Życie na niby. Pamiętnik po klęsce.

Okładka książki Życie na niby. Pamiętnik po klęsce. Kazimierz Wyka
Okładka książki Życie na niby. Pamiętnik po klęsce.
Kazimierz Wyka Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
83-08-00803-8
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
261
261

Na półkach:

Słaba publikacja prezentująca nam poglądy autora, spisywane podczas II wojny światowej, na realia okupacji Niemieckiej w Generalnym Gubernatorstwie.
Obok ciekawych zapatrywań pojawiają się rzeczy nie do przyjęcia. Jednak najbardziej drażni pewien chaos i przerzucanie się z tematu na temat w ramach poszczególnych rozdziałów książki. Tak samo na minus należy zaliczyć utożsamianie się autora z PRL-owską historiografią niemiłosiernie atakującą II RP oraz rząd na uchodźstwie, a wysławiającą wszystko co przybyło ze wschodu.

Słaba publikacja prezentująca nam poglądy autora, spisywane podczas II wojny światowej, na realia okupacji Niemieckiej w Generalnym Gubernatorstwie.
Obok ciekawych zapatrywań pojawiają się rzeczy nie do przyjęcia. Jednak najbardziej drażni pewien chaos i przerzucanie się z tematu na temat w ramach poszczególnych rozdziałów książki. Tak samo na minus należy zaliczyć...

więcej Pokaż mimo to

avatar
45
23

Na półkach:

To książka niezwykle ważna. Także dzisiaj, choć przecież pisana podczas okupacji niemieckiej i tuż po niej i traktująca o społeczeństwie, jego postawach, jego stosunku do zachodzących tragicznych przemian, które zmusiły je do przetrwania tych dwóch jesieni i czasu pomiędzy nimi. Wyka, który lata te spędził w Krzeszowicach pod Chrzanowem, tuż obok koszmaru Auschwitz i po sąsiedzku z rezydencją gubernatora Franka, nie tylko uciekał w lektury, ale też bacznie obserwował i analizował, co dzieje się wokół niego. Strategię przetrwania, którą przyjęło wówczas społeczeństwo polskie, nazwał życiem na niby właśnie. Zdaje się, że to życie na niby, oddzielające to prawdziwe, ograniczone do zaufanego kręgu, od tego oficjalnego, "w y ł ą c z o n a z e w s p ó l n o t y s p o ł e c z n o - p a ń s t w o w e j", gdzie "niemoralność pracy była nawet obowiązkiem patriotycznym", stało się sposobem przetrwania nie tylko w latach okupacji, ale też potem. Wiele charakterystycznych dla niego i "gospodarki wyłączonej" cech można dostrzec nawet dziś i warto pod tym kątem spojrzeć na społeczeństwo, w którym z takim bólem rodzi się poczucie dobra wspólnego, szacunek do państwowej (niczyjej) własności, wiara w możliwość wywierania wpływu na decyzje dotyczące wszystkich obywateli i wpływające na ich sytuację.
Wykę warto też dziś czytać z innego powodu - stylu. Choć może sprawiać trudność jego barokowość, bogactwo, nadmierność, to jednocześnie jest to uczta, która coraz rzadziej trafia nam się na czytelniczych stołach. Potrzeba do skonsumowania tego dania dwóch widelców, a któż się dziś nimi posługuje...

To książka niezwykle ważna. Także dzisiaj, choć przecież pisana podczas okupacji niemieckiej i tuż po niej i traktująca o społeczeństwie, jego postawach, jego stosunku do zachodzących tragicznych przemian, które zmusiły je do przetrwania tych dwóch jesieni i czasu pomiędzy nimi. Wyka, który lata te spędził w Krzeszowicach pod Chrzanowem, tuż obok koszmaru Auschwitz i po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    4
  • literatura piękna
    1
  • Historyczne
    1
  • Literatura PL
    1
  • Polskie
    1
  • Czekają na półce
    1
  • Literaturoznawstwo
    1
  • Czeka w bibliotece
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie na niby. Pamiętnik po klęsce.


Podobne książki

Przeczytaj także