Książka Roku 2018

Darmowe dodatki Edytuj książkę
La Femme au miroir
Ag2S

Życie to coś więcej.
Więcej niż rola do odegrania. Niż religia i konwenanse. Więcej niż mąż i dziecko. Pieniądze i sława.

Trzy kobiety. Gwiazda filmowa, mistyczka, arystokratka zafascynowana psychoanalizą.
Na pozór dzieli je wszystko.
Łączy obsesyjna myśl, że muszą porzucić swoje dotychczasowe życie i odnaleźć to, co naprawdę ważne.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak Literanova, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Trzy kobiety przed lustrem

Książka Erica Emmanuela Schmitta była z pewnością jedną z najbardziej wyczekiwanych nowości wydawniczych. Co więcej, zaskoczyła swoją objętością i tematyką stałych czytelników autora, nawykłych do książeczek bardzo drobnych, choć o wielkim przesłaniu. Tym razem także forma jest „wielka” i... wielowątkowa. Przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Poznajemy trzy kobiety, tak bardzo różne od siebie, że wydaje się łączyć je tylko płeć. Anne, żyjąca w XVI w wiejska dziewczyna, zakochana w przyrodzie, zadziwiona jej pięknem, zdolna spędzać całe dnie w lesie, nie pozwala się wtłoczyć w ciasne ramy norm panujących w wiosce i ucieka sprzed ołtarza. Po jakimś czasie zamieszkuje w beginażu, skupiającym kobiety żyjące w samotności, także te przygotowujące się do wstąpienia do klasztoru. Tam szybko zostaje okrzyknięta mistyczką. Spotyka się to jednak z oburzeniem mieszkańców wioski, niezrozumieniem ze strony duchownych dla jej bardzo otwartego podejścia do Boga i stworzenia oraz... nienawiścią i zazdrością swojej krewniaczki.

Hanna to kobieta, która osiąga wszystko, co ważne w swojej epoce – ma dobrego, bogatego męża, wspaniały dom, poważanie... Nie udaje jej się jednak sprostać najważniejszemu wymaganiu – urodzeniu dzieci, co przecież decyduje o wartości kobiety. Ze wszystkich stron zaczynają otaczać ją nalegania i „serdeczne rady”, doprowadzając do zgubnych skutków...

Anny to młoda dziewczyna, która zdążyła już zrobić zawrotną karierę gwiazdy filmowej. Na co dzień tłumiąc emocje i uczucia, uwalnia je na planie filmowym, co pozwala jej grać tak prawdziwie, że jest rozchwytywana przez wszystkich twórców. Prywatnie popada jednak w kolejne uzależnienia, od alkoholu, przez narkotyki, po przygodny seks.

Co może łączyć bohaterki, które dzieli wszystko, od pięciu wieków historii począwszy, na statusie społecznym, wieku i stanie cywilnym skończywszy? Było to dla mnie zagadką przez większą część lektury i muszę przyznać, że Schmitt bardzo mnie zaskoczył rozwiązaniem! Chylę czoła przed jego pomysłowością. Wątki zostały splecione tak misternie, że to, co początkowo wydawało się zbiorem opowiadań z kobiecym motywem, przerodziło się w niezwykłą powieść o tożsamości kobiety i jej roli w świecie. Co zaskakujące, autor, będąc mężczyzną, doskonale oddał rozterki kobiet. Narzucone z góry role, oczekiwania rodziny i przyjaciół, poszukiwanie samej siebie i własnych marzeń, odwaga ich spełniania lub jej brak, zawiść koleżanek, niepewność własnej wartości... To problemy, z którymi borykają się kobiety na całym świecie już od wieków. Dlatego każda z czytelniczek znajdzie w tej książce cząstkę siebie. A może odnajdzie ją dzięki tej książce? Lekturę polecam także panom – powieść wszak została napisana przez mężczyznę, który wykazał się całkiem dobrą znajomością niewiast, dlaczego więc inni panowie nie mieliby z tego skorzystać?

Katarzyna Marondel

Arek | 2018-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Znamienity analityk, jak i etyk z Pana Erica.
Autor opisuje naturę kobiecą, stara się ją przeanalizować.
Nie idealizuje, ale też nie deprecjonuje, po prostu wnika w duchowość kobiety.

Książka napisana jest ze swadą, lekko, w pewnych miejscach bardzo barwnie.
Są oczywiście słabsze fragmenty, szczególnie na początku trudno było mi wejść w rytm pozycji.

Książka przedstawia losy trzech kobiet, szukających szczęścia i sensu życia.
Każda żyje w innej epoce.
Anne w XV wieku, Hanna na początku XX, natomiast Anny prawdopodobnie w XXI.
Każda w innej rzeczywistości, a więc z innymi zmartwieniami, inną przeszłością, niepokojami o przyszłość.

