Okładka książki Sekret jej oczu

978-83-7799-494-8
typ
papier
Ag2S
6.17 (130 ocen i 23 opinie)

Opis książki

Zbrodnia i kara, sąd i namiętność, prawda ukryta we wspomnieniach i miłość – silniejsza niż wszystko… Emerytowany urzędnik sądowy, Chaparro, postanawia opisać sprawę sprzed lat, która zaczęła się od morderstwa i gwałtu na młodej kobiecie. Choć sprawca został schwytany i osądzony, niecodzienne okoliczności sprawiły, że sprawiedliwości nie stało się zadość. Tylko Chaparro wie, jak potoczyły się losy zamieszanych w tę historię osób, i teraz postanawia odsłonić prawdę. Ale jest jeszcze inna prawda, która go dręczy i którą boi się ujawnić. Że od lat kocha pewną kobietę…
Powieść sensacyjno-psychologiczna, na której motywach oparto
nagrodzony Oscarem argentyńsko-hiszpański film Sekret jej oczu!

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

Polecamy

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 737

Rozrachunek z przeszłością

Niektóre książki działają na mnie jak magnes. Przyciągają, kuszą i nie pozwalają zapomnieć o umieszczonym na okładce zdjęciu. Było tak dokładnie w przypadku książki Eduardo Sacheri „Sekret jej oczu”. Nie żałuję nawet jednej, najmniejszej chwili poświęconej wspomnianej opowieści. Autor miał niesamowity, niepowtarzalny i oryginalny pomysł.

Banjamin Chaparro przez czterdzieści lat pracował w sądzie. Postanawia wreszcie przejść na zasłużoną emeryturę. Ma szereg wątpliwości, ale nie poddaje się i zdecydowanie chce wkroczyć w nowy etap życia, jako emeryt. Nie wyobraża sobie jednak, co zrobi z nadmiarem wolnego czasu. W jego głowie zaczyna nabierać kształtów projekt sprzed lat, dotyczący napisania książki. Pożycza maszynę do pisania i zabiera się do pracy.

Tematem opowieści Banjamina Chaparro ma być sprawa, którą prowadził przed laty. Bohaterką zdarzenia była młoda, piękna kobieta, która została brutalnie zgwałcona i zamordowana. Zupełnie nieprofesjonalnie Chaparro mocno zaangażował się w całą sprawę. Nie spodziewał się, jak duże znaczenie będzie ona miała dla jego prywatnego życia. Przez lata wiele faktów było tajemnicą bohatera, ale teraz, po przejściu na emeryturę może dokonać swoistego rozliczenia się z przeszłością, nie musi już niczego ukrywać, ani zatajać. Może, a nawet chce być szczery.

Pisana powieść zaczyna żyć własnym życiem, nabierając coraz bardziej realnych kształtów. Główny wątek morderstwa budzi wspomnienia i demony z przeszłości, oczyszczając pamięć Chaparro i pozwalając wreszcie pozbyć się zbędnego ciężaru, który musiał dźwigać przez lata. Niejako przy okazji pisania książki budzą się także emocje i uczucia. Nareszcie do świadomości Benjamina dociera fakt, iż miłością jego życia jest koleżanka z pracy – Irene. Od lat kocha tę kobietę, zawsze jednak brakowało mu odwagi, aby móc w pełni poddać się uczuciu.

Przeszłość i teraźniejszość mieszają się ze sobą, tworząc opowieść, podczas której czytelnik nie ma czasu na oddech. Kolejne strony budzą coraz większą ciekawość. Eduardo Sacheri potrafi budować napięcie i doskonale kreuje rzeczywistość oraz poszczególne postaci. Nie jest łatwo połączyć kryminał z powieścią obyczajową, a jednak nie jest to niemożliwe. W przypadku „Sekretu jej oczu” ten zabieg okazał się strzałem w dziesiątkę, dodał powieści jeszcze większej wartości, wzbudzając w czytelniku dużo emocji.

Moim zdaniem ta powieść jest na tyle uniwersalna, że może po nią sięgnąć każdy. Nieważna jest płeć, ani wiek. Jestem przekonana, że każdy, kto przeczyta „Sekret jej oczu”, będzie w pełni zadowolony i usatysfakcjonowany.

