Cena za honor

2012-01-19
2012-01-19
978-83-111-2208-6
literatura polska

Okładka książki QFant 6 (7/2010) Piotr Pochuro, Wojciech A. Rapier, Redakcja magazynu QFant, Marcin Rusnak, Katarzyna Szelenbaum, Marcin Szerenos
QFant 6 (7/2010) Piotr Pochuro, Wojc...
Okładka książki Ciężar decyzji Piotr Pochuro, praca zbiorowa
Ciężar decyzji Piotr Pochuro, prac...

Naprawdę realistyczna, smutna historia o losie policjanta, który nie jest supermanem, a nurkiem, który w dziurawym kombinezonie wyciąga ludzi tonacych w szambie. A potem musi się jeszcze tłumaczyć dlaczego jest brudny

Po przeczytaniu książki Piotra Pochuro „Cena za honor”, przyszła mi na myśl smutna refleksja - czy warto być policjantem ?

W tej krótkiej i dynamicznej powieści kryminalnej, śledzimy losy policjanta operacyjnego wydziału kryminalnego - Bzyka, który walczy z mafią narkotykową, która jest bezwzględna i chce go zniszczyć oraz ze skorumpowanymi funkcjonariuszami.

Autor bardzo realistycznie i rzetelnie przedstawił służbę policjantów. Sam spędził ponad 15 lat w niebieskim mundurze, odszedł z policji w 2005 roku. Zatem mamy kolejnego polskiego gliniarza, który pisze ciekawe kryminały.
Bardzo dobrze przedstawił wątek braku ochrony prawnej policjantów, który zostaje aktualny do dziś.

Nie wiem, jak to jest rozwiązane w innych krajach, ale u nas, coś jest nie tak. Uczciwy policjant pomówiony przez przestępców musi płacić za adwokata z własnej kieszeni i jest pozostawiony samemu sobie.

Powieść dobrze i szybko się czyta. Jej zakończenie jest gorzkie, a mnie cały czas kołacze się z tyłu głowy, pytanie – czy naprawdę warto być policjantem ?

Autor...

Książka generalnie niezła.Pomysł dobry ale z realizacją gorzej.Bardzo słabo zarysowane postacie aż się prosi o historię z różnymi wątkami, niekiedy pozornie oddalonymi, ale zawsze wracającymi do głównego biegu intrygi. Szkoda że postacie bohaterów nie zostały rozbudowane szerzej

Piotr Pochuro (pseudonim literacki) jest byłym funkcjonariuszem policji. Początkowo pełnił służbę w Oddziałach Prewencji Policji oraz w Batalionie Patrolowo-Interwencyjnym Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. W latach 1995-1999 służył w wydziale kryminalnym jednej z komend rejonowych w Warszawie. Do jego zadań należało zajmowanie się sprawami dotyczącymi zabójstw, wymuszeń "haraczy", napadów. Od 2000 do 2005 r. służył w strukturach Komendy Głównej Policji jako funkcjonariusz operacyjny Centralnego Biura Śledczego w Wydziale do Walki ze Zorganizowaną Przestępczością Narkotykową. Po odejściu ze służby, szybko uświadomił sobie, że ma za dużo wolnego czasu. Poświęcił się pisarstwu, początkowo jedynie dla własnej satysfakcji. Wkrótce okazało się, że jego słowa trafiają w gusta czytelników. Na swoim koncie ma już trzy powieści kryminalne. Wszystkie spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Bzyk, policyjny detektyw prowadzi działania przeciw handlarzom narkotyków. Ma szansę postawić przed sądem wszystkie osoby odpowiedzialne za przestępczy proceder. Jego poczynania nie mogą przejść bez echa. Jest ktoś, kto nie chce dopuścić do zniszczenia swojego imperium. Ten ktoś uruchamia wszystkie swoje wpływy, aby powstrzymać policjanta. Czy walka dobra ze złem będzie miała szczęśliwe zakończenie?

