War Horse

Okładka książki War Horse Michael Morpurgo
Okładka książki War Horse
Michael Morpurgo Wydawnictwo: Replika Ekranizacje: Czas wojny (2012) literatura piękna
War horse
Replika
2024-02-27
2012-03-06
2007-04-01
Ekranizacje:
Czas wojny (2012)
I wojna światow koń Spielberg

Czy macie takie książki do których uwielbiacie wracać i niezależnie ile razy je czytaliście to za każdym razem wywołują w Was ogromne emocje i dostarczają wielu wzruszeń?
Ja mam kilka takich powieści, ale zdecydowanie jedną z moich ulubionych jest #warhorse #michaelmorpurgo. Ta historia, zekranizowana również przez samego #stevenspielberg, to od początku do końca opowieść o tym jak wspaniała jest przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem, jak straszne jest oblicze wojny, ale że nawet w najgorszych sytuacjach jest promyk nadziei. To też obraz, że zwierzęta są często mądrzejsze i lepsze od nas ludzi i dają nam przykład jak powinniśmy żyć, zmienić stosunek do samych siebie i przestać być egoistami.
War Horse to niesamowita opowieść, która opowiada o losach Joeya, pięknego kasztanowatego źrebaka, który zostaje sprzedany armii brytyjskiej i wysłany na front. Tam przeżywa wiele przygód, poznaje różnych ludzi i zwierzęta, a przede wszystkim tęskni za swoim dawnym właścicielem, Albertem, który postanawia go odnaleźć. To właśnie z perspektywy Joeya czytelnik poznaje Wielką Wojnę i chyba to jest tak urzekające i niesamowite w tej książce.
Autor, Michael Morpurgo, z wielką wrażliwością i umiejętnością oddaje emocje i myśli głównego bohatera, a także pokazuje okrucieństwo i bezsens wojny. Jego styl jest prosty, ale zarazem piękny i sugestywny. Czytając tę książkę, czujemy się, jakbyśmy byli obok Joeya, współczuli mu, kibicowali mu i podziwiali jego odwagę i wierność.
Powieść Morpurgo opowiada o Wielkiej Wojnie, ale niestety jest cały czas aktualna, bo nie potrafimy żyć bez przemocy, walki o władzę i pieniądze. To niesamowite jak uniwersalną historię opisał autor i jak wzruszająco i delikatnie potrafi oswoić młodych czytelników z tematem wojny.
Ta opowieść jest uniwersalna, a narracja z perspektywy konia to majstersztyk. Aż trudno uwierzyć, że ta powieść dopiero po 20 latach od pierwszego wydania odniosła sukces.
Polecam tą książkę każdemu, bo jest ona dla czytelników w każdym wieku. Dostarcza dużą dawkę emocji, prowokuje do przemyśleń, daje nadzieję. To powieść, która sprawi, że spojrzycie inaczej na świat i na zwierzęta, które nas otaczają i na pewno zapadnie Wam w pamięci. U mnie w rodzinie często sobie ją wspominamy.
Dodatkowo możecie obejrzeć też film. Jestem ciekawa czy Was też tak poruszy jak mnie? Ja za każdym razem płaczę.

Konie od zawsze były integralną częścią wojen i konfliktów zbrojnych.
W czasach wojny, konie były wykorzystywane do transportu żołnierzy i sprzętu, do jazdy kawaleryjskiej oraz do ciągnięcia artylerii.
Służyły jako zwierzęta pociągowe, transportujące zaopatrzenie i rannych, a także do jazdy kawaleryjskiej.

W niektórych krajach, takich jak Polska, konie były również wykorzystywane do celów symbolicznych, jako element tradycji i dumy narodowej.
Jednakże z upływem czasu, rola koni w czasach wojny znacząco zmalała, a ich wykorzystanie w wojsku stało się coraz rzadsze.

