Zaginiony symbol

Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Cykl: Robert Langdon (tom 3)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Lost Symbol
dan brown, robert langdon
Muhikons

Inne wydania

Co zaginęło, zostanie odnalezione… Waszyngton. Harvardzki specjalista od symboliki, Robert Langdon na prośbę swego przyjaciela i mentora, Petera Solomona, ma wygłosić wykład na Kapitolu. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że ... na wieczór nie zaplanowano żadnego odczytu, a po chwili na środku rotundy odkryte zostaje makabryczne znalezisko, niepokojąco naznaczone pięcioma tajemniczymi...

Co zaginęło, zostanie odnalezione…
na wieczór nie zaplanowano żadnego odczytu, a po chwili na środku rotundy odkryte zostaje makabryczne znalezisko, niepokojąco naznaczone pięcioma tajemniczymi symbolami. Jego przesłanie jest dla Langdona oczywiste – to zaproszenie do dawno zaginionego świata skrywającego ezoteryczną mądrość.
Kiedy okazuje się, że Peter Solomon, filantrop i prominentny członek loży masońskiej, został porwany, Langdon wie, że istnieje tylko jeden sposób, by ocalić przyjaciela: przyjąć tajemnicze zaproszenie i udać się tam, gdzie zaprowadzą go zaszyfrowane wskazówki.
A poprowadzą go podziemnymi korytarzami do tajemnych komnat i świątyń ukrytych pod jednym z najpotężniejszych miast świata. Skrywa ono prastare sekrety loży masońskiej i odkrycia, których wielu wolałoby nie ujawniać. Rozpoczyna się szalona wędrówka i wyścig z czasem, bo Langdon ma zaledwie kilka godzin na dotarcie do celu. W przeciwnym wypadku jego przyjaciel zginie.
Zaginiony symbol to mistrzowsko skonstruowany thriller przesiąknięty historią, zagubiony w labiryncie symboli i enigmatycznych kodów. Pełen zagadek i trzymających w napięciu zwrotów akcji.

źródło opisu: Sonia Draga, 2011

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Dwie pierwsze książki o Robercie Langdonie przeczytałam jeszcze jako nastolatka, czytane ostatnio ponownie po 10 latach nadal mi się podobały, jednak ile w tym sentymentu i zachwytu z pierwszego czytania - tego nie wiem. "Zaginiony symbol" miał przez to wysoko postawioną poprzeczkę i trochę jednak nie sprostał wyzwaniu.

Plusem tej książki jest oczywiście rozwiązywanie zagadek pełnych dziwnych symboli, co nadal niezmiennie uwielbiam. Neutralna dla mnie jest tematyka masońska, nie jestem jakoś przesadnie zafascynowana masonerią, ale nie przeczę, że to całkiem ciekawy temat. Podobnie obojętnie podchodzę to powielania schematu "Langdon i jakaś kobieta walczą o życie rozwiązując zagadki", chociaż zaczyna mi się on powoli nudzić. Minusem i to sporym jest niestety przewidywalność - bardzo szybko domyśliłam się rozwiązania, oraz wątek noetyki, który mnie osobiście w ogóle nie zainteresował. Nie przepadam za zbyt wielkim filozofowaniem w książkach mających służyć głównie rozrywce....

Shimik | 2014-02-14

Brown gdy pisał tę książkę musiał wypalić z pół tony marihuany popijając tu ruskim bimbrem inaczej nie da się tego wytłumaczyć.

Robert Langdon po raz trzeci musi się zmierzyć z tajemnicą i rozszyfrowaniem drogi do poznania zaginionego symbolu. Ceną za błąd jest życie jego przyjaciela, Petera Solomona. Jednak nie tylko niebezpieczny szaleniec zagraża Langdonowi - CIA także nie odstępuje Roberta na krok. A wybitny specjalista od symboli będzie musiał zmierzyć się z wolnomularstwem oraz Masonami i dotrzeć do zaginionego symbolu, którego ujawnienie może zmienić oblicze całego świata...

