Pod sztandarem miłości

Okładka książki Pod sztandarem miłości
Renata Czarnecka Wydawnictwo: Świat Książki powieść historyczna
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2011-12-21
Data 1. wyd. pol.:
2011-12-21
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7799-602-7
Tagi:
historia Polski arystokracja szlachta intryga
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
44 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
937
194

Na półkach: , , , , , , ,

„Pod sztandarem miłości” jest drugą częścią powieści Renaty Czarneckiej „Pożegnanie z ojczyzną: 1793” i absolutnie należy obie książki potraktować jako całość – bez przeczytania pierwszej, trochę usypiającej, dość spokojnej mimo arcyważnych wydarzeń dziejących się w tle, trudno wejść w wydarzenia insurekcji warszawskiej i całego powstania kościuszkowskiego, trudno wczuć się w atmosferę, trudno zrozumieć bohaterów i ich motywacje, a przede wszystkim niełatwo zorientować się, kto jest kim, szczególnie jeśli pojawia się nazwisko Potocki, tym bardziej, że przedstawiciele tego rodu stoją po przeciwnych stronach.

Tak jak wobec „Pożegnania z ojczyzną” miałam mieszane uczucia, tak teraz jestem pewna, że mam do czynienia z bardzo dobrą literaturą, napisaną pięknym językiem, z dużą dbałością o szczegóły, chociaż autorka czasem pozwala sobie na leciutkie naginanie historii. Nie mam o to pretensji, czasem jest to konieczne dla ubarwienia opowieści i przecież ma do tego prawo – w końcu jest to powieść. I tak dowiedziałam się z tej książki bardzo dużo, inaczej spojrzałam na to, co działo się w tym czasie w Warszawie. Autorka opisując przerażające wydarzenia 1794 roku z pozycji sprzyjającej Rosjanom Heleny Radziwiłłowej i Mariny Naryszkiny, Polki, która wyszła za mąż za rosyjskiego oficera, odgrywa tutaj trochę rolę „adwokata diabła”, bo pomimo wątpliwej moralnie postawy Radziwiłłowej, jej ślepego uwielbienia dla cesarzowej, poczułam do niej sympatię, i jednej i drugiej współczułam, kiedy zawierucha rewolucji przetaczała się przez ulice Warszawy, a ich życie zależało od woli motłochu. Innymi postaciami, które budziły moje ciepłe uczucia był rosyjski pułkownik Aleksiej Markow oraz stojący po drugiej stronie barykady Ignacy Potocki. Bohaterowie powieści Czarneckiej to postaci żywe, prawdziwe, niejednoznaczne. Można nie zgadzać się z poglądami niektórych z nich, zżymać na ich postępowanie, pogardzać wyborami, wiedzieć, że wolność dla każdego z nich ma różne oblicza, ale zawsze budzą emocje, nie tylko negatywne.

Cieszę się, że Renata Czarnecka ukazała wielki zryw Polaków o odzyskanie niepodległości z drugiej strony, Rosjan i Polaków jawnie sprzyjających protektoratowi Rosji, w ten sposób dając szersze spojrzenie na rok 1794. Dobrze, że przeczytałam tę książkę, że zmusiła mnie do refleksji, że dostarczyła mi tak wiele wzruszeń.

„Pod sztandarem miłości” jest drugą częścią powieści Renaty Czarneckiej „Pożegnanie z ojczyzną: 1793” i absolutnie należy obie książki potraktować jako całość – bez przeczytania pierwszej, trochę usypiającej, dość spokojnej mimo arcyważnych wydarzeń dziejących się w tle, trudno wejść w wydarzenia insurekcji warszawskiej i całego powstania kościuszkowskiego, trudno wczuć się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    168
  • Przeczytane
    55
  • Posiadam
    38
  • Z historią w tle
    4
  • Historyczne
    3
  • E-book
    3
  • Powieść historyczna
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2014
    2
  • Historia
    2

Cytaty

Więcej
Renata Czarnecka Pod sztandarem miłości Zobacz więcej
Renata Czarnecka Pod sztandarem miłości Zobacz więcej
Renata Czarnecka Pod sztandarem miłości Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także