Sekret w ich oczach

Wydawnictwo: Świat Książki
La pregunta de sus ojos
Ag2S

Powieść sensacyjno-psychologiczna, na której motywach oparto nagrodzony Oscarem film argentyński „Sekret jej oczu” oraz jego hollywoodzki remake „Sekret w ich oczach” z Julią Roberts, Nicole Kidman i Chiwetelem Ejioforem w rolach głównych. Emerytowany urzędnik sądowy Benjamín Chaparro postanawia opisać sprawę sprzed lat, która zaczęła się od morderstwa i gwałtu na młodej kobiecie. Choć...

Emerytowany urzędnik sądowy Benjamín Chaparro postanawia opisać sprawę sprzed lat, która zaczęła się od morderstwa i gwałtu na młodej kobiecie. Choć sprawca został schwytany i osądzony, niecodzienne okoliczności sprawiły, że jednak sprawiedliwości nie stało się zadość. A w takiej sytuacji łatwo o samozwańczego sędziego. Tylko Chaparro wie, jak potoczyły się losy zamieszanych w tę historię osób, i teraz postanawia odsłonić prawdę. Ale jest jeszcze inna prawda, która go dręczy i którą boi się ujawnić. Że od lat kocha pewną kobietę...

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Gosia | 2014-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Można powiedzieć, że dopiero zaczynam swoją przygodę czytelniczą z autorami z kręgu hiszpańskojęzycznego - kilka książek w bliskiej przyszłości planuję przeczytać.
Eduardo Sacheri jest pisarzem zupełnie mi nieznanym, a jego specyficzny sposób narracji – uczuciowy, a zarazem powściągliwy tylko zachęca mnie do dalszych lektur w tym kierunku, niekoniecznie łatwych w odbiorze, ale bardziej surowych i prawdziwych. Powieść ta przypomina mi kino z tego obszaru kulturowego - chociażby filmy Pedro Almodovara.
„Sekret jej oczu” to historia Benjamína Chaparro, który po przejściu na emeryturę, wobec nadmiaru wolnego czasu, postanawia napisać powieść. Tematem ma być pewna sądowa sprawa z przeszłości, w którą osobiście zaangażował się podczas pracy w sądownictwie. Na te historię składa się morderstwo młodej kobiety, śledztwo, wyrok dla mordercy i jego niespodziewane uwolnienie oraz następstwa tego faktu. Historia ma wielki wpływ na życie Benjamina i jest to pierwszy wątek powieści.
Drugim...

hanterkaa | 2016-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2016

"Sekret jej oczu" opowiada o miłości i nienawiści,zemście i niesprawiedliwości oraz o systemach społecznych i politycznych Argentyny z przełomu lat 60 i 70,gdy do walki politycznej wykorzystywani są pospolici przestępcy kryminalni.Powieść odznacza się siłą wyrazu i ekspresyjnością,jest przejmująca i pełnowymiarowa.Spodoba się fanom kryminałów,ale nie tylko.

Nina | 2017-03-29
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 28 marca 2017

Ta książka to prawdziwy majstersztyk. Mimo, że na początku nie mogłam się w nią wgryźć, nawet chciałam odłożyć na bliżej nieokreślone kiedyś, jednak spróbowałam jeszcze raz i... tak, to była dobra decyzja. Nie ma tu zabójczej akcji ale wątek kryminalny jest świetnie skonstruowany. Nie wspominając o wątku obyczajowym.
Emerytowany urzędnik sądowy postanawia opisać historię morderstwa sprzed lat. I tak poznajemy całkiem zagmatwaną historię tegoż morderstwa, mordercy i osób, których to morderstwo dotknęło, wpłynęło na całe ich życie. Do tego dostajemy całkiem niezły obraz Argentyny i Argentyńczyków.
Tak więc, kiedy przebrnie się przez niemrawy początek, nie da się oderwać. Dla mnie świetna ale ja lubię takie klimaty.

jemtruskawki | 2015-08-26

Biorę pomyślałem,bo lubię podróżować z książką.Zwłaszcza w te miejsca,gdzie literacko jeszcze nie byłem.
A tu Argentyna.Piękny,ogromny kraj.Więc zaczynam czytanie i znajduję się w tym wykreowanym przez autora pięknym świecie.
Zabójstwo,była młoda i piękna.Ktoś jej brutalnie odebrał życie.Przecież już go mają.Skazali,trafił do więzienia.
Książka ta to wspomnienia.Sprzed laty.Policjant wspomina swoje śledztwo.Wędrujemy przez Argentynę.Od lat 60.Po czasy nam współczesne.
Poznajemy ludzi.Książka nie zaszczyci nas wybuchami,strzelaniną i pościgami w stylu sensacyj rodem z USA.To bardziej psychologia niż sensacja.A może taki był zamiar autora ?

