Cienie Barcelony

Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Wydawnictwo: Czarna Owca
La mala dona
Aksamitt

W Barcelonie znikają dzieci. Ich matki, prostytutki, boją się zgłaszać porwania policji. Po mieście krąży jednak coraz więcej pogłosek, które w końcu docierają do porywczego i niestroniącego od kieliszka inspektora Moisésa Corva. Szukając poszlak, policjant trafia do szemranych barów, teatrów, gabinetów fałszywych lekarzy i podejrzanych mieszkań. Śledztwo doprowadza go wreszcie do...

W Barcelonie znikają dzieci. Ich matki, prostytutki, boją się zgłaszać
porwania policji. Po mieście krąży jednak coraz więcej pogłosek, które
w końcu docierają do porywczego i niestroniącego od kieliszka inspektora Moisésa Corva. Szukając poszlak, policjant trafia do szemranych barów, teatrów, gabinetów fałszywych lekarzy i podejrzanych mieszkań. Śledztwo doprowadza go wreszcie do luksusowego burdelu Xalet
del Moro i kasyna Arrabassada, gdzie wpływowi ludzie prowadzą potajemnie dochodowy interes związany z pedofilią.
Fabuła książki została oparta na prawdziwych zdarzeniach, mających
miejsce w Barcelonie na początku XX wieku. Ich niechlubną bohaterką była tak zwana wampirzyca z ulicy Ponent.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Esme Portobello | 2019-01-03

Jest to książka, którą bardzo trudno się czyta. Mnie przebrnięcie przez stosunkowo niewiele stron tej powieści zajęło prawie cztery miesiące. Zakładam, że autor chciał dać czytelnikom ekscytujące połączenie prozy wysokiej i wulgarnej, która miałaby nas zachęcić, zadziwić, zaskoczyć. Tymczasem mam wrażenie, że wszystkie te zabiegi były czynione na siłę, jakby autorowi zależało bardziej na zaskoczeniu widza stylem niż na opowiedzeniu samej historii, w którą by wierzył i chciał przekazać, w tej powieści zabrakło szczerości, co bardzo utrudniało czytanie i zainteresowanie się przedstawionymi wydarzeniami.

Kate | 2018-10-07
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 07 października 2018

Niestety nie dałam rady przeczytać do końca...brak klimatu...postacie nie wzbudzają sympatii ani nie przerażenia...szkoda czasu na taką lekturę.

Ewa_mk | 2018-01-22
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Drugi raz bym po tę książkę chyba nie sięgnęła.

romeo | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

W powieści najbardziej podobał mi się przewrotny pomysł, by uczynić Śmierć pierwszoosobowym narratorem kryminału.Z jakąż rozkoszą przeczytałem, że Kostuch(bo tu jest w rodzaju męskim)lubi zabierać na drugą stronę poetów.Intrygujące.
Już za sam ten koncept dodaję dwie gwiazdki, bo poza tym książka jest typowym kryminałem retro osadzony w realiach Barcelony z początku XX wieku.Jest tu trochę klimatu "Cienia wiatru", jest parę barwnych postaci i oczywiście policyjna intryga do rozwiązania. Czyta się fajnie, gładko i szybko.Można przy lekturze odpocząć od poważniejszych spraw, ale i można nieco się wystraszyć.Książka dla każdego,idealna do pociągu lub poczekalni,

Beatriz_Aguilar | 2017-04-24
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

"Cienie Barcelony" to obok "Bestii" Sebastia Alzamorry jedna z najbardziej osobliwych książek na mojej barcelońskiej półce, jaką miałam okazję czytać. Czy to dlatego, że moje ukochane miasto jest w niej tak mroczne, nieprzyjazne i wręcz odpychające? Nie do końca... Nawet stolica Katalonii ma swoją ciemną stronę, zapyziałe nory, zaułki, które lepiej się nie zapuszczać nawet za dnia i historie mrożące krew w żyłach nawet gorącym Hiszpanom. Barcelona z początku ubiegłego stulecia zdecydowanie była mroczna i niebezpieczna, mniej romantyczna niż u Zafona, zupełnie różna od Barcelony współczesnej. Strajki robotników, palenie kościołów, morderstwa i rozboje stały się niemal czymś pospolitym w dynamicznie rozszerzającym się mieście. Była też ona, Enriqueta Martí - wampirzyca z ulicy Ponet, morderczyni dzieci, której historią miasto żyło przez wiele miesięcy. Zbrodnie, których się dopuściła nadal owiane są tajemnicą a część krążących o niej informacji to prawdopodobnie legendy miejskie....