Po raz kolejny Dan Brown dał mi możliwość spędzenia czasu na czytaniu genialnej, wciągającej i zaskakującej opowieści! Uwielbiam te zagadki, tajemnice, szyfry i do tego dreszczyk grozy. Na plus dla mnie jest także mniejsza brutalność w tej książce w porównaniu do poprzednich części. Jednak niezmiennie wkręciłam się w przeżywanie kolejnej niebezpiecznej przygody Roberta Langdona, próbowałam wraz z nim rozszyfrowywać dalsze wskazówki i tyle ciekawostek się dowiedziałam - to najbardziej lubię u Browna! Do tego rozwiązanie paru...

Melancholia | 2012-12-30
Na półkach: Z e-półki, Przeczytane
Przeczytana: 30 grudnia 2012

"Zaginiony symbol" to moje trzecie spotkanie z Danem Brownem i również trzecie ze specem od symboliki wszelakiej, czyli profesorem Robertem Langdonem.

Tym razem, osławiony poprzednimi sukcesami, profesor zostaje podstępem zwabiony do Waszyngtonu przez pewnego psychopatę, który żąda by Langdon otworzył dla niego magiczny portal prowadzący do skarbnicy mądrości. Dodatkowym narzędziem nacisku jest odcięta dłoń znaleziona w samym centrum Kapitolu, którą Langdon rozpoznaje jako należącą do swojego przyjaciela i mentora, również profesora, Petera Solomona. Solomon jest także masonem, a dokładniej najważniejszą osobą w amerykańskiej loży masońskiej, człowiekiem, który posiada klucz do największej tajemnicy - źródła starożytnej wiedzy. Langdonowi zależy najbardziej na znalezieniu i uwolnieniu przyjaciela z rąk psychopaty, nie mając więc innego wyboru (ale posiadając wsparcie w postaci siostry Solomona, Katherine), wyrusza na ekspresową wycieczkę po Waszyngtonie śladami masońskich symboli,...

PABLOPAN | 2012-01-26
Przeczytana: 13 stycznia 2012

Trochę się rozczarowałem. Po "Aniołach i demonach" i "Cyfrowej twierdzy" spodziewałem się czegoś lepszego. "Zaginiony symbol" jest trochę przeładowany opisami i aż nadto filozoficzny. Eksperyment z ważeniem duszy bardzo mi się podobał i to chyba jedyna rzecz, którą zapamiętam z tej książki.

Justynka | 2010-05-20
Przeczytana: maj 2010

Szkoda czasu na takie książki; szkoda, że nie mogłam się powstrzymać przed jej przeczytaniem...
Bardzo prosta fabuła, przewidywalna akcja, historia analogiczna do tych przedstawionych w poprzednich książkach Browna, o rozwikłaniu tajemnic przez Robetra Langdona. Tyma razem jednak Autor przeszedł sam siebie.
Ja wiem, że te książki są dla niewymagających, prostych czytelników, ale bez przesady!
Forma książki jest wciągająca, ale rozwiązane na samym końcu zagadki są zbyt banalne i oczywiste. Główny wątek skupia się wokół amerykańskie loży masońskiej i tajemnic ukrytych na terenie Waszyngtonu oraz noetyki, opisanej jako nowej dziedziny naukowej (sic!). Zastanawiam się, jakie tajne bractwo, jego tajemnice i rytuały Dan Brown opisze w kolejnej swojej książce. Mam wrażenie, iż powoli wyczerpuje limit tajemnic i teorii spiskowych. Obstawiam kabałę ;)
Nie polecam tej książki, chyba, że ktoś ma ochotę na wciągającą powieść sensacyjną, do czytania na plaży.

ZARAZA | 2012-08-29
Przeczytana: sierpień 2012

Dobrze napisana powieść. Trzyma w napięciu i bardzo wciąga. Dodatkowo intrygi, tajemnice. Mieliśmy już iluminatów, królewską krew, meteoryt z kosmosu. W ostatnio wydanej przez autora powieści mamy masonów i wiedzę tajemną. Ciekawe.

Przepis na sukces Dana Browna:
Krótkie rozdziały.
Szyba akcja i jej zwroty.
Intrygi. Tajemnice.
Ten sam (do bólu) schemat. Kto przeczytał wszystkiego jego książki, a szczególnie powieść z Robertem Langdonem, doskonale wie, co mam na myśli.