Wszystkie Kobiety potrzebują miłości, poczucia bezpieczeństwa, komplementów.
Nie będę zdradzał elementów fabularnych, sądzę że warto przeczytać tą książkę.
Jest jak dla mnie jedną z lepszych pozycji w dorobku pisarskim Erica-Emmanuela Schmitta.

Elżbieta | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Myślę, że w tym podanym lustrze może przejrzeć się każda z nas. Literatura typowo kobieca, o kobietach i dla kobiet. 3 różne panie, różne światy, a problemy często te same. Jesteśmy świadkami, że nie wszystkie kobiety chcą być w roli, w której każą im być. Bo życie to coś więcej . Więcej niż rola do odegrania, niż religia i konwenanse, więcej niż mąż i dziecko. Pieniądze i sława.

W powszechnym stereotypowym przekonaniu kobieta powinna zajmować sie rodziną oraz pracami typowo domowymi, a nade wszystko wychowaniem dzieci.

Bohaterki nie godzą się na rolę , które muszą odegrać, porzucają swoje dotychczasowe życie, by odnależć to co ważne naprawdę. Pragną wyzwolić sie z przypisanych im ról i szukać własnej tożsamości.Czując się rozczarowane, chcą zmian. Mają na tyle odwagi i determinacji ,że sprzeciwiają się całemu otoczeniu i światu. Jest to niełatwe. Dążąc do realizacji swoich marzeń są niezrozumiane i nieakceptowane przez środowisko.

Podziwiam je i powiem szczerze, że patrząc...

Strega | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Trzy kobiety pragnące uwolnić się od przypisanych im ról i poszukiwanie własnej tożsamości, czasem za bardzo wysoką cenę, to temat niepowiązanych bezpośrednio ze sobą historii składających się na "Kobietę w lustrze".

Bohaterki żyją w innych czasach, jednak to co ich niewątpliwie łączy to niepokorność w realizowaniu oczekiwań innych. Samo lustro też pojawia się w nich jako symbol. W nim możemy obserwować siebie, a kto potrafi uważnie patrzeć i wsłuchiwać się w swoje potrzeby, dostrzeże w nim coś więcej niż tylko siebie w wymiarze fizycznym.

Historie przeplatają się ze sobą aż do zakończenia, które było raczej oczywiste. Książkę polecam szczególnie tym, którym brak odwagi, by realizwać swój własny plan na życie.

Joanna | 2013-05-19
Przeczytana: 17 maja 2012

Podczas spotkania z polskimi czytelnikami w lutym 2012 znany francuski pisarz Eric – Emmanuel Szmitt zaprezentował swą najnowszą książkę „ Kobieta w lustrze” i opowiedział o pracy nad nią.
Bohaterkami powieści są trzy kobiety – gwiazda filmowa, mistyczka oraz arystokratka, które łączy fascynacja psychoanalizą oraz zmiany w dotychczasowej egzystencji.
Pomysł napisania książki o kobietach żyjących w różnych epokach dziejowych, których wspólnym mianownikiem jest poszukiwanie swego sensu życia zrodził się u autora piętnaście lat temu.
Przeplatające się opowieści z życia trzech kobiet, ich zróżnicowane postrzeganie świata w różnych epokach, kobiet o różnych charakterach i statusie społecznym. Ich cechą wspólną jest oderwanie się od schematu przyjętych norm społecznych, braku rodziców od urodzenia jako wzorca do naśladowania, opiekuńczości i wpojonego modelu postępowania. Kobiety poszukują swojej koncepcji życia, tożsamości.
Mimo przeciwności losu to silne kobiety odnajdujące swe...

kajsa | 2012-03-10
Przeczytana: 10 marca 2012

Trzy kobiety z lustra Schmitta...każda z nich jest inna, wyjątkowa, niebanalna,każda ma wyobrażenie o własnym życiu...i zawsze ta wizja odbiega od schematu, łamie stereotypy.

Moją uwagę najbardziej przykuła Anne, mistyczka żyjąca w XVI wieku. Jej bezkompromisowość i widzenie świata zaimponowały mi. Miała w sobie tyle odwagi, by zerwać z tradycyjnym postrzeganiem kobiety jako zależnej od męża. Jeszcze większe wrażenie zrobiła na mnie jej odwaga w głoszeniu poglądów na temat wiary i religii, wolnej od wszelkich dogmatów i ograniczeń, za to harmonijnej ze światem natury.

Książka skłania do zastanowienia i przyjrzenia się samemu sobie. Warto odpowiedzieć sobie, co dla mnie jest ważne w życiu.