Iwona Zaczek

Opinie czytelników
Gosia | 2014-04-08
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Można powiedzieć, że dopiero zaczynam swoją przygodę czytelniczą z autorami z kręgu hiszpańskojęzycznego - kilka książek w bliskiej przyszłości planuję przeczytać.
Eduardo Sacheri jest pisarzem zupełnie mi nieznanym, a jego specyficzny sposób narracji – uczuciowy, a zarazem powściągliwy tylko zachęca mnie do dalszych lektur w tym kierunku, niekoniecznie łatwych w odbiorze, ale bardziej surowych i prawdziwych. Powieść ta przypomina mi kino z tego obszaru kulturowego - chociażby filmy Pedro Almodovara.
„Sekret jej oczu” to historia Benjamína Chaparro, który po przejściu na emeryturę, wobec nadmiaru wolnego czasu, postanawia napisać powieść. Tematem ma być pewna sądowa sprawa z przeszłości, w którą osobiście zaangażował się podczas pracy w sądownictwie. Na te historię składa się morderstwo młodej kobiety, śledztwo, wyrok dla mordercy i jego niespodziewane uwolnienie oraz następstwa tego faktu. Historia ma wielki wpływ na życie Benjamina i jest to pierwszy wątek powieści.
Drugim wątkiem...

allison | 2013-08-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Ciekawie skonstruowana i opowiedziana historia o miłości, przyjaźni, zbrodni, szukaniu winnego i o zemście.

Przyznam, że początek nie zrobił na mnie wrażenie, ale im dalej, tym było lepiej i już po około dwudziestu stronach akcja mnie wciągnęła na tyle, że trudno było mi oderwać się od lektury.

"Sekret jej oczu" to opowieść wielowarstwowa, w której morderstwo sprzed lat staje się przyczynkiem do wspomnień i uruchamia wiele wydarzeń z przeszłości.
Autorowi udało się oryginalnie i bardzo interesująco pokazać skomplikowane relacje międzyludzkie, które śledzi się z emocjami.

Osobnym problemem jest panorama życia społecznego w Argentynie od lat 60. minionego wieku. Narrator skupia się przede wszystkim na środowisku, w którym obraca się z racji zawodu. Dzięki temu poznajemy skorumpowany świat służb śledczych i penitencjarnych, które mają powiązania z reżimowymi układami politycznymi.
Jest jednak w tym podupadłym świecie miejsce na rzadko spotykaną i dlatego tak bardzo cenną przyjaźń,...

Tetiisheri | 2012-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2012

„Sekret jej oczu” Eduardo Sachari już dawno znajdował się na liście książek, które chciałam przeczytać. Kiedy powieść trafiła w moje ręce, zatopiłam się w niej z ogromnym zainteresowaniem. Niezwykła oprawa książki oraz intrygujący opis wzmogły moją ciekawość.

„Sekret jej oczu” to historia Benjamína Esposito który po przejściu na emeryturę, próbując wykorzystać wolny czas pragnie zrobić coś konstruktywnego i postanawia napisać powieść. Tematem jego dzieła ma być pewna tajemnicza sprawa z przeszłości, do której – jako wcześniejszemu pracownikowi organów sądowych – ma łatwy dostęp. Morderstwo i gwałt, poszukiwania sprawcy, skazanie, i niesprawiedliwe uwolnienie mordercy oraz jego zaginięcie w niewyjaśnionych okolicznościach to tylko jeden główny wątek poruszony w powieści przez autora.
Sachari kreuje atmosferę napięcia stopniowo obsypując czytelnika szczegółami sprawy i odkryciami, których dokonuje wspólnie z byłą przełożoną Irene, oraz przyjacielem Pablo Sadovalem.

Drugim jakże istot...

kasandra_85 | 2012-02-29
Przeczytana: luty 2012

Mallwa | 2012-05-13
Przeczytana: 13 maja 2012

"Przypuszczam, że kiedy nie można czegoś powiedzieć, spojrzenia wypełniają się słowami"*

Przypuszczam, że ta opowieść jest za dobra aby o niej zwyczajnie mówić, można o niej milczeć słowami.

*E. Sacheri "Sekret jej oczu", s. 105

JoannaB | 2012-08-07
Przeczytana: 08 lipca 2012

Historia godna swojego autora. Co mam na myśli? A chociażby to, że według mnie, nikt nie potrafi pisać tak, jak Hiszpanie, Portugalczycy czy mieszkańcy Ameryki Południowej. Nie wiem skąd się bierze ich wyjątkowe wyczucie historii, umiejętność tworzenia bohaterów z krwi i kości, takich, o których nie tylko chętnie się czyta, ale chciałoby się z nimi porozmawiać, żyć w ich świecie, nawet jeśli ten świat jest pełen cierpienia, brudu, ciężkiej sytuacji politycznej. Ich książki zawsze są „o czymś”. Są, jak żadne inne, do bólu realistyczne.
Nie inaczej jest z „Sekretem jej oczu”. Książka prowadzona jest w dwóch narracjach – w jednej czytelnik poznaje głównego bohatera, to on opowiada o tym, co robi, co myśli, co widzi. Druga warstwa to książka pisana przez głównego bohatera. Jest nim Benjamin Chaparro, emerytowany prokurator. Benjamin pisze o sobie i, żeby nabrać dystansu, decyduje się na użycie trzeciej osoby. Dwa w jednym i nie wiem, które jest ciekawsze. Nie potrafię też powiedzieć, który...