"War Horse. Czas wojny" to poruszająca historia o przyjaźni, lojalności i próbie przetrwania w brutalnych realiach wojny. Książka ukazuje, jak konie, podobnie jak ludzie, cierpią i przetrwują w czasach konfliktu.
Michael Morpurgo w sposób bardzo sugestywny pokazuje nam świat z punktu widzenia konia, co sprawia, że czytelnik może lepiej zrozumieć ich emocje i doświadczenia.
Książka ta porusza ważne tematy, takie jak przywiązanie do zwierząt, solidarność czy dążenie do przetrwania w trudnych warunkach.
Cała historia inspiruje do refleksji nad ludzką naturą i wartością przyjaźni.

Piękna i bardzo poruszająca książka dla każdego 🥹❤️

Konie od zawsze były integralną częścią wojen i konfliktów zbrojnych.

W niektórych krajach, takich jak Polska, konie były również...

"War Horse. Czas wojny" to książka autorstwa Michaela Morpurgo. Akcja rozpoczyna się tuż przed nadejściem I wojny światowej. Historia skupia się wokół silnej więzi, jaką utworzył młody Albert z koniem Joeyem, którym opiekował się od źrebaka. Niestety wojna zaburzy tę piękną relację, ale czy rozdzieli naszym bohaterów na zawsze?

Jeśli jesteście fanami takich historii jak "Czarny książę" czy "Mustang z Dzikiej Doliny", ta pozycja będzie dla Was idealna! Lektura złamie Wam serce, a nawet doprowadzi to łez.

Na dosyć dokładnym tle historycznym mamy przedstawioną fabułę oczami konia. Zobaczymy w książce wielu bohaterów i zwykle będą naszego Joeya traktować albo z szacunkiem i podziwem, albo wręcz odwrotnie. Tytuł ten dużo mówi nam o miłości do zwierząt i pokazuje, że przeżywają radosne i bolesne chwile, tak samo jak my. Autor zwraca uwagę na przerażające realia wojny i pokazuje perspektywę zarówno zwierząt, jak i ludzi.

Książka ma formę, która może przyciągać młodszych czytelników: nie jest długa, czcionka jest duża, a rozdziały krótkie. Pojawiają się też piękne ilustracje. Aczkolwiek moim zdaniem lepsza byłaby dla starszego odbiorcy ze względu na wiele okropieństw wojny, które były w niej przedstawione.

Tytuł ten można przeczytać naprawdę błyskawicznie, mimo ciężkiej tematyki. Podeszłam do lektury bardzo emocjonalnie i jestem zachwycona przedstawioną historią. Jeśli chcecie przeczytać naprawdę poruszającą książkę, która daje nam jednak światełko nadziei, to ogromnie polecam tę pozycję!

Jeśli jesteście fanami takich historii jak...

W tę środę, w moje ręce wpadła niezwykła książka autorstwa Michaela Morpurgo zatytułowana „Czas wojny/War Horse”. Z wypiekami na twarzy przeczytałem ją w jeden wieczór bo jej niezwykła narracja oraz fabuła wzruszyły mnie jak rzadko kiedy i niemal od samego początku wciągnęły bez reszty.

„Czas wojny” to porywająca powieść osnuta wokół I wojny światowej, a jej głównym bohaterem jest niezwyciężony koń o imieniu Joey. W 1914 roku zwierzę zostaje sprzedane brytyjskiej armii i od tamtego momentu jego los związany jest z żołnierzami różnych nacji, którzy walczą na krwawych frontach wojny.

Bardzo zdziwił mnie fakt, że autor miał spore trudności z wydaniem swojej książki. Jego powieść została doceniona dopiero po pewnym czasie, a po latach sam Steven Spielberg zdecydował się by przenieść jej fabułę na wielki ekran. Tak powstał film, który zyskał sporą popularność, wiele nagród i nominacji do najważniejszych, światowych nagród.

Fabuła zawiera w sobie elementy tak zwanej opowieści inicjacyjnej jak i dramatu wojennego. Wątki przyjaźni pomiędzy chłopcem a koniem albo te dotyczące opieki wojskowych nad zwierzętami czy w końcu samo zakończenie sprawiły, że autentycznie wzruszyłem się na samą myśl o tamtych czasach i bezinteresowności człowieka wobec drugiej bezbronnej istoty.