Monika | 2012-04-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

Na samym początku zaskoczyła mnie objętość książki. Autor przyzwyczaił mnie do swoich krótkich, treściwych opowiadań. "Kobieta w lustrze" to obszerna powieść.
Czytałam tę książkę, czytałam i długo nie potrafiłam się określić, czy książka mi się podoba, czy nie. Cały czas powtarzałam, że jest przede wszystkim dziwna. Nadal tak twierdzę, ale wiem też już, że podobała mi się zdecydowanie, szczególnie zakończenie.

Trzy różne, chociaż ze wspólnym mianownikiem kobiety. Każda żyjąca w innych czasach i innym środowisku. Wszystkie nie pasują do swojego otoczenia, przeżywają więcej większych rozterek niż ich równolatki w ich czasach.
Ze wszystkich trzech kobiet i ich historii zdecydowanie najbardziej podobała mi się historia Hanne. Może odnalazłam w niej kawałek siebie?

allison | 2012-03-22
Przeczytana: 22 marca 2012

Po książki Schmitta sięgam ze spokojnym sumieniem - wiem, że się nie zawiodę. I tym razem lektura jego powieści okazała się bardzo udana...

Od początku intrygowało mnie pytanie: co mają ze sobą wspólnego trzy wątki o różnych kobietach? A potem: czy ich drogi kiedyś się skrzyżują?

Na pierwsze pytanie szybko znalazłam odpowiedź - każda z kobiet, chociaż żyje w innych czasach, pragnie w swoim życiu wielkich zmian. Wymaga to jednak odwagi i wielu wyrzeczeń.
Perypetie każdej bohaterki śledzi się z uwagą, niemal odruchowo szukając nawiązań do tytułu. Lustro pojawia się w książce jako symbol kilka razy i każdorazowo odgrywa w życiu kobiet ważną, przełomową rolę.

By poznać odpowiedź na drugie pytanie, trzeba poczekać. Nietrudno to zrobić, gdyż lektura jest tak pasjonująca, że bez trudu dociera się do jej końca.

Moim zdaniem, Schmitt pokazał w swojej książce wszystkie aspekty kobiecości - cielesność, duchowość, lęki i frustracje oraz codzienne radości, do odczuwania których trzeba...

Kiwi_Agnik | 2013-03-11
Przeczytana: 11 marca 2013

Książkę "Kobieta w lustrze" czyta się jednym tchem. Wciągająca historia o trzech różnych kobietach, z początku historia Anne najmniej mi się podobała, jednakże gdy wgłębiałam się w czytadło Pana Schmitta ta postać zaintrygowała mnie najbardziej.

Po prostu Perełka!
Zatem owa książka od teraz będzie należała do moich ulubionych.

Katherina87 | 2014-09-15

Życie to coś więcej.

Trzy kobiety, każda z nich inna.
Anne- mistyczka. Jej ścieżka życiowa prowadzi do religijnych uniesień, mistycyzmu i duchowej uczty. Miłość dziewczyny obejmuje każdą istotę, żywą, każdy okaz przyrody.
Hanna- arystokratka. Zapalona kolekcjonerka szklanych kulek. Kobieta zafascynowana również psychoanalizą, w tym także Freudowską.
Anny- gwiazda filmowa. Młoda aktorka szukająca sensu życia. Ukojenia znajduje w imprezach, narkotykach i alkoholu.

Każda z tych trzech bohaterek zmaga się z problemami życia codziennego. Pomimo dzielącego ich czasu ich losy wydają się podobne. Uwikłane w życie, którego nie chciały, które ich rozczarowało powoli dojrzewają do zmian. Muszą jednak znaleźć w sobie duże pokłady odwagi, by sprzeciwić się całemu otaczającemu ich światu. A...

BagatElka | 2014-12-28
Na półkach: 📚 Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 28 grudnia 2014

"Mam wszystko,czego potrzeba do szczęścia,a jednak wcale nie jestem szczęśliwa"

To słowa jednej z głównych bohaterek ale z powodzeniem dwie pozostałe mogłyby ich użyć na określenie swojego życia.
Rozczarowanie,smutek,żal,rozgoryczenie,zagubienie i samotność- to główne tematy przewijające się w życiorysach trzech kobiet,które dzieli czas,pochodzenie i wykształcenie a jednocześnie sprawia,iż każda z nich czuje to samo.
Każda z nich szuka swojego miejsca w życiu,w społeczności i w rodzinie.Każda z nich czuje się wyobcowana,nierozumiana i inna.
W różny sposób próbują odnaleźć swoje miejsce a przede wszystkim odnaleźć siebie.
Role jakie są narzucane kobietom już od chwili narodzin determinują ich dalsze losy,niezależnie od ich własnych myśli,marzeń i planów.Większość z nich poddaje się dyktatowi rodziny,społeczności i wymaganiom partnerów.Tylko niektóre potrafią walczyć o swoje zdanie i życie na własnych zasadach.I niemal zawsze jest to walka pełna poświęceń i wyrzeczeń.W wielu...