Grecy i irracjonalność

Homini
2001-01-01
2001-01-01
Jacek Partyka

Przenikliwe, choć wymagające skupienia, wykłady zadające rys na powszechnym wyobrażeniu kultury greckiej jako świata racjonalnego, uporządkowanego, w pewnym stopniu nieprzystępnego, jak koryncka kolumna. Komu bowiem w pierwszej chwili przychodzi do głowy rozmyślający Marek Aureliusz, szukający w senniku znaczenia swojego snu, czy Platon biorący udział w swoistej ,,reakcji pogańskiej" przeciw atomizmowi Demokryta?

Przejrzysta, świetnie napisana, znakomicie przybliżająca świat greckiej religijności. Uderza szacunek z jakim Doddds potrafi opowiadać o przeszłości, umiejętność z jaką pokazuje to co w ludziach stałe.

Dla laika (dla mnie) nieczytelna jest część przypisów, szczegółowo rozpatrująca znaczenie, rdzenie i konotacje greckich wyrażeń i appendix 2 gdzie zamieszczono całe fragmenty nietłumaczonych greckich tekstów, niemniej całość wydaje mi się fascynującą lekturą nie tylko dla zainteresowanych historią religii (religijności) ale też dla każdego wielbiciela Homera, tragików greckich czy Platona.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Niezwykle ważna książka o kulturze greckiej, która – jak się okazuje – nie była wcale taka racjonalna, jak się nam nieraz wydaje. Autor opisuje wiele mało znanych przejawów greckiej myśli epoki homeryckiej, archaicznej i klasycznej. Książka porusza zagadnienia z pogranicza antropologii, religioznawstwa i filozofii. W moim odczuciu jest to jedna z najważniejszych pozycji dotyczących antyku greckiego, dużo zmieniła w moim rozumieniu tej epoki. Nie jest to jednak książka łatwa i wymaga uważnej lektury, a najlepiej również sporządzania notatek. Dodds zawarł w tej pracy mnóstwo interesujących uwag o literaturze greckiej, zwłaszcza o Homerze, tragedii i Platonie. Na pewno warto ją przeczytać, choć Autor operuje niełatwym językiem i może być trudno zrozumiała dla osób słabo zaznajomionych z naukami o starożytności.

Tomasz Babnis

• Filozofia
  • Starożytność
  • Historia (Robocza bibliografia)
  • Starożytność
  • Lektury studentki :)

Dodaj cytat z książki Grecy i irracjonalność