978-0439796637
wojna, przyjaźń, miłość, koń,
angielski
Donnie

Joey is a warhorse, but he wasn't always. Once, he was a farm horse and a gentle boy named Albert was his master. Then World War I came storming through and everything changed. Albert's father sells Joey to the army where the beautiful, red-bay horse is trained to charge the enemy, drag heavy artillery, and carry wounded soldiers not much older than Albert off of battlefields. Amongst the...

Amongst the clamoring of guns and slogging through the cold mud, Joey wonders if the war will ever end. And if it does, will he ever find Albert again?

źródło opisu: Scholastic, 2007

źródło okładki: www.scholastic.com/teachers/book/war-horse

Leeloo_Dallas | 2016-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Ta książka jest dla mnie prawdziwą niespodzianką. Sięgnęłam po nią przypadkiem potrzebując odpoczynku od bieżącej lektury. Jest cieniutka, taka w sam raz na jeden wieczór.
Już na drugiej stronie dopadło mnie wzruszenie, objawiające się zaciśniętym gardłem i to uczucie nie opuściło mnie do końca lektury. Od czasu do czasu potęgowało się tylko wywołując szklistość oczu, która przeszkadzała w czytaniu.
Bo ta książka powstała z miłości do koni. Do ich piękna, delikatności i wytrwałości zarazem. Do ich mądrości i wrażliwości, siły i słabości. Książka napisana została z myślą o ludziach, którzy w czasie I wojny światowej traktowali je jak wojennych towarzyszy i chcieli ocalić z wojennej pożogi.

Bo tych koni nie powinno tam być. One nie pasują do wojennego krajobrazu. Są jak barwne motyle lub kwiaty na kupie gnoju i błota. Gdy kochasz konie nie ważne kim jesteś; Niemcem, Anglikiem czy Francuzem. Ta miłość wzniesie Cię ponad wojenne podziały. Bo wojna to bzdura, więc ocalmy to, co dobre...

Jolka | 2017-10-27
Przeczytana: 27 października 2017

"Czas wojny"-to książka,która zdobyłam w konkursie.Przeleżała na półce chyba z rok bo sądziłam,że nie ma w sobie nic takiego bym po nią sięgnęła.A jednak.Nie sądziłam,że tak mała książka będzie w stanie wycisnąć ze mnie łzy i to z książki,której głównym narratorem będzie koń,niesamowity koń -Joey.To właśnie z perspektywy tego wzbudzającego u wszystkich zachwyt wierzchowca poznajemy dramatyczne oblicze I wojny światowej. Jest książką uczącą przyjaźni i empatii. Nakłania nas do przemyślenia sprawy jaką jest wojna. Pokazuje, że po jednej i drugiej stronie bardzo często walczą i giną niewinni ludzie, którzy w normalnych warunkach bardzo możliwe, że byli by przyjaciółmi.Wydaje mi się,ze jeśli szukamy w książce czegoś wartościowego i mądrego to właśnie" Czas wojny " do takich należy .A dopiero po jej przeczytaniu na pewno warto iść na film :-)

Książka o prawdziwej przyjaźni, o rozłące, bólu, tęsknocie, o wojnie.

Usłyszałam o tej książce tak naprawdę dopiero kiedy została nakręcona ekranizacja, która dostała w 2012 aż sześć nominacji do Oscarów oraz wielu innych nagród.

Jest to cienka książka, którą czyta się bardzo szybko i przyjemnie.
Treść książki opowiedziana z perspektywy konia. Towarzyszymy Joey'owi w jego wędrówce.
Pomimo tego, że większa część akcji toczy się na wojnie uważam, że książka ta jest bardzo przyjemną i ciepłą historią.
Pokazana bezinteresowna i piękna przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem.
Chyba właśnie dlatego, że całą historię widzimy z perspektywy Joey'a powoduje, że dostajemy czyste, bezinteresowne i szczere uczucia co jest niejednokrotnie bardzo trudne do znalezienia u ludzi.

Warto przeczytać tą książkę. POLECAM!

ivv | 2016-05-30

Najpierw obejrzałam sztukę teatralną na podstawie książki i się w niej zakochałam :) Była przepiękna!

Narratorem opowieści jest koń Joey i obawiałam się, że przez to będzie się gorzej czytało, ale było ok - czyta się szybko.
Końcówka wzruszająca.
Polecam!