Takie książki jak ta pozwalają wierzyć nam w to, że szlachetność, honor, aż wreszcie zdolność do poświęceń, to wciąż ważne cechy ludzkie, które warto w sobie pielęgnować. A przyjaźń zawarta raz na całe życie potrafi przetrwać najgorszy czas.
Polecam!

Cudna historia!

Cudna historia!

Bardzo ciepła, pełna uroku powieść idealna dla miłośników zwierząt, a szczególnie koni. Oryginalny zabieg uczynienia czworonoga narratorem.

Niesamowita historia o przyjaźni pomiędzy chłopcem i koniec, która jest w stanie przetrwać wszystko.

Bardzo miło i szybko się ją czyta, łatwo też przyzwyczaiłam się do pierwszoosobowej narracji, a myślałam, że będzie mi się to bardziej odznaczało w czasie czytania. W ciekawy sposób przedstawiona została wojna, taki ludzki. Aczkolwiek sceny były dość krótkie i, dla mnie troszkę zbyt krótkie, aby poczuć te wydarzenia. Może to jednak i dobre przedstawienie, bo w takich strasznych chwilach czas potrafi lecieć naprawdę szybko. Jeśli chodzi o postaci, to najbardziej podobało mi się, w jaki sposób przedstawiona była więź między Joeyem i Topthornem. Bardzo podobały mi się również postacie, które Joey spotykał na swojej drodze.

Swego czasu znalazłam tą książkę, na jakiejś wyprzedaży, pomyślałam wtedy, że skoro mogę za parę złotych mieć książkę która była pierwowzorem świetnego dla mnie filmu, który kilkukrotnie wcześniej widziałam, to czemu nie?
Już w księgarni zaskoczyła mnie jej objętość – książka ma ledwo 160 stron, czyli niewiele jak na ponad 2 godzinny film.
Co jednak do recenzji samej książki – jest to cudowana lektura! Książkę której narratorem jest koń czyta się świetnie! Lektura przenosi Nas do czasów 1 wojny światowej i opisując przygody konia pokazuje realia tamtych czasów. Bez wątpienia jest to też książka o wielkiej przyjaźni zwierzaka i jego właściciela – przyjaźni której nie jest wstanie zakłócić nawet wojna. Co najważniejsze krótka lektura potrafi wzruszyć, rozbawić, wciągnąć, zaciekawić i skłonić do przemyśleń o wojnie, o miłości, przyjaźni i poświęceniu, o traktowaniu w jej czasie zwierząt ale i ludzi, o ludzko zwierzęcych relacjach, o losie służących Nam czworonogów gdy przestają być potrzebne.
Naprawdę wartościowa lektura, którą moim zdaniem naprawdę warto przeczytać.

Co jednak do recenzji samej...

"Czas wojny"-to książka,która zdobyłam w konkursie.Przeleżała na półce chyba z rok bo sądziłam,że nie ma w sobie nic takiego bym po nią sięgnęła.A jednak.Nie sądziłam,że tak mała książka będzie w stanie wycisnąć ze mnie łzy i to z książki,której głównym narratorem będzie koń,niesamowity koń -Joey.To właśnie z perspektywy tego wzbudzającego u wszystkich zachwyt wierzchowca poznajemy dramatyczne oblicze I wojny światowej. Jest książką uczącą przyjaźni i empatii. Nakłania nas do przemyślenia sprawy jaką jest wojna. Pokazuje, że po jednej i drugiej stronie bardzo często walczą i giną niewinni ludzie, którzy w normalnych warunkach bardzo możliwe, że byli by przyjaciółmi.Wydaje mi się,ze jeśli szukamy w książce czegoś wartościowego i mądrego to właśnie" Czas wojny " do takich należy .A dopiero po jej przeczytaniu na pewno warto iść na film :-)

• Literatura angielska
  • Konie