Rozpoczyna się rok 1996. Główny bohater to emerytowany urzędnik sądowy Benjamin Chaparro, który postanawia pewną sprawę opisać sprzed dwudziestu pięciu lat, gdzie zaczęła się od gwałtu i morderstwa na młodej,pięknej kobiecie Lilianie Colotto, czyli żonie Ricardo Moralesa. Chociaż sprawca został ujęty i schwytany, a także osądzony został warunkowo zwolniony z więzienia na prawdziwej mocy amnestii dla więźniów politycznych. Jest to bardzo prawdopodobne, że w tym palce maczał ktoś wpływowy.Jednak sam morderca nagle zniknął, lecz,gdy sprawa zostaje rozwiązana, wyjaśniona to Chaparro dostaje ten list bardzo mocno chorego na raka męża zamordowanej żony. Nie wie, że to co zobaczy i odkryje w domu tego Moralesa, wszystko zmieni.

Na podstawie powieści powstała głośna Adaptacja Filmowa pisarza Eduarda Sacheri świetnie napisana historia, przedstawiona bardzo dobrze, doskonała fabuła książki, dobra akcja trzymała w doskonałym napięciu.
Brutalne morderstwo jest początkiem frapującej przygody...

Tetiisheri | 2012-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2012

„Sekret jej oczu” Eduardo Sachari już dawno znajdował się na liście książek, które chciałam przeczytać. Kiedy powieść trafiła w moje ręce, zatopiłam się w niej z ogromnym zainteresowaniem. Niezwykła oprawa książki oraz intrygujący opis wzmogły moją ciekawość.

„Sekret jej oczu” to historia Benjamína Esposito który po przejściu na emeryturę, próbując wykorzystać wolny czas pragnie zrobić coś konstruktywnego i postanawia napisać powieść. Tematem jego dzieła ma być pewna tajemnicza sprawa z przeszłości, do której – jako wcześniejszemu pracownikowi organów sądowych – ma łatwy dostęp. Morderstwo i gwałt, poszukiwania sprawcy, skazanie, i niesprawiedliwe uwolnienie mordercy oraz jego zaginięcie w niewyjaśnionych okolicznościach to tylko jeden główny wątek poruszony w powieści przez autora.
Sachari kreuje atmosferę napięcia stopniowo obsypując czytelnika szczegółami sprawy i odkryciami, których dokonuje wspólnie z byłą przełożoną Irene, oraz przyjacielem Pablo Sadovalem.

Drugim jakże...

allison | 2013-08-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Ciekawie skonstruowana i opowiedziana historia o miłości, przyjaźni, zbrodni, szukaniu winnego i o zemście.

Przyznam, że początek nie zrobił na mnie wrażenie, ale im dalej, tym było lepiej i już po około dwudziestu stronach akcja mnie wciągnęła na tyle, że trudno było mi oderwać się od lektury.

"Sekret jej oczu" to opowieść wielowarstwowa, w której morderstwo sprzed lat staje się przyczynkiem do wspomnień i uruchamia wiele wydarzeń z przeszłości.
Autorowi udało się oryginalnie i bardzo interesująco pokazać skomplikowane relacje międzyludzkie, które śledzi się z emocjami.

Osobnym problemem jest panorama życia społecznego w Argentynie od lat 60. minionego wieku. Narrator skupia się przede wszystkim na środowisku, w którym obraca się z racji zawodu. Dzięki temu poznajemy skorumpowany świat służb śledczych i penitencjarnych, które mają powiązania z reżimowymi układami politycznymi.
Jest jednak w tym podupadłym świecie miejsce na rzadko spotykaną i dlatego tak bardzo cenną...

Rudolfina | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Ta książka - to majstersztyk.
Kilka lat temu widziałam świetny, argentyński film, oparty na tej powieści i słusznie nagrodzony Oskarem. Podchodziłam do lektury z rezerwą, obawiając się, że znajomość zakończenia, niezmiernie istotnego dla tej historii, odbierze mi przyjemność czytania. A tymczasem stało się odwrotnie. To jeden z tych rzadkich przypadków, kiedy książka i film pięknie się uzupełniają, dając zarówno widzowi, jak i czytelnikowi satysfakcję na wielu różnych poziomach.
To nie jest książka, którą się czyta z zapartym tchem, ale mimo wszystko tak przykuwa uwagę, wciąga w mroczne zakamarki ludzkiej duszy, że trudno się od niej oderwać. Pisana jest wyrafinowanym językiem, pełna ironii, zachęcająca czytelnika do intelektualnej zabawy. Za sam cytat: „Myślę, że obserwując właśnie jego [chodzi o szefa bohatera] rozwinąłem swoją teorię, że głupcy lepiej się konserwują fizycznie, bo nie zżera ich egzystencjalny niepokój, jakiemu poddani są ludzie mniej lub bardziej bystrzy”...

Mallwa | 2012-05-13
Przeczytana: 13 maja 2012

"Przypuszczam, że kiedy nie można czegoś powiedzieć, spojrzenia wypełniają się słowami"*

Przypuszczam, że ta opowieść jest za dobra aby o niej zwyczajnie mówić, można o niej milczeć słowami.

*E. Sacheri "Sekret jej oczu", s. 105

kasandra_85 | 2012-02-29