wiewiora098 | 2017-01-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Brrr.. Nie przypuszczałam ze takie historie sie wydarzaja ..to straszne. Ksiazka fajna polecam

Ilona | 2016-09-26
Przeczytana: 23 września 2016

Jak dla mnie średnia...przeczytałam jakieś 100 stron i oddałam do biblioteki...

charu | 2016-09-24
Przeczytana: 23 września 2016

Wśród całej maści psycholi, chorych zboczeńców i oszołomów swoje miejsce ma też nieznana mi aż do tej pory La vampira del carrer Ponent.
XIX wieczna Barcelona, ciesząca się złą sławą dzielnica Raval. Właśnie w tym miejscu dochodzi do tajemniczych porwań dzieci. Kim jest porywacz? Krążą plotki, że to potwór, sam diabeł albo wampir. Panika zaczyna ogarniać przede wszystkim środowisko prostytutek, bo to ich dzieci giną jako pierwsze. Żadna z kobiet jednak nie zgłasza przestępstwa z racji wykonywanego zawodu. Co z tym wszystkim ma wspólnego przebiegła, pozbawiona uczuć Enriqueta Martí? Dowiecie się tego, czytając "Cienie Barcelony".
Głównym bohaterem jest nie przebierający w środkach inspektor Corvo, jednak o wiele ciekawiej została obsadzona rola narratora - sama Śmierć. Autor uczynił ją też jedną z bohaterów książki i muszę przyznać, że to bardzo ciekawy zabieg. Ta szczególna bohaterka opowiada czym i kim może się stać a przede wszystkim o swojej roli w życiu każdego człowieka....

Gosia | 2016-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 lipca 2016

Marc Pastor przedstawia nam historię opartą na faktach.
Barcelona z początku XX wieku, rok 1911. Tajemnicza, ponura, przesiąknięta biedą i strachem z powodu czającego się w zaułkach zła.
Giną dzieci, głównie prostytutek, policja przymyka na to oko, bo za ich porwaniem stoją możni tego miasta. Krążą plotki o wampirze. Pojawia się też dociekliwy policjant, który nie boi się postawić na szali swego życia i swojej kariery, aby dopaść potwora.
Styl autora jest dość specyficzny, jak i klimat miasta, które raczej znamy z innej strony - wesołej, słonecznej, dostojnej, przyjaznej dla turystów.
Nie jestem całkiem przekonana do tego autora, ale potrafił zaciekawić mnie swoim stylem narracji. Głównie za klimat, dobre charakterystyki postaci i dynamiczne dialogi dodaję jedną gwiazdkę.
Wydawnictwo Czarna Owca potrafi wyszukiwać nietuzinkowe książki.

Anna | 2016-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Och, jakże inna jest to Barcelona od tej, którą miała sposobność zwiedzić niecałe dwa miesiące temu. Miasto pełne życia, słońca, przyjaznych i otwartych ludzi, pełne niepowtarzalnych zabytków, tajemniczych zaułków, kawiarenek, pubów, specyficznego klimatu.

Barcelona z powieści Marca Pastora, której akcja rozgrywa się ponad sto lat temu, jest tajemnicza, budząca grozę, owładnięta przez okrucieństwo i zło. W dzielnicy El Raval zaczynają ginąć dzieci, jednak policja nie prowadzi śledztwa, bowiem matki-prostytutki nie zgłaszają o tych zdarzeniach. Mieszkańcy miasta mówią o potworze, inni o wampirze, jednak nikt nie potrafi powiedzieć czegoś konkretnego, nikt nic nie widział. Wypadkami porwań zaczynają interesować się na własną rękę inspektor Moises Corvo i jego partner Juan Malsano, nie znajdując jednak wsparcia u przełożonego, który wielokrotnie odsuwa ich od tej sprawy.

Jednak "Moises Corvo chce dorwać tego skurczybyka, który porywa dzieci. Czuje się jak sęp krążący w smrodzie...