Wilk i gołębica

1999-01-01
83-7227-971-3
Michał Wroczyński
miłość dwór zawiść duma

Kompletna porażka. Nawet posiadając wielki margines tolerancji dla niespójności charakterów i braku realizmu, tak typowych dla harlekinów to już grube przegięcie. Wybitnie płytkie charaktery, nudna fabuła, zamęczanie czytelnika do pożygu sztuczną dramaturgią. Zero jakichś głębszych refleksji, przeżyć, wszystko się sprowadza do tematu łóżka. Kompletnie nielogiczne i nierealne zachowania. Czytanie dodatkowo utrudnia dziwaczne słownictwo. Jakim cudem taki badziew ma tak wysoką opinię? Sztywne sztuczne, nudne i po prostu męczące.

Wymęczyła mnie nieco ta książka. Bywały fragmenty, które czytałam z przyjemnością, i takie, które mnie nużyły. Mimo wszystko jest to przyzwoity romans, jeśli oczywiście ktoś lubi historie o miłości w scenerii surowego średniowiecza i nie zniechęca go liczba stron. Główna bohaterka strasznie wyidealizowana, piękna, dobra, wyrozumiała, cierpliwa, podziwiana i lubiana, w ogóle to anioł nie kobieta. Nie irytowało mnie to co prawda aż tak jak w "Kwiecie i płomieniu", niemniej jednak kilka razy zdarzyło mi się przewrócić oczami. Stylizowany język całkiem zgrabnie przenosi nas w czasy średniowiecznej Anglii, choć ilość użytego w powieści słowa "dziewka" przyprawiła mnie o ból głowy.

Uwielbiam powieści autorstwa K. E. Woodiwiss, ale ta przerosła moje najśmielsze oczekiwania! Zdecydowanie najlepsza powieść historyczna osadzona w czasach średniowiecza, z którą miałam do czynienia. Urzekł mnie język obszerny w archaizmy i średniowieczną gwarę. Język spójny i zachowany do ostatnich stron powieści. Główni bohaterowie ciekawi, intrygujący i co ważne nieprzewidywalni w swoich słowach i czynach, dzięki czemu powieść bogata jest w nagłe zwroty akcji. Patrząc na ich zachowanie z punktu widzenia współczesnych kanonów można by odnieść wrażanie iż główna bohaterka jest irracjonalna i zdesperowana pragnąc ślubu ze swym panem i oprawcą, ale należny brać pod uwagę, że w czasach średnich wieków tylko małżeństwo chroniło honor jej i dziecka. Zakończenie powieści zaskakujące!! Gorąco polecam książkę i ciesze się, iż jestem jej posiadaczką dzięki czemu bez wątpienia za kilka miesięcy przeczytam ją ponownie.

Głębokie mroki średniowiecza rozświetlane pochodnią uczuć zbliżonych czyli miłości i nienawiści. Sceneria ascetyczna ze słomą na podłodze.
Głupiutkie czytadełko powodujące szybsze bicie czytelniczego serduszka.

Głupiutkie czytadełko powodujące szybsze bicie czytelniczego serduszka.

Romans historyczny o czasach rycerzy i podboju Anglii przez Normanów. Akcja dzieje się w latach 60-tych XI wieku. Najeźdźcy urządzają krwawą jatkę, zabijają wielmoża i zajmują jego dwór i ziemie. Los córki i żony zabitego zmienia się całkowicie, gdyż będąc dotychczasowymi paniami na włościach stają się poniewieranymi niewolnicami. Władzę nad majątkiem obejmuje inny rycerz niż dowódca oddziału, który dokonał podboju. Obaj Normanowie zaczynają się nienawidzić i rywalizować o dobrowolną uległość pięknej branki.
Sama się sobie dziwię, że dałam tej książce aż tyle gwiazdek, bo przez większą część irytowała mnie i czekałam (nadaremno) aż wszyscy nawzajem się powyżynają. Jednak dzięki wielu wydarzeniom i zmiennej akcji opowieść nie dłużyła się. Może gdzieś w trakcie przyzwyczaiłam się do narracji i denerwujących bohaterów, a może częściowo za sprawą pewnej przemiany, która zachodzi w postaciach, pod koniec książka wydała mi się nawet udana.

