Życie na niby. Pamiętnik po klęsce.

Okładka książki Życie na niby. Pamiętnik po klęsce. Kazimierz Wyka
Okładka książki Życie na niby. Pamiętnik po klęsce.
Kazimierz Wyka Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
1984-01-01
1984-01-01
83-08-00803-8

Słaba publikacja prezentująca nam poglądy autora, spisywane podczas II wojny światowej, na realia okupacji Niemieckiej w Generalnym Gubernatorstwie.
Obok ciekawych zapatrywań pojawiają się rzeczy nie do przyjęcia. Jednak najbardziej drażni pewien chaos i przerzucanie się z tematu na temat w ramach poszczególnych rozdziałów książki. Tak samo na minus należy zaliczyć utożsamianie się autora z PRL-owską historiografią niemiłosiernie atakującą II RP oraz rząd na uchodźstwie, a wysławiającą wszystko co przybyło ze wschodu.

To książka niezwykle ważna. Także dzisiaj, choć przecież pisana podczas okupacji niemieckiej i tuż po niej i traktująca o społeczeństwie, jego postawach, jego stosunku do zachodzących tragicznych przemian, które zmusiły je do przetrwania tych dwóch jesieni i czasu pomiędzy nimi. Wyka, który lata te spędził w Krzeszowicach pod Chrzanowem, tuż obok koszmaru Auschwitz i po sąsiedzku z rezydencją gubernatora Franka, nie tylko uciekał w lektury, ale też bacznie obserwował i analizował, co dzieje się wokół niego. Strategię przetrwania, którą przyjęło wówczas społeczeństwo polskie, nazwał życiem na niby właśnie. Zdaje się, że to życie na niby, oddzielające to prawdziwe, ograniczone do zaufanego kręgu, od tego oficjalnego, "w y ł ą c z o n a z e w s p ó l n o t y s p o ł e c z n o - p a ń s t w o w e j", gdzie "niemoralność pracy była nawet obowiązkiem patriotycznym", stało się sposobem przetrwania nie tylko w latach okupacji, ale też potem. Wiele charakterystycznych dla niego i "gospodarki wyłączonej" cech można dostrzec nawet dziś i warto pod tym kątem spojrzeć na społeczeństwo, w którym z takim bólem rodzi się poczucie dobra wspólnego, szacunek do państwowej (niczyjej) własności, wiara w możliwość wywierania wpływu na decyzje dotyczące wszystkich obywateli i wpływające na ich sytuację.
Wykę warto też dziś czytać z innego powodu - stylu. Choć może sprawiać trudność jego barokowość, bogactwo, nadmierność, to jednocześnie jest to uczta, która coraz rzadziej trafia nam się na czytelniczych stołach. Potrzeba do skonsumowania tego dania dwóch widelców, a któż się dziś nimi posługuje...

• literatura piękna
  • Historyczne
  • Literatura PL
  • Polskie
  • Czekają na półce
  • Literaturoznawstwo
  • Czeka w bibliotece

Dodaj cytat z książki Życie na niby. Pamiętnik po klęsce.