Świat późnego antyku

Wydawnictwo: Czytelnik
historia

Fascynująca książka P. Browna opowiada o gwałtownych przemianach cywilizacyjnych w "starym i dobrze zakorzenionym świecie wokół Morza Śródziemnego" w okresie III-VII w. po Chr. Znakomity historyk angielski, świetny znawca okresu późnego antyku, przedstawia zmiany społeczne, kulturowe i religijne, które, według jego przekonania, zdeterminowały późniejszy odmienny rozwój chrześcijaństwa Europy Zachodniej i Europy Wschodniej oraz muzułmańskiego Bliskiego Wschodu.
Praca Browna daje czytelnikowi dynamiczny i niezastygły obraz odległej rzeczywistości historycznej, a nawet wpisuje ją intelektualnie w teraźniejszość. Sprawia to metoda, którą posługuje się angielski historyk, oraz jego żywy i barwny, pełen metafor, styl pisarski. Integralnym elementem narracji są również ilustracje, przyblizające czytelnikowi czas i nastrój epoki.

źródło opisu: Czytelnik, 1991

Przeczytałem tę książkę po raz drugi i po kilku latach odkryłem w niej chyba pewne nowe walory. Brown dobrze wskazał na ważne procesy, które przemieniły oblicze świata antycznego, doprowadzając do powstania cywilizacji średniowiecznej. Książka ta w swoim czasie wywarła znaczny wpływ na rozwój badań nad epoką późnego antyku, doprowadzając do przewartościowania negatywnych sądów ukształtowanych przez Gibbonowską doktrynę "zmierzchu i upadku". Dzięki tej pracy można lepiej zrozumieć, jak Rzym wydobył się z kryzysu III w. i jak się do tego procesu miało chrześcijaństwo. Moim zdaniem jednym z mocniejszych punktów monografii Browna jest wskazanie na wytworzenie się nowych warstw społecznych, które - inaczej na Wschodzie i inaczej na Zachodzie - odegrały kluczową rolę w zachodzących wówczas przemianach. Dobry jest też rozdział o Persji sasanidzkiej i o jej wpływie na imperium islamu. Lektura pracy Browna z pewnością pomaga w lepszym zrozumieniu tej epoki.

Tomasz Babnis

Gra_ce | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

Wieki między IV a VIII w polskiej szkole są kwitowane jakimś żenującym uogólnieniem (najazdy barbarzyńców, upadek Cesarstwa Rzymskiego, regres). Okazuje się, że jest to czas w którym wiele się decydowało, kształtowało i reorganizowało. To w tym czasie przegrupowały się siły polityczne, religijne kulturowe i społeczne i wiek IX i X, czas powstawania struktur państwowych był już czymś na kształt formalności (upraszczając), zamrażania i sankcjonowania.

Z wszech miar warto oświetlić sobie ten czas książkami, które napisano na ten temat. Właśnie kompletuję półkę.