzie, którzy w normalnych warunkach bardzo możliwe, że byli by przyjaciółmi.Wydaje mi się,ze jeśli szukamy w książce czegoś wartościowego i mądrego to właśnie" Czas wojny " do takich należy .A dopiero po jej przeczytaniu na pewno warto iść na film :-)

Książka o prawdziwej przyjaźni, o rozłące, bólu, tęsknocie, o wojnie.

Usłyszałam o tej książce tak naprawdę dopiero kiedy została nakręcona ekranizacja, która dostała w 2012 aż sześć nominacji do Oscarów oraz wielu innych nagród.

Jest to cienka książka, którą czyta się bardzo szybko i przyjemnie.
Treść książki opowiedziana z perspektywy konia. Towarzyszymy Joey'owi w jego wędrówce.
Pomimo tego, że większa część akcji toczy się na wojnie uważam, że książka ta jest bardzo przyjemną i ciepłą historią.
Pokazana bezinteresowna i piękna przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem.
Chyba właśnie dlatego, że całą historię widzimy z perspektywy Joey'a powoduje, że dostajemy czyste, bezinteresowne i szczere uczucia co jest niejednokrotnie bardzo trudne do znalezienia u ludzi.

Warto przeczytać tą książkę. POLECAM!

ivv | 2016-05-30

Najpierw obejrzałam sztukę teatralną na podstawie książki i się w niej zakochałam :) Była przepiękna!

Narratorem opowieści jest koń Joey i obawiałam się, że przez to będzie się gorzej czytało, ale było ok - czyta się szybko.
Końcówka wzruszająca.
Polecam!

Anne_Joy | 2015-05-19
Na półkach: Przeczytane, Z opinią
Przeczytana: 19 maja 2015

Czasy I wojny światowej. Niezwykła, wzruszająca i naprawdę genialna opowieść o losach pewnego pięknego i bohaterskiego konia imieniem Joey, którego zawierucha wojenna zmusi do wykonywania wielu różnych zadań na obu frontach wojennych. Zmienne losy konia mają swój początek w Anglii, gdzie jego właścicielem staje się 15-letni Albert. Gdzie natomiast Joey znajdzie się na końcu? Warto się przekonać! Najbardziej pomysłowe w tej historii jest oczywiście oddanie głosu samemu koniowi, dzięki czemu dokładnie wiemy, co myśli i czuje w każdej sytuacji. Taki zabieg ze strony autora pozwala nam chyba jeszcze bardziej docenić, jak mądre i wspaniałe są to zwierzęta. Szczerze polecam i jestem bardzo ciekawa ekranizacji:)

Moja ocena: 6/6 lub 9/10

Madeleine | 2015-05-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 03 maja 2015

Śliczna książka, której historia opowiadana jest oczami konia. Dobra dla miłośników zwierząt, jak i tych, którzy uważają, że zwierzęta nie myślą a może nawet nie czują - skłoni do refleksji.
Bywały momenty, że fabuła wydawała się trochę naciągana, ale nikt przecież nie wie, co tak naprawdę siedzi w głowach naszych czworonożnych podopiecznych.
Kilkakrotnie wzruszyła do łez, choć tak jak pisali niektórzy, zwiększenie objętości książki o dodatkowe opisy, mogłyby bardziej osadzić nas w tematyce wojny, ale może nie o wojnę autorowi chodziło a o uczucia i odczucia zwierzęcia w sytuacji, której do końca nie rozumie.
Książka nadająca się dla czytelników w każdym wieku.

Karolina | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Historia opowiedziana z punktu widzenia zwierzęcia...coś nowego i bardzo interesującego. Teraz możemy dowiedzieć się co czują nasi najlepsi przyjaciele, a czego nie możemy usłyszeć. Wiem, że to jest literacka fikcja, ale gdyby się nad tym dobrze zastanowić to wszystko co zostało w tej książce opisane okazuje się być możliwe. Mam 3 psy i kota, gdyby coś się im przytrafiło, nie wiem co bym zrobiła, a na widok bezdomnego psa mam ochotę wrócić do domu i przytulić swój cały zwierzyniec, dlatego nie mogę zrozumieć dlaczego jedni kochają zwierzęta i potrafią zrobić dla nich wszystko, a drudzy...szkoda słów, pewnie sami będziecie wiedzieć o co mi chodzi...Gdy piszę tą recenzję, mój kot właśnie śpi na moich nogach. Ścierpłam już, ale nie mam sumienia go budzić, bo tak słodko śpi...pozdrawiam miłośników zwierząt...

MChocolate | 2013-10-04
Przeczytana: 03 października 2013

'Czas wojny ' - wspólna droga konia i człowieka.

Książkę tą kupiłam na wyprzedaży w księgarni, zachęcona niską ceną i dobrymi opiniami znajomych czytelników na jej temat.
Ja sama oceniam przedstawioną w niej historię na bardzo duży plus.
Lektura ta choć dość krótka, bo trwająca tylko cztery godziny, pobudzała we mnie emocje, zmusiła do kilku wzruszeń.
Skłoniła mnie także ( jako, że miejsce w moim domu zajmuje od kilku lat duży pies) do rozważań na temat godnego traktowania zwierząt przez ich właścicieli w prawdziwym codziennym życiu, oddawania im szacunku, przyjaźni i miłości, cierpliwej opieki. Narrator książki cały czas informował mnie o tym co w danej chwili myślał i czuł, opisywał każdego opiekuna jakiego napotkał na swojej drodze – ja spoglądałam momentami znad kartek, na mojego obserwującego wszystko wokół czworonoga i zastanawiałam się z kolei nad jego myślami.
Nawet przez krótką chwilę nie odczułam znużenia samym procesem czytania, czy też zdarzeniami opisywanymi w...

westchnieniem | 2013-10-22
Przeczytana: 19 października 2013

Jestem kolejną osobą co najpierw obejrzała film - potem zaś zabrała się za książkę.
Bardzo lubię film jak i książkę, ale tak naprawdę nie można powiedzieć, że film był lepszy od książki, bo książka dość się od niego różni. Reżyser dodał swoje wątki, a czasem pousuwał co mu nieodpowiadało, zmieniając fabułę, więc jak można oceniać te dwie rzeczy jakby to było to samo?
Książka wywarła na mnie wrażenie i choć jest krótka to bardzo przyjemnie mi się ją czytało i nawet popłynęły mi łzy. Przyjaźń wszystko przetrwa. Naprawdę polecam nie tylko koniarzom.

Sarah | 2012-04-12

Piękna i wzruszająca opowieść o odwadze , lojalności , przyjaźni i poświeceniu.