Świat późnego antyku

Wydawnictwo: Czytelnik
historia

Fascynująca książka P. Browna opowiada o gwałtownych przemianach cywilizacyjnych w "starym i dobrze zakorzenionym świecie wokół Morza Śródziemnego" w okresie III-VII w. po Chr. Znakomity historyk angielski, świetny znawca okresu późnego antyku, przedstawia zmiany społeczne, kulturowe i religijne, które, według jego przekonania, zdeterminowały późniejszy odmienny rozwój chrześcijaństwa Europy Zachodniej i Europy Wschodniej oraz muzułmańskiego Bliskiego Wschodu.
Praca Browna daje czytelnikowi dynamiczny i niezastygły obraz odległej rzeczywistości historycznej, a nawet wpisuje ją intelektualnie w teraźniejszość. Sprawia to metoda, którą posługuje się angielski historyk, oraz jego żywy i barwny, pełen metafor, styl pisarski. Integralnym elementem narracji są również ilustracje, przyblizające czytelnikowi czas i nastrój epoki.

źródło opisu: Czytelnik, 1991

Elevander | 2013-08-25
Przeczytana: 07 grudnia 2012

Dość nietypowe ujęcie dziejów świata śródziemnomorskiego. Autor między starożytnością a średniowieczem umieszcza jeszcze osobną "epokę" - późny antyk. Jej granice chronologiczne zakreśla między Markiem Aureliuszem i Mahometem. Tak więc w jednym opracowaniu może czytelnik przeczytać o połowie dziejów Cesarstwa i o podboju arabskiego. Mi osobiście nie podobała się przesadzona teza, że prawdziwymi następcami Rzymian byli w basenie M. Śródziemnego... Arabowie. Ale poza tym interesujące opracowani, w dużej mierze skupione wokół walki Zachodu i Wschodu.

Tomasz Babnis

Konstantyn | 2016-10-30