Jak to się mówi ?
Nie oceniaj książki po okładce.
( Ja od siebie dodam, że po tytule, też nie należy... :-)) )
Mimo kiczowatej, raczej odstręczającej okładki i banalno- tandetnego tytułu, romans ten okazał się naprawdę świetny. Oczarował mnie już od samego początku.
Po pierwsze, Fabuła osadzona jest w moim ulubionym średniowieczu.
Po drugie ma wartki i bardzo barwny przebieg zdarzeń, z wieloma zwrotami akcji. Opisy są dokładne, bardzo plastyczne i dobitnie przemawiające do wyobraźni czytelnika, lecz przy tym nie są rozwlekłe.
Dialogi prowadzone są żywiołowo i interesująco, a jedno wydarzenie goni kolejne i spotyka nas niespodzianka za niespodzianką.
I nawet brak moich ulubionych "mięsistych" scen miłosnych nie bardzo mi przeszkadzał, bo zwyczajnie, pchana natłokiem wydarzeń, nie miałam czasu ani głowy do dogłębnych rozważań. Bardzo Ciężko jest tą książkę odłożyć i np. pójść spać. Mnie się to nie udało i zarwałam dla niej 2 noce aż po świt.
Bohaterowie tej opowieści są bardzo wyraziści, o kompletnych, dopracowanych osobowościach, choć mimo wszystko trącą schematycznością ( lecz oczywiście mnie to nie przeszkadzało wcale - p[o prostu wiedziałam jaki typ literatury wybrałam ) .
Mimo, iż wszystko, jak na romans przystało, jest trochę przerysowane, ciut naiwne, odrobinę przesłodzone, oraz dało się wyłapać kilka niedociągnięć, a dodatkowo nie jest to oczywiście lektura wybitna, bo w gatunku Romans Historyczny, ciężko o taką perłę, to mnie jednak podobała się szalenie. Chwyciła za serce i zapadła w pamięć. Według mojej skali mogę ją spokojnie polecać na wolną chwilę dla odpoczynku. Jest warta poświęconego jej czasu.
p.s.
Nie mogę sobie jednak darować i muszę o tym napisać. Mimo sporego wysiłku umysłowego :)),nie jestem w stanie dojść i wymyśleć, czemu miał służyć wątek magicznego wilka. Zwłaszcza, że ledwie się rozpoczął, to już został porzucony, bez dalszego ciągu ani wyjaśnienia.
Suma summarum.
Fajne czytadło z przeznaczeniem dla romantyczek i fanek romansu historycznego ( choć nie tylko )
Polecam :))

Jak to się mówi ?
Nie oceniaj książki po okładce.
( Ja od siebie dodam, że po tytule, też nie należy... :-)) )
Po pierwsze, Fabuła osadzona jest w moim ulubionym średniowieczu.
Po drugie ma wartki i bardzo barwny...

Sięgając po książkę tego gatunku z reguły wiem czego sie spodziewac .Mało jest takich ,którym uda sie mnie zaskoczyć ,że sa czymś troszkę więcej niz oczekuję ( jak np Obca Diany Gabaldon).Ta autorka, jak dla mnie napisała przyzwoite romanse historyczne tyle ,że jest jakaś nierówna w tym co robi. Ten romans , takis jakis "niepoukładany" Sam pomysł był dobry , wykonanie juz inna sprawa.Nie wymagam za duzo od takiej literatury .Pewnie,ze lubie miłe zaskoczenia , ale trudno w tym gatunku o arcydzieło :-)

Muszę przyznać ze jak na taka wysoką ocenę bardzo się zawiodłam. Bardzo lubię czytać i zazwyczaj ciężko mi się oderwać lecz w Tym przypadku musiałam się zmuszać. Jak już wcześniej zostało napisane słowo dziewka występuje na każdej stronie i to nie raz. Książka wydaje mi się taka przeciągana na siłę i tych wątków tyle się nazbierało że autor nie wiedział co już z nimi robić. Końcówka tez taka baśniowa brakło tylko "I żyli długo i szczęśliwie..." KONIEC

Miałam nie pisać opinii, ale jest tyle pozytywnych komentarzy pod tą książką, że muszę wyrazić własne zdanie. A mianowicie, każdy kto chciałby sięgnąć po te pozycję powinien wiedzieć, że książka ma bagatela ponad 600 stron! Co jak na zwykły romans historyczny jest na pewno potężnym tomiskiem.
Wydaje mi się, że autorka chciała napisać wielowątkową historie o miłości, ale w końcu sama się w niej pogubiła i wyszedł tani romans gdzie dwóch rycerzy walczy o jedną dziewkę, która olśniła ich urodą i tak przez te wszystkie strony. Słowo "dziewka" było użyte chyba z milion razy co jest dość mocnym dowodem wokół kogo cała akcja się toczy. Historia na pewno posiada kilka ciekawych momentów dlatego 4 gwiazdki, ale biorąc pod uwagę czas jaki przy niej spędziłam, stwierdzam że były to zmarnowane godziny.

Dla wytrwałych i lubiących historie o rycerzach, którzy walczą o kobietę, ponieważ jest piękna, polecam ;)

Okładka beznadziejna ale książka jest rewelacyjna. Gdy byłam w szkole(kiedy jeszcze do niej chodziłam) nie mogłam się doczekac kiedy wrócę do domu i będę kontynuowac.

• Romans historyczny
  • Romans Historyczny