Żona na sprzedaż

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Romanse sprzed lat". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
romans
typ
papier
Nikitka
6,28 (32 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Po dwu latach nieudanego małżeństwa Verity Russell zostaje wystawiona przez męża na licytację w małym kornwalijskim miasteczku. "Sprzedaż" żony, choć praktykowana niekiedy przez mężczyzn, których nie stać na rozwód, nie ma oczywiście mocy prawnej. Nie zmienia to jednak sytuacji Verity, która w jednej chwili z żony Gilberta Russella staje się niejako własnością Jamesa Gordona, lorda Harkness. James przystępuje do licytacji wiedziony nagłym impulsem - pragnie ocalić haniebnie potraktowaną kobietę przed jeszcze gorszym losem. Zaraz jednak wśród tłumu rozlegają się szepty, że oto znalazła się we władzy człowieka, który zamordował własną żonę.

źródło opisu: Pol-Nordica, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
sola255 | 2015-01-05

Jeszcze pod koniec XIX w. w Anglii mężczyzna miał możliwość sprzedania własnej żony. Poza tym w myśl osiemnastowiecznej zasady kciuka (Rule of thumb) mężczyzna miał prawo karać fizycznie nieposłuszną żonę kijem nie grubszym niż jego kciuk.

Termin "rule of thumbe" początkowo odnosił się do niepisanego prawa mężczyzny do bicia nieposłusznej żony kijem grubości nie większej niż kciuk. Było to prawo zwyczajowe przed panowaniem Karola II.
W rzeczywistości chodziło tu o prawo mężczyzny do "umiarkowanej korekty" zachowania kobiety, polegającej głównie na ograniczeniu jej praw, wyłączającej jednak bicie. Niestety, głównie za sprawą satyrycznego rysunku "Sędzia Kciuk" Jamesa Gillraya z 1782 r., mylnie sądzono, że jest to prawo usprawiedliwiające przemoc małżeńską.
Rysunek przedstawia brytyjskiego sędziego Francisa Bullera, który zezwala by mężczyzna bił swoją żonę pod warunkiem, że używa kija nie grubszego niż kciuk. Niestety nie udało się ustalić, czy takie orzeczenie rzeczywiście...

klopotliwa | 2015-05-01

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Miałem kiedyś sen, w którym koniecznie chciałem po znać prognozę pogody na następny dzień. Zajrzałem do gazet, lecz działu z doniesieniami o pogodzie nie znalazłem na zwykłym miejscu. Włączyłem radio, lecz w wiadomościach nie było słowa o prognozie pogody. Zadzwoniłem do pogodynki akcja snu działa s... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica