Kobieta w lustrze

Łukasz Müller
literatura francuska Łukasz Müller literatura kobieca kobieta konwenanse

Okładka książki Wyspa wolności Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
Ocena 9,0
Wyspa wolności Barbara Brun, Éric-...
Okładka książki O kotku, który bał się wszystkiego Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
Ocena 8,1
O kotku, który... Barbara Brun, Éric-...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Trzy kobiety przed lustrem

1580 36 104

Erric-Emmanuel Schmitt "Kobieta w lustrze"

Co mają ze sobą wspólnego gwiazda filmowa, mistyczka i arystokratka?
Na pozór dzieli je wszystko. Żyją w różnych epokach, otaczają się w innych kręgach społecznych. Jednakże coś je łączy.
Jest to pragnienie porzucenia dotychczasowego życia i odnalezienie tego, co naprawdę ważne.

Anna jest Hollywoodzką gwiazdą, która za pomocą alkoholu i narkotyków próbuje znaleźć cel w sowim życiu.
Hanna jest arystokratką, która żyje według ściśle ustalonych zasad i reguł, zapominając przy tym o swoich potrzebach.
Anne jest mistyczką, kochającą naturę. Żyje w czasach bardzo restrykcyjnych religijnie. Dziewczyna zapłaci najwyższą karę, za próbę wiedzenia szczęśliwego życia.

Losy tej trójki się spotkają i odmienią ich życie.
"W tym lustrze może się przejrzeć każda z nas"

***
Erric-Emmanuel Schmitt zabiera czytelników w podróż przez czas i historię.
Spodobał mi się motym skakania w czasie, poznawania różnych kultur i przyzwyczajeń.
Autor w niezwykle delikatny sposób zagłębił się kobiecą duszę. Pokazała jej pragnienia, ale także marzenia.
Powieść jest bardzo lekka i przyjemnie się ją czyta.
Wzbudza do refleksji, pozwala znaleźć to co jest w życiu najważniejsze.

Erric-Emmanuel Schmitt "Kobieta w lustrze"

Co mają ze sobą wspólnego gwiazda filmowa, mistyczka i arystokratka?

Anna jest Hollywoodzką gwiazdą, która za pomocą...

Powieść, której się na zapomina nawet po wielu latach od jej przeczytania. Wciągająca od pierwszych stron. Nie można jej przeoczyć!

Historie trzech kobiet, które na pozór nic nie łączy. Zaskakujące losy każdej z nich i spajające je zakończenie.
Cudowna podróż w czasoprzestrzeni.
Niesamowita książka! Klasyka Schmitta.

Cudowna podróż w czasoprzestrzeni.
Niesamowita książka! Klasyka Schmitta.

Historie trzech kobiet, których nie łączy ani czas ani przestrzeń na końcu odnajują wspólny mianownik. Bardzo lekko się czyta. Z przyjemnością wchodzi się do każdego ze światów. Po przeczytaniu ostatniej strony i zamknięciu książki rozrzmiewa w sercu cisza.

Fascynujaca, świetnie napisana i skonstruowana. Układ fabuły w perspektywie czasowej 3 różnych epok to wielki plus. Warto!

Bardzo fajnie się czyta. Dość dobra książka. Polecam :)

Bardzo fajnie się czyta. Dość dobra książka. Polecam :)

Absolutnie przepiękne historie, dotknęły mnie delikatnością tych kobiet, ich wysoką wrażliwością, jako, że sama jestem WWO bardzo je rozumiałam i łatwo było mi się z nimi połączyć i zaangażować w ich losy. Jestem zachwycona z jaką subtelnością i autentycznością Schmitt potraktował swoje bohaterki. Niemniej jednak, wytworzył w swojej książce tyle klimatów że co rozdział przeżywałam inne emocje. To była świetna podróż