Sam opis fabuły nie zapowiada niczego, z czym nie mielibyśmy do czynienia w wielu innych książkach z tego gatunku. Tym większe jest zaskoczenie, gdy rozpoczynamy lekturę i uświadamiamy sobie, jak trudno jest nam się od niej oderwać. Jest coś w stylu pisarza, co trafia bezpośrednio do serca czytelnika i sprawia, że ten bardzo pragnie poznać zakończenie tej historii. Być może to fakt, że Pochuro nie jest jedynie teoretykiem, ale również praktykiem i właśnie dzięki temu jego teksty wydają się być tak autentyczne? Autor bardzo wiarygodnie oddaje realia, w których pracują policjanci. Zwraca uwagę na wiele niedogodności, z jakimi zmagają się na codzień: brak podstawowego sprzętu do pracy, nieprecyzyjne przepisy, brak wiedzy wśród prokuratorów i sędziów na temat ważnych aspektów funkcjonowania policji. W "Cenie za honor" nie ma przewlekłych opisów, każde słowo wydaje się być potrzebne. Taki styl często nazywamy "męskim" - jest zwięźle i dosadnie, ale i wymownie.

Dynamiczna akcja i niewielkie gabaryty książki sprawiają, że czyta się ją wręcz błyskawicznie. Zakończenie mile zaskakuje i sprawia, że powieść wybija się spośród podobnych sobie książek. Osobiście odniosłam wrażenie, że autor próbuje przedstawić przeciętnego policjanta w sposób przesadnie pozytywny. Być może w ten sposób próbuje podziękować mu za to, że w ogóle jest i znosi trudy często frustrującej pracy? Nie zmienia to faktu, że lektura "Ceny za honor" dostarcza sporo dobrej rozrywki. Miło sięgnąć po tekst kogoś, kto zna się na rzeczy. Dlatego też zachęcam do lektury.

Bardzo pozytywnie się zaskoczyłam, kupiłam książkę za 10 złoty w jakimś markecie nie spodziewając się niczego nadzwyczajnie dobrego, ale okazał się to strzał w 10 ! Super, szybciutko się czyta dlatego daje minus za to, że jest taka krótka bo czyta się ją niesamowicie przyjemnie. I zaskakujące zakończenie, przekonałam się troszkę co do polskiej literatury i na pewno sięgnę po więcej książek tego Pana !

Po książeczkę sięgnąłem zachęcony artykułem https://omniscienttrinity.wordpress.com/2015/04/12/niebieskie-pioro-czyli-policyjny-punkt-widzenia/ napisanym, jak się później okazało, przez jednego z użytkowników lubimyczytac Pana http://lubimyczytac.pl/profil/88815/dziadekdoorzechow
Przeczytanie jej zajęło mi 2 dni, tylko dlatego, że sam zmusiłem się do oderwania od niej by nie skończyć tego samego dnia co zacząłem. Być może powodem była malutka objętość książki, być może moje wygłodzenie czymkolwiek fabularnym po miesiącach czytania suchej literatury faktu a być może faktycznie jest to dobra książka.
Książka reklamuje się jako najlepiej osadzona w polskich policyjnych realiach i faktycznie taka jest. Odrapane komisariaty, brak światła, brak prądu, brak papieru, ludzi, wsparcia ze strony zarówno społeczeństwa jak i przełożonych. Ciągła presja, papierologia, statystyki, polityczne układy, polowanie prokuratorów na gliniarzy, widmo zarzutów i postępowań niezależnie od tego co się zrobi- to wszystko tam jest i dla nich warto po książkę sięgnąć. Jest nawet kilka perełek takich jak scena rozmowy o emeryturach czy też scena przesłuchania chemika gdzie styl Pana Pochuro faktycznie wzniósł się na wyższy poziom.
Z drugiej strony wszystko w książce jest mniej lub bardziej sztampowe, przewidywalne i wtórne, bohaterowie archetypowi i płascy, dialogi momentami przypominające "chłopców z placu broni" albo "szatana z siódmej klasy" -zwłaszcza dialogi policjantów, jakieś takie ocenzurowane, pełne dziwnych przysłów, pseudohumorystycznych wtrąceń itp. Paradoksalnie rozmowy gangsterów wydały mi się bardziej realistyczne- może dlatego, że wiem jak wyglądają rozmowy policjantów zaś rozmowy gangsterów znam tylko z filmów, seriali i innych książek i pokryły się one z dotychczasowym wyobrażeniem. Główny bohater, asp. sztab. Bzyk jest zbyt wyidealizowaną postacią. Kiedy Sławek Opala w "Prawdziwych Psach" opowiadał o byciu dobrym psem, wierności i walce do końca to to miało swój urok, pomimo całego patosu. W "Cenie za honor" brzmiało to raczej naiwnie, zwłaszcza z ust funkcjonariusza z tak długim stażem. Ale z drugiej strony, może potrzeba nam takich wzorców by istniały ideały do których należy zmierzać?

