Cyfrowa twierdza

2022-04-14
2005-02-02
1998-02-22
Dan Brown cyfrowa twierdza

Szczerze mówiąc drażniły mnie rozległe opisy i pochwały nad urodą Susan czy mięśniami Davida. Cała fabuła ogólnie niezła, ale w połowie przelatywałam oczami całe akapity, bo mnie nużyły.

W tej książce czuć młodość i siłę literacką autora. Akcja toczy się szybko i z niecierpliwością czeka się na to co wydarzy się w kolejnym rozdziale. Czytam ją trzeci raz i za każdym razem podoba mi się tak samo.

Hmmm.... to nie było to . Jak dla mnie ksiazka typowa dla Dana Browna jednak temat dla mnie w ogole nie ciekawy.... Tak jak miałem przyjemnosc czytac anioły I demony czy inferno, dowiadujac sie wielu ciekawostek tak tutaj po prostu wszystko mnie nudziło. Intryga jest ciekawa I nie wiadomo "kto I co " ale jest to okraszone nudnym tematem maszyny do łamania kodów.

Nie mogłam się od niej oderwać. Jest MEGA! Nie czytałam nigdy książki, która byłaby tak interesująca i ani na chwilę nie znudziła.

Chociaż technologia od czasów premiery książki zmieniła się już bardzo, to kwestia prywatności i bezpieczeństwa jest ciągle aktualna. Udany debiut Dana Browna. Gdybym przeczytał ją w momencie pierwszego wydania w 1998 roku, byłbym zachwycony.

Nowy Rok rozpoczęłam w towarzystwie Dana Browna i jego "Cyfrowej twierdzy". Muszę przyznać, że to był naprawdę dobry początek nowego sezonu czytelniczego.
Książka okazała się ciekawa i z każdą kolejną stroną wciągała mnie coraz bardziej. W pewnym momencie nie mogłam się już od niej oderwać, nie dowiedziawszy się, co będzie dalej. Moją ciekawość potęgował fakt, iż w tej historii nie wszystko jest takie, jak nam się wydaje na pierwszy rzut oka. Już na początku lektury poczułam pewien zgrzyt, a po głowie krążyła mi jedna myśl - "coś tu nie gra". Przyjemnie było stopniowo odkrywać wszystkie te niejasności. Jeszcze przyjemniej było obcować z interesującymi, niejednoznacznymi bohaterami. Susan Fletcher i Davida Beckera polubiłam równie mocno, co Roberta Langdona.
Osadzenie fabuły w agencji rządowej NSA, a dokładnie w jej Dziale Kryptologii to był strzał w dziesiątkę. I mimo, że moja wiedza na temat kryptologii jest nikła, by nie powiedzieć zerowa, to ani razu nie poczułam się zagubiona i zdezorientowana w stworzonym przez autora świecie. Wszystkie naukowe i techniczne zagadnienia zostały w jasny sposób wyjaśnione, tak by czytelnik w pełni zrozumiał co aktualnie dzieje się na kartach powieści.
Gorąco polecam, zwłaszcza tym którzy Dana Browna jeszcze nie znają. Myślę, że to dobry wybór, by rozpocząć przygodę z twórczością Dana Browna. Na pewno się nie zawiedziecie.

Debiut literacki niegdyś niezwykle cenionego pisarza od „tego” Kodu Da Vinci. Cyfrowa twierdza to niezwykle dobrze przemyślany konstrukcją i gnający akcją techno-thriller o spisku kierowanym przeciw rządowi Stanów Zjednoczonych. Pierwsze skrzypce grają tutaj żargony analityczne i kryptograficzne, systemy blokad cyfrowych i tajne programy rządowe do odszyfrowywania danych, o których autor zasięgał języka u pracowników agencji rządowych, w tym NSA, w którym rozgrywa się akcja powieści. Terminologia niezwykle liczna i kompetentna przytłacza obfitością, jak na tamte lata, bowiem jest to schyłek lat 90-tych, lecz nadrabia to świetnie zarysowana fabuła książki. Wynaleziony nowy rodzaj kodowania wiadomości zagraża wszystkim organizacjom kryptograficznym, w tym amerykańskiej NSA, ten kto wykupi do niego dostęp zyska władzę nad komunikacją globalną. Susan Fletcher, główna analityczna NSA, i dowódczyni super tajnego urządzenia deszyfrującego Translatora, wraz ze swoim szefem podejmują wyścig z czasem, by przejąć Cyfrową Twierdzę i przekodować ją na użytek własnego kraju, w tym czasie jej narzeczony, wykładowca uniwersytetu, David Becker, będąc ściganym przez bezwzględnego zabójcę na wynajem, Hulohota, próbuje odzyskać zagubiony klucz do kodu w postaci grawerowanego pierścienia w upalnej Barcelonie. Ich podróż zaprowadzi ich na kraniec wytrzymałości i podda ich próbie nerwów. Cyfrowa Twierdza oferuje wiele znakomitych twistów fabularnych, które choć prowadzone lakonicznie, odsłaniane krok po kroku, powodują u czytelnika przysłowiowy „opad szczęki”, a wyjaśnienie intrygi i ukazanie głównego „zwyrola” nie będzie takie oczywiste i moralnie uproszczone, bowiem każda strona ma tutaj swoją rację w konflikcie zbrojeń XXI wieku. Zatłoczona nocą, pełna rozpusty i buntu Barcelona i klaustrofobiczne biuro, na skraju awarii i wybuchu tylko wzbudzają bardziej w czytelniku lęk i niepewność „co będzie dalej?”. Dodatkowo dochodzi wiele postaci drugoplanowych, które przedstawiają sobą ciekawie umotywowany szereg osobistości o odmiennych cechach charakteru. Żadna postać wprowadzona w powieści nie wydaje się zbędna, wprost przeciwnie dąży do uwieńczenia historii, przykładem może być fenomenalnie zakreślony wyrafinowany głuchy morderca na kontrakcie od wielkiej szychy wewnątrz agencji bezpieczeństwa. Wzorowy materiał na ekranizację, może ciut przestarzały już technologicznie, za to w topie najlepszych thrillerów końca XX wieku.

Pomimo, iż ogólnie odbierana jest jako słabsza pozycja z arsenału Browna, jak dla mnie pozycjonuje się jako jedna z najlepszych jego książek. I to pomimo pewnych nieścisłości informatycznych, kryptograficznych i matematycznych. Pomysł na intrygę jest tyle ciekawy, co niepokojąco prawdopodobny - jeśli chodzi o sam mechanizm wykorzystania pewnych mechanizmów działania wywiadu oraz jego, nazwijmy to wprost, pewnej buty. Być może właśnie ciut mniejsza "bajkowość" w porównaniu np. do "Kodu da Vinci" powoduje, że właśnie w tej książce odnalazłam dobry balans ciekawej opowieści i zmuszającej do refleksji narracji.

Bardzo dobra, kolejna książka Dan'a Brown'a.

Bardzo dobra, kolejna książka Dan'a Brown'a.

czytalam lepsze ksiazki tego autora. najbardziej zaawansowana technologicznie maszyna NSA do lamania szyfrow napotyka kod ktorego nie jest w stanie zlamac. agencja staje sie zakladnikiem szantarzowanym szyfrem.

• Dan Brown
  • Thriller/sensacja/kryminał