Anne_Joy | 2015-05-19
Na półkach: Przeczytane, Z opinią
Przeczytana: 19 maja 2015

Czasy I wojny światowej. Niezwykła, wzruszająca i naprawdę genialna opowieść o losach pewnego pięknego i bohaterskiego konia imieniem Joey, którego zawierucha wojenna zmusi do wykonywania wielu różnych zadań na obu frontach wojennych. Zmienne losy konia mają swój początek w Anglii, gdzie jego właścicielem staje się 15-letni Albert. Gdzie natomiast Joey znajdzie się na końcu? Warto się przekonać! Najbardziej pomysłowe w tej historii jest oczywiście oddanie głosu samemu koniowi, dzięki czemu dokładnie wiemy, co myśli i czuje w każdej sytuacji. Taki zabieg ze strony autora pozwala nam chyba jeszcze bardziej docenić, jak mądre i wspaniałe są to zwierzęta. Szczerze polecam i jestem bardzo ciekawa ekranizacji:)

Moja ocena: 6/6 lub 9/10

Madeleine | 2015-05-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 03 maja 2015

Śliczna książka, której historia opowiadana jest oczami konia. Dobra dla miłośników zwierząt, jak i tych, którzy uważają, że zwierzęta nie myślą a może nawet nie czują - skłoni do refleksji.
Bywały momenty, że fabuła wydawała się trochę naciągana, ale nikt przecież nie wie, co tak naprawdę siedzi w głowach naszych czworonożnych podopiecznych.
Kilkakrotnie wzruszyła do łez, choć tak jak pisali niektórzy, zwiększenie objętości książki o dodatkowe opisy, mogłyby bardziej osadzić nas w tematyce wojny, ale może nie o wojnę autorowi chodziło a o uczucia i odczucia zwierzęcia w sytuacji, której do końca nie rozumie.
Książka nadająca się dla czytelników w każdym wieku.

Karolina | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Historia opowiedziana z punktu widzenia zwierzęcia...coś nowego i bardzo interesującego. Teraz możemy dowiedzieć się co czują nasi najlepsi przyjaciele, a czego nie możemy usłyszeć. Wiem, że to jest literacka fikcja, ale gdyby się nad tym dobrze zastanowić to wszystko co zostało w tej książce opisane okazuje się być możliwe. Mam 3 psy i kota, gdyby coś się im przytrafiło, nie wiem co bym zrobiła, a na widok bezdomnego psa mam ochotę wrócić do domu i przytulić swój cały zwierzyniec, dlatego nie mogę zrozumieć dlaczego jedni kochają zwierzęta i potrafią zrobić dla nich wszystko, a drudzy...szkoda słów, pewnie sami będziecie wiedzieć o co mi chodzi...Gdy piszę tą recenzję, mój kot właśnie śpi na moich nogach. Ścierpłam już, ale nie mam sumienia go budzić, bo tak słodko śpi...pozdrawiam miłośników zwierząt...

MChocolate | 2013-10-04
Przeczytana: 03 października 2013

'Czas wojny ' - wspólna droga konia i człowieka.

Książkę tą kupiłam na wyprzedaży w księgarni, zachęcona niską ceną i dobrymi opiniami znajomych czytelników na jej temat.
Ja sama oceniam przedstawioną w niej historię na bardzo duży plus.
Lektura ta choć dość krótka, bo trwająca tylko cztery godziny, pobudzała we mnie emocje, zmusiła do kilku wzruszeń.
Skłoniła mnie także ( jako, że miejsce w moim domu zajmuje od kilku lat duży pies) do rozważań na temat godnego traktowania zwierząt przez ich właścicieli w prawdziwym codziennym życiu, oddawania im szacunku, przyjaźni i miłości, cierpliwej opieki. Narrator książki cały czas informował mnie o tym co w danej chwili myślał i czuł, opisywał każdego opiekuna jakiego napotkał na swojej drodze – ja spoglądałam momentami znad kartek, na mojego obserwującego wszystko wokół czworonoga i zastanawiałam się z kolei nad jego myślami.
Nawet przez krótką chwilę nie odczułam znużenia samym procesem czytania, czy też zdarzeniami opisywanymi w...

westchnieniem | 2013-10-22
Przeczytana: 19 października 2013

Jestem kolejną osobą co najpierw obejrzała film - potem zaś zabrała się za książkę.
Bardzo lubię film jak i książkę, ale tak naprawdę nie można powiedzieć, że film był lepszy od książki, bo książka dość się od niego różni. Reżyser dodał swoje wątki, a czasem pousuwał co mu nieodpowiadało, zmieniając fabułę, więc jak można oceniać te dwie rzeczy jakby to było to samo?
Książka wywarła na mnie wrażenie i choć jest krótka to bardzo przyjemnie mi się ją czytało i nawet popłynęły mi łzy. Przyjaźń wszystko przetrwa. Naprawdę polecam nie tylko koniarzom.

Sarah | 2012-04-12

Piękna i wzruszająca opowieść o odwadze , lojalności , przyjaźni i poświeceniu.