Powieść raczej dla rozrywki. Nie jest to nic nadzwyczajnego. W dodatku, popełniane przez autora tak oczywiste błędy czasami aż bolą, ale cóż… Powieść bywa też przewidywalna. Po Brownie nie spodziewam się czegoś wybitnego.

Natalia | 2013-10-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 października 2013

Są autorzy, których książki raz są dobre, a raz tragiczne. Jedna powala na kolana, druga okazuje się rozczarowaniem roku albo nawet stulecia. Są też tacy, którym wrodzony (częściej) lub nabyty (rzadziej) talent zwyczajnie nie pozwala napisać powieści przeciętnej, że już o kiepskiej nie wspomnę. "Kod Leonarda da Vinci" mnie zachwycił. "Anioły i demony" tylko utwierdziły w przekonaniu, że Dan Brown na suspensie zna się jak mało kto. Jednak moją dobrą opinię o tym pisarzu zrujnowała "Cyfrowa twierdza", którą do dziś uważam za jedną z najsłabszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam. A "Zaginiony symbol"? Cóż, chciałabym oznajmić, że dzięki niej Brown zyskał nieco w moich oczach, lecz byłoby to wierutnym kłamstwem.

Autor, jak to zwykle czyni w przypadku książek, których bohaterem jest Robert Langdon, łączy rozmaite symbole z religią, dużą dozą enigmatyczności oraz kryzysem, który może wywołać niemałe poruszenie w kraju, gdzie toczy się akcja, a może nawet na całym globie. Tym...

Justyna | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Ahh... ten Dan Brown! Jak przeczytasz jedną stronę to już wiesz, że szybko nie przestaniesz. Jak dla mnie arcydzieło, świetnie skonstruowana powieść! Masa zagadek, czarny charakter i niezłomny Robert Langdon, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Cudowna interakcja z czytelnikiem - akcja toczy się w prawdziwych miejscach, dzięki czemu nie odczuwa się obcowania z fikcją literacką, magiczne kwadraty, symbole, które możemy odczytywać razem z bohaterem. Byłam pod wrażeniem, gdy faktycznie istniejący obraz, który w dodatku znam, okazał się być kluczem do rozwiązania tajemniczych znaków... Jak dla mnie REWELACJA! :) Wydawało by się, że limit zagadek i tajemnic został wyczerpany, ale nie dla Dana Browna. Na kolejnych stronach znajdowałam następne niesamowite elementy układanki... A co więcej, można dowiedzieć się z tej książki wiele ciekawych rzeczy. Zdecydowanie polecam!

ChicaDeAyer | 2014-04-29
Przeczytana: 2009 rok

Pisząc opinię 'Inferno', obok niejako wystawiłam niechlubną laurkę tej pozycji. Po czym zauważyłam, że do tej pory nie skomentowałam swoich wrażeń w tym miejscu, więc spieszę to zmienić.

Książkę nabyłam zaraz po wypuszczeniu jej na nasz rodzimy rynek wydawniczy, sporo sobie po niej obiecując. Nie pod względem artystycznym, a rozrywki czytelniczej na niewygórowanym poziomie. Może miałabym lepsze wrażenia, gdyby nie skala porównawcza, jaką już mam po lekturze wcześniejszych pozycji z Langdonem w centrum zdarzeń. Bo tu poziom drastycznie pikuje w dół, by apogeum absurdu osiągnąć w końcówce. Nie ma w tej książce atmosfery, czytelnik nie śledzi z zapartym tchem rozwoju wydarzeń i rozplątywania łamigłówki przez profesora Harvardu. Ma się wrażenie, że autor do granic możliwości rozwleka akcję, a punkt kulminacyjny mógłby być już znacznie wcześniej, gdyby nie ta celowa opieszałość Browna. Nie będę już wspominać o schemacie, bo o tym już wiele słów padło.

Ogólnie - bieda. Nie poleciłabym...

Nowa powieść Dana Browna

Wydawnictwo Sonia Draga ma dobre wieści dla wszystkich miłośników kodów, szyfrów i zagadek. Już w maju na księgarskie półki w Stanach Zjednoczonych trafi kolejna powieść Dana Browna! W Polsce książka ukaże się w październiku.