Feminizm pod piórem mężczyzny. Czy to możliwe? Otóż tak. Eric-Emmanuel Schmitt z niezwykłą wrażliwością pokazuje losy trzech kobiet, umiejscawia je w zupełnie odmiennych epokach, kojarzących się z bardzo patriarchalnym porządkiem świata - droga szczęścia kobiety było małżeństwo, macierzyństwo, poświęcenie rodzinie, ewentualnie powołanie do służby Bogu. Wszystkie trzy Anny/Hanny z "Kobiety w lustrze" po szoku, przeżytym w zderzeniu idealistycznych oczekiwań z prozą fizjologii małżeństwa, szukają wytrwale i na przekór czasom, w których żyją. Autor skupia się na ich osobowościach, motywach działania, dociera w głąb ich wrażliwości. Stawia przed lustrem trzy kobiety, ale tak naprawdę stawia przed nim każda z nas, niezależnie w jakim środowisku i czasie przyszło nam zmagać się z życiem. Książka o tym, czym jest poszukiwanie własnej drogi do szczęścia i o cenie, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za osiągnięcie tego celu. Przeczytane jednym tchem w kilka nocy

Pragnę, aby świat był miejscem, w którym każdy może być sobą. Aby nakazy i zakazy teologiczne, okowy i role narzucane nam przez rodzinę i społeczeństwo zniknęły. Jak to się ma do powyższej książki? Otóż trzy bohaterki "Kobiety w lustrze" zmagają się z rolą narzuconą im przez otoczenie, poszukując własnego miejsca w świecie. Każda inna, ale łączy je coś wyjątkowego. Co to jest- odkrycie sami czytając tę wspaniałą pozycję. Polecam!

„Kobieta w lustrze” to trzy osobne historie, które opowiadają losy trzech kobiet, żyjących w różnych okresach historycznych.
Pierwsza opowieść dotyczy Anne, młodziutkiej dziewczyny żyjącej w okresie średniowiecza. W dzień swojego ślubu ucieka z domu, nie widzi siebie w roli żony i matki. W odnalezieniu swojego przeznaczenia, swojego „ja” pomaga jej mnich. Anne zostaje uznana za mistyczkę, pisze wspaniałe wiersze, czerpie radość z natury i żyje z nią w zgodzie. Odnalazła swoje miejsce na ziemi i chociaż jej życie miało tragiczny koniec, do ostatniej jego chwili była szczęśliwa.
Drugą bohaterkę Hannę poznajemy w 1904 roku podczas jej podróży poślubnej. Jest radosną, młodą mężatką, jej mąż darzy ją gorącym uczuciem. Jest on przystojny, bogaty, oddany pięknej żonie. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby Hanna cieszyła się pełnią szczęścia. Tak się jednak nie dzieje, czuje ona, że nie pasuje do roli oddanej żony i przyszłej matki. W odkryciu swoich potrzeb pomaga jej psychoterapia, na którą uczęszcza od jakiegoś czasu. Hanna postanawia zmienić całkowicie swoje życie. Chociaż musi sama się utrzymać i zadbać o swoje potrzeby, jest szczęśliwa i wolna.
Trzecia historia przenosi nas w czasy współczesne, poznajemy Anny, młodą, ale bardzo sławną już aktorkę filmową. Ma pieniądze, talent, urodę, odniosła ogromny sukces jako aktorka. Ale i ona nie jest szczęśliwa... Swoje zagubienie próbuje zagłuszyć alkoholem, narkotykami, przypadkowym seksem. O tym, jak poważne są jej problemy uświadamia jej pielęgniarz w szpitalu. To on pomaga jej „stanąć na nogi”, zawalczyć o siebie i swoje szczęście. Ona również pomaga młodemu pielęgniarzowi w rozwiązaniu jego problemów, co też jest dla niej rodzajem terapii.
Wszystkie opowiadania są „spięte” przez autora w końcowej części książki, przez co stworzyły jedną, długą opowieść. Trzy opowiadania łączy również tematyka i podobne losy głównych bohaterek, niezadowolonych z życia młodych kobiet, które mają w sobie na tyle dużo odwagi, by zawalczyć o swoje szczęście.
Książkę czyta się z dużą przyjemnością. Udowadnia ona, że należy walczyć o swoje szczęście i żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami i pasjami.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to