Piotrek | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Zadowolony z literackich umiejętności Zafona i jego hiszpańskiej ekspresji, postanowiłem rzucić okiem tym razem na argentyńskiego pisarza Sacheriego. No i, było ciężko. Mnie tak naprawdę fabuła nie przekonała. Magazyn LOGO a dokładnie jego portal internetowy uznał tą książkę za "męską literaturę" Niestety jedyne co męskie to chyba przekleństwa co ileś tam linijek tekstu. Sama historia nie powala i byśmy nie usłyszeli o autorze i książce gdyby nie nagroda filmowa - dokładnie Oscar. Za co? Też nie wiem. Dr. House oceniłby głównego bohatera, podstarzałego urzędnika, który nie umiał urządzić sobie życia, jako "głupca". A i na pewno dodałby "że kłamie". Benjamin nie umiał zagadać do kobiety którą kocha, odkłada wszystko w czasie, i w skutek tego jest nieszczęśliwy. Wylewa swoje żale na karty powieści, marnując w dalszym ciągu czas. Nie tylko swój, ale i czytelnika. Założę się że Benjamin ze swym refleksem będzie ostatnim który zgasi światło w Buenos Aires. Ocena tylko dobra, nic ponad to.

Adrianna__ | 2013-09-10
Przeczytana: 09 września 2013

Długo zbierałam się w sobie nim sięgnęłam po książkę Eduardo Sacheri. Odstraszał mnie głównie tekst z tyłu książki. "Powieść sensacyjno - psychologiczna..." - te kilka słów wystarczyło by wiele czasu musiało minąć nim poczułam, że i na tę pozycję z mojej biblioteczki właśnie przyszedł czas.
Autor od samego początku zaskakuje. Lawiruje między postaciami, aż w końcu ujawnia, kto zabił i zgwałcił młodą kobietę. I gdy wydaje się, że wszystko jest już załatwione, bo złoczyńca został schwytany (w dość głupi sposób oprawca pozwolił się złapać) i osadzony w więzieniu sprawy nagle przyjmują zupełnie nieoczekiwany obrót. Pewne bodźce, które zadziałały w całej maszynie sprawiają, że oskarżony zostaje uwolniony, a w takich wypadkach osoby najbliższe ofierze czują się pokrzywdzone i oszukane przez wymiar sprawiedliwości. Zadają sobie pytanie: w czym ofiara była gorsza od mordercy, że on może spokojnie sobie chodzić po ziemi? Na to pytanie nigdy z pewnością nie usłyszą odpowiedzi, ale łat...

figlarna24 | 2012-04-16
Na półkach: Rok 2012, Przeczytane
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

W styczniu tego roku nakładem wydawnictwa Świat Książki na polskim rynku wydawniczym pojawiła się powieść "Sekret jej oczu" autorstwa argentyńskiego pisarza, Eduardo Sacheri.
Pisarz jest autorem wielu wybitnych i docenionych na całym świecie powieści i opowiadań.

"Sekret jej oczu" został doceniony w dziedzinie filmu i na podstawie tej powieści nakręcono film, który dostał tak prestiżową nagrodę, jaką jest Oskar.

Ale trochę o fabułę...Emerytowany urzędnik sądowy, Chaparro, postanawia opisać sprawę sprzed lat, która zaczęła się od morderstwa i gwałtu na młodej kobiecie. Choć sprawca został schwytany i osądzony, niecodzienne okoliczności sprawiły, że sprawiedliwości nie stało się zadość. Tylko Chaparro wie, jak potoczyły się losy zamieszanych w tę historię osób, i teraz postanawia odsłonić prawdę. Ale jest jeszcze inna prawda, która go dręczy i którą boi się ujawnić. Że od lat kocha pewną kobietę…

Książka jest zakwalifikowana jako powieść sensacyjno-psychologiczna.

W mojej ocenie spra...

Karolina | 2013-06-24
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Dawno już nie czytałam tak dobrej książki. To ksiązka, w której wszystko jest na miejscu, wszystko gra. Intryga, zagadka, tajemnica, złożone charaktery bohaterów, poprawny styl i język, zaskakujące zakończenie.

Książka, która daje niesamowitą czytelniczą satysfakcej. I to uczucie po jej skończeniu, gdy każda nastepna książka, zaczęta po niej, rozczarowuje.

Szczerze polecam, każdemu.

Załóż konto za darmo!