Honor jest bezcenny

"Cena za honor" Piotra Pochuro to powieść kryminalna osadzona w polskich realiach, ukazująca pracę policjantów bez typowych dla filmów uproszczeń.

Grupa policjantów, kierowana przez "Bzyka", starego wygę wydziału kryminalnego, zatrzymuje w środku miasta gangstera transportującego duży ładunek narkotyków. Jednocześnie zlikwidowane zostało laboratorium, a pracujący tam chemicy aresztowani. Śledczy idąc za ciosem chcą pojmać całą szajkę. Kierujący gangiem "Uszaty" postanawia wziąć odwet na stróżach prawa i nie ma zamiaru przebierać w środkach i żałować pieniędzy. Wyznaczony do tego zadania "Kalafior" nie ma żadnych skrupułów i nic do stracenia w razie niepowodzenia.

Książka, pomimo niewielkiej objętości, jest bardzo wciągająca i trudno się od niej oderwać. Autor unika zbędnych opisów, język jest prosty z niewielkim (jak na opisywane środowisko) zastosowaniem wulgaryzmów, ale to jest kolejnym atutem tej pozycji. Pisarz, były policjant, nie pomija takich przyziemnych aspektów pracy jak wypełnianie papierów, przełożeni zaślepieni statystykami, problemy rodzinne i wszechobecna polityka. W takim świecie nic nie jest pewne, a każdy błąd może być ostatnim.

Interesującym zabiegiem było podzielenie akcji na dwa wątki. Ostatnim elementem każdego rozdziału jest tekst napisany pochyłą czcionką przedstawiający wydarzenia, które dopiero po przeczytaniu zakończenia można umiejscowić odpowiednio w czasie.

Czytelnicy szukający dobrej powieści o "policjantach i złodziejach" nie zawiodą się na tej książce.

Honor jest bezcenny

Bzyku, rodzimy policjant, wraz ze swoimi kolegami z firmy, próbują rozbić gang Uszatego, zajmującego się wytwarzaniem i handlem narkotykami. Dla Bzyka to, wydaje się być sprawa, dla której żyje, co odbija się szerokim echem na życiu zawodowym i prywatnym policjanta. Pościgi, policyjne zatrzymania, śledztwo, korupcja, paradoksalny proces, to wszystko i jeszcze więcej jest w powieści Piotra Pochuro "Cena za honor".
Książka niewielka gabarytowo, ale jej wielkość tkwi w treści, w jej prawdziwości. Pan Piotr pokazuje nam świat policjantów i ich pracy "od kuchni". Nie szczędzi wulgarnego języka, pokazuje działania i możliwości policji. Akcja bardzo dynamiczna, nie ma szans na nudę, do tego styl autora jest prosty, zdecydowany, powiedziałabym że po prostu męski. Książka napisana jest bez zbędnych ozdobników, bardzo konkretna i na temat. Żadnych opisów czy słów w nadmiarze.

Książka o policjantach napisana przez byłego policjanta. Dzięki temu mamy pewność, że pokazane w niej działania, przemyślenia i emocje bohaterów, nie są tylko wymysłem autora, a są najprawdopodobniej przelaniem na papier jego doświadczeń z wcześniejszej pracy. Z książki można się dowiedzieć co nieco o pracy w polskiej policji od środka, o gwarze środowiskowej, postępowaniu operacyjnym itp. Cała historia, choć prosta, jest wciągająca i można utożsamić się z bohaterem w walce nie tylko z bandytami, ale i z realiami pracy w polskiej policji i obcowaniem z polskim sądownictwem.

Miałem o tym czymś nie pisać, ale..... . A są gwiazdki ujemne?

Miałem o tym czymś nie pisać, ale..... . A są gwiazdki ujemne?

• Kryminał
  • Zrecenzowane: kochamksiążki.pl
  • Do szukania
  • Kryminał w realiach współczesnej polski
  • Thrillery, kryminały

Piotr Pochuro Cena za honor Zobacz więcej